هنروتجربه-سعیدحضرتی: آمین صحرایی دانش آموخته فیلمسازی، متولد دی ماه ۱۳۷۳ و دانشجوی برتر دارالفنون استعدادهای هنریِ جشنواره جهانی فیلم فجر است. او اولین کارش را با ساخت فیلم «مرگ تدریجی»، آغاز کرد و پس از آن فیلم کوتاه «سنگبال» را ساخت که هر دو این فیلمها در بسته فیلم کوتاه «شکست زمان» در سینماهای «هنروتجربه» در حال اکران هستند. آمین صحرایی در بخش اول این گفت‌وگو از فیلم کوتاه «مرگ تدریجی» که روایتی از زندگی یک دختر جوان و خانواده او است می‌گوید.

آمین صحرایی در مورد موضوع اصلی فیلم کوتاه «مرگ تدریجی» به سایت هنروتجربه گفت: موضوع اصلی «مرگ تدریجی» آلزایمر است و اتفاق رخ داده در فیلم برای یکی از نزدیکان من افتاده بود. «مرگ تدریجی» در بستر یک داستان روان‌شناختی و تریلر روایت می‌شود و به موضوع شکست زمان و جهان‌های موازی هم می‌پردازد. ایده این فیلم مدت‌ها در ذهنم بود و پس از تغییرات زیاد روی فیلمنامه ابتدایی، در نهایت به تصویر درآمد.

این کارگردان جوان در همین راستا افزود: به دلیل علاقه زیادم به فیزیک می‌خواستم فیلمنامه را به فیزیک ربط بدهم اما پرداخت آن با ساختاری مناسب، کار سخت و زمان‌بری بود. در زمان نگارش فیلمنامه، مطالعات گسترده‌ای راجع به فیزیک سیاه‌چاله‌ها، کوانتوم و دیگر شاخه‌ها انجام داده بودم و در نهایت فیلمی با مضمون روانشناختی ساختم که در بطن آن به شکست زمان و جهان‌های موازی هم پرداخته شده است که با عنوان باکس این بسته فیلم کوتاه یعنی «شکست زمان» هم مرتبط است.

وی یادآور شد: فیلمبرداری «مرگ تدریجی» ۴ روز طول کشید و تمام فیلم در لوکیش داخلی در موزه آیت‌الله مدرس سمت پامنار بود که آنجا را بازسازی کردیم و تمام مدت تصویربرداری در آنجا بودیم.

کارگردان فیلم کوتاه «سنگبال» با اشاره به اینکه «مرگ تدریجی» زندگی یک دختر جوان و خانواده‌ اوست که در یک شب به تصویر کشیده می‌شود اظهار کرد: زن داستان «مرگ تدریجی» در دو برهه زمانی گیر اکنون و تهران دهه ۳۰ گیر کرده و نمی‌داند کدام یک از آنها واقعی است مثل فضا و زمان که نظریه است و واقعی نیستند. در این فیلم اقتباسی از نظریه زیست‌محوری یا زیست‌مرکزی (Biocentrism) رابرت لانزا، دانشمند فیزیک کوانتوم کردم و خوشحالم این اقتباس و ایده من خوب درآمده و جواب داده است.

موضوع اصلی «مرگ تدریجی» آلزایمر است و اتفاق رخ داده در فیلم برای یکی از نزدیکان من افتاده بود. «مرگ تدریجی» در بستر یک داستان روان‌شناختی و تریلر روایت می‌شود و به موضوع شکست زمان و جهان‌های موازی هم می‌پردازد.

صحرایی با اشاره به بازیگر نقش اصلی فیلم بیان کرد: بازیگر نقش اصلی «مرگ تدریجی» در دقیقه ۹۰ تغییر پیدا کرد به این دلیل که بازیگر قبلی به دلیل ژانر ترسناک فیلم نمی‌توانست خودش را با فیلم و فضای کار وفق بدهد و به همین دلیل فرزانه سلحشور به جای او انتخاب شد. فرزانه سلحشور را رسول صدرعاملی به من معرفی کرد و از انتخاب این بازیگر و همکاری با او بسیار خرسندم. طاها بهروزپور، زهرا برومند، صحرا رمضانیان و بهادر اوراعی و مهوانه آقاجانی بازیگرانی دیگری هستند که در این فیلم با من همکاری داشتند.

وی در پاسخ این پرسش که رسول صدرعاملی چه نقش دیگری در «مرگ تدریجی» داشته عنوان کرد: به دلیل اینکه «مرگ تدریجی» کار اول من است طبیعتا حساسیت زیادی برای ساخت فیلم داشتم تا اینکه با تشویق و حمایت‌های بی‎دریغ رسول صدرعاملی وسواس اضافی را کنار گذاشتم و به سراغ ساخت فیلم رفتم. فیلم کوتاه «مرگ تدریجی» جایزه ویژه پیچینگ جشنواره فیلم کوتاه تهران را در سال ۱۳۹۷ به دست آورد و محصول انجمن سینمای جوان است. به جز آن حمایت از پروژه ما از سوی جشنواره فیلم کوتاه حسنات و شخص رسول صدرعاملی هم صورت گرفت.

او با اشاره به حضور «مرگ تدریجی» در جشنواره‌های داخلی و خارجی تصریح کرد: این فیلم در شصت و چهارمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان (آسوریک)، جایزه بزرگ جشنواره، همین‌طور تندیس بخش تصویربرداری را از آن خود کرد و جایزه جشنواره اوراسیای روسیه را هم به دست آورده است. همچنین این فیلم در جشنواره جهانی و ملی فجر هم حضور داشت و هر دو فیلم من «مرگ تدریجی» و «سنگبال» کاندیدای دریافت سیمرغ هم بودند. بازخورد پخش‌کننده‌ها و تهیه‌کننده‌های خارجی هم خوب بود. بیشتر فیلمهای ما اجتماعی هستند در حالی که می‌توان به سراغ ژانرهای متفاوتی چون ژانر علمی هم برویم و به نظرم در این ژانرها هم می‌توانیم موفق باشیم و حرفی برای گفتن داشته باشیم.

آمین صحرایی یا بیان اینکه موضوع فیلم «مرگ تدریجی» جهان‌شمول است خاطرنشان کرد: به دلیل موضوع فیلم، مخاطبین می‌توانند با آن همزادپنداری کنند. امیدوارم این فیلم مورد توجه مخاطبان فرهیخته «هنروتجربه» قرار بگیرد و فیلم را دوست داشته باشند. فیلمی موفق است که در ذهن و یاد مخاطب بماند و امیدوارم «مرگ تدریجی» واجد این ویژگی باشد.

لازم به ذکر است بسته فیلم کوتاه «شکست زمان» شامل ۶ فیلم کوتاه «خراش» اثر مجید امینی، «مرگ تدریجی» اثر آمین صحرایی، «آداپت» اثر کمال کچوئیان، «ورای سکوت» اثر آذر تجلی، «سنگبال» اثر آمین صحرایی و «فیلمرغ» اثر امیرمسعود سهیلی است.