هنروتجربه-سعیدحضرتی: اشکان مهریار عکاس تخصصی بسکتبال و کارگردان مستند «آیدین» می‌گوید مستند ساختن بیشتر کار دلی است و خیلی قوانین سفت و سخت فیلمسازی در آن رعایت نمی‌شود. ما اتاق فکری همراه با تهیه‌کننده و مشاور پروژه تشکیل داده بودیم و درباره تدوین، راوی و … صحبت و گپ و گفت داشتیم و خیلی بحث کارگردان، مشاور و تهیه‌کننده در کار نبود و دوستانه کار را جلو بردیم و فکر می‌کنم موفق هم شدیم.

مستند پرتره «آیدین»، شروع و رشد نسل طلایی بسکتبال در تاریخ این ورزش را بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۶ نشان می‌دهد و کارگردان موقعیت و فضای تاریخی نسل طلایی بسکتبال طی این دوره را طی شخصیت پردازی با آیدین نیکخواه بهرامی به روی پرده برده است. آیدین نیکخواه بهرامی به عنوان کاپیتان تیم ملی بسکتبال نقش مهمی در صعود این تیم به عنوان اولین تیم صعود کننده ورزش گروهی از کشورمان به رقابت‌های المپیک در سال ۲۰۰۸ بود. این بازیکن تیم ملی چندی پیش از حضور در رقابت‌های المپیک در ۷ دی ۱۳۸۶ در سانحه دلخراش رانندگی در جاده چالوس درگذشت.

اشکان مهریار درباره علت ساخت مستند «آیدین» به سایت هنروتجربه گفت: من در سنین نوجوانی بسکتبال حرفه‌ای بازی می‌کردم و آیدین را هم از همان سالها می‌شناختم. آیدین نیکخواه بهرامی هم‌ از نظر اخلاقی جایگاه بلندی داشت و هم در حرفه خود بازیکن بسیار بزرگی بود. زمانی که آیدین در تصادف رانندگی سال ۱۳۸۶ از دست رفت، همیشه در ذهنم بود که کاری برای آیدین انجام بدهم. حتی سالهای ابتدایی بعد از فوت او ویدئوکلیپ‌هایی برای او درست می‌کردیم و عکس‌های او را جمع‌آوری می‌کردیم و یادبودی برای او می‌گرفتیم. در تمام این مدت آیدین همیشه گوشه ذهنم بود و دوست داشتم برایش کاری انجام بدهم.

همزمان با نهمین سالگرد فوت آیدین (سال ۱۳۹۵) مراحل تحقیق و پژوهش برای ساخت مستند را آغاز کردم. بعد از کلی فراز و نشیب و سختی‌های زیاد از جمله جمع‌آوری آرشیو، این فیلم به اتمام رسید. ما در ایران به شدت فقر آرشیو داریم و دسترسی به این منابع بسیار سخت است.

وی با بیان اینکه مرگ تراژیک آیدین در من تاثیرگذار زیادی داشت و همیشه سوالم این بود که چرا باید اسطوره‌‌ای چون او دقیقا قبل از بازی‎های المپیک جان خود را از دست بدهد، اظهار کرد: همان سالهای اول بعد از دست دادن آیدین یکی دو یادبودی برای او در ورزشگاه آزادی گرفتیم و من ویدئویی از این رویداد ساختم. ضمن آنکه ویدئویی که در حال حاضر در تیتراژ «آیدین» است توسط پوریا حیدری در همان سالها گرفته شد که من هم در ساخت آن نقش داشتم.

وی افزود: همزمان با نهمین سالگرد فوت آیدین (سال ۱۳۹۵) مراحل تحقیق و پژوهش برای ساخت مستند را آغاز کردم. بعد از کلی فراز و نشیب و سختی‌های زیاد از جمله جمع‌آوری آرشیو، این فیلم به اتمام رسید. ما در ایران به شدت فقر آرشیو داریم و دسترسی به این منابع بسیار سخت است. خیلی از تصاویر بازی‌های استفاده شده در فیلم را با پیگیری‌های زیاد از فدراسیون کشورهای دیگر جمع‌آوری کردیم.

این مستندساز درباه همکاری با مهدی برجیان تهیه‌کننده و یوسف حاتمی‌کیا مشاور فیلم توضیح داد: مهدی برجیان و یوسف حاتمی‌کیا خودشان همکار من هستند و دوستی نزدیکی با هم داریم. مستند ساختن بیشتر کار دلی است و خیلی قوانین سفت و سخت فیلمسازی در آن رعایت نمی‌شود. ما اتاق فکری تشکیل داده بودیم و درباره تدوین، راوی و … صحبت و گپ و گفت داشتیم و خیلی بحث کارگردان، مشاور و تهیه‌کننده در کار نبود و دوستانه کار را جلو بردیم و فکر می‌کنم موفق هم شدیم. هر کدام از تیم این مستند به من به شخصه خیلی کمک کردند و نقش خودشان را به درستی ایفا کردند.

