هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: برخی می‌خواهند جایگاه و تاثیر جشنواره تلیوراید را نادیده بگیرند ولی واقعیت چیز دیگری است و این رویداد سینمایی تنها جشنواره‌ای است که فیلم‌سازان برای دیدن آثار یکدیگر در آن حاضر می‌شوند؛ مثلاً امسال الکساندر پین و اندرو هِی بدون این‌که فیلمی داشته باشند برای دیدن آثار دیگران در جشنواره حاضر شدند.

این وضعیت یکی از دلایلی است که باعث شده در یازده سال گذشته فقط یک فیلم برنده اسکار بهترین فیلم، یعنی «کتابچه سبز»/ Green Book در این جشنواره روی پرده نرفته باشد. «بلفاست»/ Belfast نام فیلم تاریخی شخصی کنت برانا است که در تلیوراید حسابی مورد توجه عمومی قرار گرفت. روی‌هم‌رفته برای این فیلم، نامزدی در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه اریژینال و بازیگری برای جودی دنچ محتمل به نظر می‌رسد.

دیگر فیلمی که در جشنواره تلیوراید خودش را به عنوان رقیب فصل جوایز مطرح کرده، «شاه ریچارد»/ King Richard است که نه‌فقط به خاطر بازی ویل اسمیت می‌تواند در بخش بهترین بازیگر حضور داشته باشد بلکه آنجانو اِلیس هم در رشته بازیگر زن مکمل مورد توجه است. عملکرد خوب فیلم در گیشه می‌تواند شانس کسب اسکار بهترین فیلم را هم برای آن به ارمغان بیاورد.

از میان فیلم‌های خارجی‌زبان هم «قهرمان» (اصغر فرهادی) و «مامان کوچک» (سلین سیاما) که به‌ترتیب جوایزی را از جشنواره‌های کن و برلین برنده شدند، حسابی مورد توجه هستند و حتی به نظر می‌رسد آمازون باید روی نامزدی فرهادی در رشته‌های بهترین کارگردانی و فیلم‌نامه اریژینال هم حسابی کار کند.

  • پلی‌لیست