هنروتجربه-سعیدحضرتی: مجید امینی نویسنده و کارگردان فیلم کوتاه «خراش» که در بسته فیلم کوتاه «شکست زمان» اکران خود را آغاز کرده است می‌گوید فیلم «خراش» فضای مینیمالی دارد و سعی کردم هم در قصه و هم در میزانسن و دکوپاژ این فضا را در فیلم حفظ کنم و این کار عامدانه بوده است. فضای بسته در ماشین باعث ایجاد خلاقیت در کار شد و سعی داشتم از این تجربه سخت برای بهتر شدن فیلم بهره ببرم. «خراش» اولین فیلم کوتاه مجید امینی است.

مجید امینی نویسنده و کارگردان فیلم کوتاه ۱۱ دقیقه‌ای «خراش» درباره طرح اولیه این فیلم به سایت هنروتجربه گفت: طرح فیلم «خراش» بر اساس یک طرح بلندی که سالها پیش داشتم و دوست داشتم فیلمی در ماشین بسازم ساخته شد. با کار بر این طرح بلند، فیلنامه «خراش» نوشته شد. هر دو این طرح‌ها یک قصه مشترک دارند. مادری که قرار است مهاجرت کند و اتفاق به شیوه‌ای دیگر رقم می‌خورد. در فیلنامه بلند پدر، به زندان می‌افتد اما در این فیلم اتفاق دیگری برای او می‌افتد.

وی در همین راستا اضافه کرد: بستر و بیس لازم در طرح و  فیلمنامه بلند وجود داشت و فکر کردم می‌توانم داستانی مناسب برای فیلم کوتاه از دل آن بیرون بکشم. تقریبا ۲۰ تا ۳۰ درصد کار در ماشین تصویربرداری شده است.

این کارگردان با اشاره به اینکه در «خراش» تحت‌تاثیر برادران داردن بوده عنوان کرد: من درگیر سینما و‌ و داستان‌های برادران داردن هستم و به نظرم آنها خیلی خوب به قصه‌های اجتماعی می‌پردازند و در این فیلم هم از نظر روایت و موضوع تحت‌تاثیر آنها بودم‌.

این کارگردان با اشاره به اینکه فیلمبرداری «خراش»، ۴ روزه انجام شده درباره بازیگران فیلم بیان کرد: غیر از مهیار پوربابائی که بازیگر سینما است، بقیه بازیگران کار اول تصویری خود را تجربه کردند. تصویربرداری در فضای بسته سختی‌های خاص خودش را دارد و تمام بازیگران به بهترین نحو کار خود را انجام دادند. فیلمبرداری در شرایط کرونایی و سختی انجام شد و روز آخر فیلمبرداری در حالی که تنها یک سکانس از فیلم باقی مانده بود، به دلیل ابتلای یکی از عوامل به کرونا، تصویربرداری به تعویق افتاد و خوشبختانه بعد از آن فیلمبرداری به اتمام رسید.

وی درباره فضای فیلم یادآور شد: فیلم «خراش» فضای مینیمالی دارد و سعی کردم هم در قصه و هم در میزانسن و دکوپاژ این فضا را در فیلم حفظ کنم و این کار عامدانه بوده است. فضای بسته در ماشین باعث ایجاد خلاقیت در کار شد و سعی داشتم از این تجربه سخت برای بهتر شدن فیلم بهره ببرم. در این فیلم گروه بسیار خوب و همدلی داشتم و خروجی آن‌چیزی شد که در ابتدا می‌خواستیم.

مجید امینی با اشاره به اهمیت اکران فیلم‌های کوتاه گفت: اکران فیلم‌های کوتاه در سینماهای «هنروتجربه» فضای حرفه‌ای به خودش گرفته و امروزه مخاطبان با این مدیوم آشنایی کافی دارند. فیلم کوتاه به لحاظ پروداکشن با فیلم بلند سینمایی تفاوتی ندارد و تنها به لحاظ زمانی این دو مدیوم متفاوت هستند‌.

او اضافه کرد:اکران فیلم کوتاه در «هنروتجربه» در درجه اول باعث آشنایی فیلم‌ساز با مخاطبان و دیگر آنکه اعتماد به‌نفس و انرژی بسیار خوبی به فیلمسازان برای ادامه کار می‌دهد. موسسه «هنروتجربه» باعث آشنایی بیشتر فیلم کوتاه با مخاطبین و جدی گرفته شدن فیلم کوتاه به عنوان سینمایی مستقل شده است. بسیار خوشحالم برای اولین بار با «خراش» در بسته فیلم کوتاه «شکست زمان» اکران در سینماهای «هنروتجربه» را تجربه می‌کنم.