هنروتجربه: ژان پل بلموندو که پس از ایفای نقش در فیلم «از نفس افتاده» به کارگردانی ژان لوک گدار به ستاره موج نو سینمای فرانسه بدل شد در ۸۸ سالگی درگذشت.

به گزارش سایت هنروتجربه، بلموندو متولد ۹ آوریل ۱۹۳۳ بود. پدرش مجسمه‌سازی سرشناس و مادرش نقاش بود. با وجود پیش زمینه هنری خانواده، ژان پل جوان بیشتر به ورزش و به خصوص مشت زنی علاقه داشت. پس از علاقمند شدن به بازیگری به سختی و پس از سه امتحان توانست به مدرسه بازیگری پاریس راه یابد.

او بازیگری کاریزماتیک بود و در ایفای نقش معمولا از بدل استفاده نمی‌کرد. در اواسط دهه شصت میلادی به بازی در فیلم‌های پرفروش و عامه‌پسند روی آورد و به سرعت به یکی از چهره‌های اصلی فیلم‌های مهیج و کمدی بدل شد. برخی از منتقدان سینما معتقدند چهره نامتعارف ژان پل بلموندو که با کلیشه‌های سینمای کلاسیک هیچ شباهتی نداشت یکی از دلایل اصلی موفقیت او در سینمای موج نو و سپس سینمای پرفروش فرانسه بود.

او در فیلم هایی با مضامین و از ژانرهای گوناگون و آثار کارگردان صاحب‌نام فرانسوی از ژان لوک گدار و فرانسوا تروفو گرفته تا کلود للوش بازی کرد. برخی از آثار او فیلم‌های هنری مورد ستایش و برخی دیگر فیلم‌های مهیج و قهرمانی و یا کمدی‌های دلچسب هستند.

اولین فرصت بزرگ سینمایی ژان پل بلموندو بازی در فیلم «همه خطرها را در نظر بگیرید» به کارگردانی کلود سوته محصول ۱۹۶۰ و در برابر لینو ونتورا، یکی از چهره‌های جا افتاده سینمای فرانسه در آن زمان بود. در همان سال ژان لوک گدار از او خواست که در فیلم «از نفس افتاده» بازی کند که به یکی از موفقیت‌های موج نو سینمای فرانسه بدل شد.

بلموندو در نیمه دوم دوران بازیگری بیشتر در فیلم‌های تجاری و با دستمزد بالا ظاهر شد ولی در عین حال از اواخر دهه هشتاد میلادی به بازی در تئاتر بازگشت که عشق اول او بود و از سوی منتقدانی که در استعداد بازیگری او تردید داشتند مورد ستایش قرار گرفت.

از جمله فیلم‌های مشهور ژان پل بلموندو می‌توان به «آن مرد از ریو»، «ترس بر فراز شهر»، «طغیانگر»، «دستبرد» و «دزد پاریسی» اشاره کرد.