هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: جشنواره فیلم ونیز برپا شده است و بر خلاف سال گذشته، نمایش‌ها و نشست‌های حضوری زیادی اتفاق می‌افتند و صنعت سینما امیدوار است که پایان داستان شیوع جهانی کرونا به‌زودی رقم بخورد.

بونگ جون هو که امسال رییس هیأت داوران است باور دارد که با وجود تمام آشفتگی‌ای که شیوع این ویروس در صنعت سینما باعث شد، پایان هنر هفتم در کار نیست. او در بخشی از صحبت‌هایش در اولین روز برپایی جشنواره ونیز می‌گوید: «فیلم‌سازان به دلیل شیوع کووید-نوزده در کره و سایر نقاط جهان، دوران بسیار سختی را تجربه کردند؛ اما با نگاهی به گذشته احساس می‌کنیم یک آزمون در میان بوده است و آن‌چه ثابت شده، قدرت حیات سینما است. به عنوان یک فیلم‌ساز باور ندارم که تاریخ سینما به‌سادگی به پایان خودش برسد، پس این روزگار هم می‌گذرد و سینما به راهش ادامه می‌دهد.»

همان طور که می‌دانید برنده سال‌های اخیر جایزه اصلی جشنواره ونیز، یعنی شیر طلایی، در فصل جوایز ایالات متحده هم موفقیت‌های چشمگیری داشته است. امسال هم آثار بسیار کنجکاوی‌برانگیزی در بخش مسابقه حضور دارند از جمله فیلم‌های جدید پل شریدر، مگی جیلنهال، پدرو آلمودووار، پابلو لارایین و جین کمپین.

  • پلی‌لیست