وی درباره نویسنده گفتار متن «آیدین» بیان کرد: نویسنده گفتار متن «آیدین»، ‎موحد تاری مرادی مطلق نویسنده خیلی خوبی در حوزه ورزش است که آیتم‌های برنامه پربیننده «نود» عادل فردوسی‌پور را می‌نوشت و در این فیلم هم نویسنده گفتار متن است. موحد تاری مرادی مطلق در کار خود حرفه‌ای و خبره است و خیلی کمک بزرگی به فیلم کرد.

کارگردان «آیدین» با اشاره به اینکه یکی از تجربه های بزرگ برای من کار کردن در کنار پرویز پرستویی بود، درباره همکاری با پرستویی به عنوان راوی این مستند گفت: همکاری با پرویز پرستویی برای من افتخار بزرگی بود. پرستویی رابطه خیلی خوبی با بسکتبال دارد و چندین بار سر تمرین‌های تیم ملی بسکتبال آمده بود و دقیقا زمانی که با حاتمی‌کیا و برجیان برای راوی فیلم صحبت و گزینه‌هایی را مطرح می‌کردیم، پرستویی سر تمرین بسکتبال آمد و من به همراه صمد نیکخواه بهرامی از او خواهش کردیم مستند «آیدین» را او روایت کند. مطمئن بودم اگر پرستویی قبول کند قطعا صدای او در فیلم به دل مخاطب می‌نشیند که همینطور هم شد. پرویز پرستویی بدون هیچ چشمداشتی حتی دریافت یک ریال وجه این کار را انجام داد و همیشه سپاسگزار ایشان هستم.

مهریار با اشاره به اینکه به جز تدوین چندین باره مستند برای رسیدن به رافت کات ابتدایی، سه بار مستند «آیدین» تدوین نهایی شد اضافه کرد: نسخه اولیه «آیدین» راوی نداشت و مستندی مصاحبه‌محور بود و بعد از آن مشورت‌هایم با یوسف حاتمی‌کیا باعث شد فیلم را تدوین مجدد کنیم و در نهایت راوی را هم به آن اضافه کردیم.

«آیدین» اولین تجربه کارگردانی من است و برای من بسیار مهم و خوشحال‌کننده است که موسسه «هنروتجربه» این فیلم را اکران عمومی کرده است و به فیلمسازان و جوانان علاقه‌مند این حوزه اعتماد و از آنها حمایت می‌کند. «هنروتجربه» فضا و بستر بسیار خوبی برای فیلمساز و مردم ایجاد کرده است و امیدوارم این حمایت‌ها همچون سالیان گذشته ادامه داشته باشد.

وی در پاسخ این پرسش که آیا پیش‌بینی این میزان استقبال از طرف مردم برای دیدن فیلم را داشتید اظهار کرد: نه واقعا اصلا چنین تصوری نداشتم و حتی در وضعیت کرونایی مخالف اکران این مستند بودم. این میزان استقبال برای من خوشحال کننده است و از تک تک کسانی که به سینما می‌روند و از فیلم حمایت می‌کنند ممنونم و این نشان می‌دهد یاد و نام آیدین نیکخواه بهرامی هنوز زنده است و او فراموش نشدنی است. نام خود آیدین نیکخواه بهرامی در جامعه بستکبالیست‌ها و نسل دهه ۶۰ همواره با احترام همراه است و خوشحالم برای فیلم ساختن سوژه و قصه خوبی را انتخاب کردم.

کارگردان مستند «آیدین» درباره پروژه آینده خود گفت: فرهنگ فیلم مستند دیدن خیلی در ایران جا نیفتاده است و فیلمسازان به خاطر بودجه ساخت، اسپانسر و …محتاطانه در این وادی قدم می‌گذارند. برای من به شخصه سوژه‌ای که مخاطب آن را بپذیرد و از آن استقبال کند بسیار مهم است. در ذهنم ساخت چند مستندی هست که آن را شروع کنم اما باید به آن نقطه برسم که مطمئن شوم سوژه می‌تواند باعث همراهی و پذیرش مخاطب شود. قبل از ساخت مستند «آیدین» می‌دانستم که  دهه شصتی‌ها، جوانان، نوجوانان و کسانی که حتی علاقه‌ای به بسکتبال هم ندارند شخصیت و بازی آیدین نیکخواه بهرامی را دوست دارند و به دیدن فیلم علاقه نشان خواهند داد.

اشکان مهریار درباره اکران مستند «آیدین» در سینماهای «هنروتجربه» مطرح کرد: «آیدین» اولین تجربه کارگردانی من است و برای من بسیار مهم و خوشحال‌کننده است که موسسه «هنروتجربه» این فیلم را اکران عمومی کرده است و به فیلمسازان و جوانان علاقه‌مند این حوزه اعتماد و از آنها حمایت می‌کند. «هنروتجربه» فضا و بستر بسیار خوبی برای فیلمساز و مردم ایجاد کرده است و امیدوارم این حمایت‌ها همچون سالیان گذشته ادامه داشته باشد.

 

برچسب‌ها: