هنروتجربه: جدیدترین قسمت از برنامه «نردبان» مستندهای محیط زیستی ادوارد برتینسکی، عکاس برجسته کانادایی را نقد و بررسی کرده‌ است.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، پنجاه و هشتمین قسمت از برنامه تلویزیونی «نردبان»، جمعه، ۱۳ شهریورماه روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

این قسمت از برنامه سراغ پرونده مستندهای محیط زیستی رفته و مروری بر آثار کارگردان مشهور سینمای مستند در این حوزه دارد. نردبان این هفته آثار و تجربیات «ادوارد برتینسکی»، عکاس و مستندساز نام آشنای کانادایی را با حضور امید بلاغتی و حامد شکیبانیا نقد و بررسی کرده است.

ادوارد برتینسکی عکاس و مستندساز مشهور کانادایی است که عمده فعالیت او در حوزه آثار محیط زیستی است. از جمله آثار معروف او میتوان به Watermark (2013) و Anthropocene: The Human Epoch (2018) اشاره کرد. او در دوران همه‌گیری کرونا عکس‌های متفاوتی را در قالب یک نمایشگاه عکس به نمایش گذاشته است که در برنامه نردبان به تصویر کشیده می‌شود.

علاوه بر این، «کارگاه تجربه» این هفته نردبان اختصاص به مستندهای محیط‌زیستی داشته و گفت‌وگوی وزیر محیط زیست کانادا با ۳ کارگردان سینمای مستند را به تصویر کشیده است.

در بخش ثابت «نردبان»، گفت‌وجوی افسانه سالاری و محمد حدادی روی آنتن می‌رود و این دو مستندساز ضمن بررسی ویژگی‌های مستند خلاق به این سوال پاسخ می‌دهند که «آیا تدوینگر، کارگردان دوم است؟»

مروری بر هنر خاکی (آرت لند)، پیشنهاد و معرفی چند مستند با سوژه‌های محیط زیستی و بسته خبری از دیگر بخش‌های نردبان این هفته است.

«نردبان» مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که تلاش می‌کند به فیلم و عکس مستند با نگاهی تخصصی توجه کند. این برنامه با اجرای محمد (حامد) شکیبانیا، کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بوربور با آیتم‌هایی متنوع جمعه‌ها ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.