هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: کمال کچوئیان کارگردان فیلم کوتاه «آداپت» می گوید نزدیک روزهای پایانی پیش‌تولید همسایه‌ها اجازه فیلمبرداری و استفاده از وسایل نوری را در ساختمان ندادند و همین اتفاق باعث شد با دوربین تلفن همراه علیرضا برازنده این فیلم کوتاه را ساخته شود.

کمال کچوئیان کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده فیلم کوتاه «آداپت» که هم‌اکنون در بسته فیلم کوتاه «شکست زمان» روی پرده سینماهای «هنروتجربه» رفته است، با اشاره به اینکه از سال ۷۸ با تکنیک فتومونتاژ وارد کار تصویرسازی برای پوستر تئاتر، موسیقی و فیلم شده است، اظهار کرد: قبل از تصویرسازی به دلیل آنکه پدرم به سینما بسیار علاقه داشت، از سن ۷ یا ۸ سالگی شروع به دیدن فیلم آن هم بیشتر فیلم خارجی کردم و در سن ۱۵ سالگی با فیلم کوتاه آشنا شدم.

وی ادامه داد: به دلیل علاقه‌ای که به فیلم کوتاه داشتم، آرشیو جمع و آن را دنبال می‌کردم اما از سال ۸۰ که فعالیتم را به صورت حرفه‌ای در زمینه تصویرسازی و مدیریت هنری آغاز کردم تا سال ۹۸ تنها به این کار ادامه دادم تا اینکه از اواخر همین سال تصمیم گرفتم فیلم کوتاه بسازم و وارد این حوزه شوم. ناگفته نماند که با خود می‌گویم کاش از همان سال ۸۰ به سراغ فیلم کوتاه می رفتم.

کارگردان «آداپت» با اشاره به اینکه همیشه همزیستی افراد برایش جالب توجه بوده است، گفت: به نظر می‌رسد برخی از افراد در همزیستی با یکدیگر پس از مدتی دیگر همدیگر را نمی‌بینند، رفتارهایشان شبیه یکدیگر می‌شود و بابت همان رفتارها از یکدیگر ایراد می‌گیرند انگار یک نوع سادیسم یا مازوخیسم در رفتارهایشان به وجود می‌آید به گونه‌ای که در کنار رفتار مشترک، دردشان نیز مشترک است.

کچوئیان با بیان اینکه در «آداپت» ترجیح داده است این قضیه را که همیشه یک طرف در دعوا مقصر است، به نمایش نگذارد، تصریح کرد: از نظر من ۲ نفر در شکل‌گیری یک رابطه و یا در شکاف آن سهم دارند پس از آنجاکه ندیدن افراد در یک رابطه برای من مساله بود، تلاش کردم این مساله را که ۲ نفر در یک رابطه هیچ گاه با یکدیگر روبه‌رو نمی‌شوند در صورتی که هر دو سهمی در شکاف رابطه دارند، به نمایش بگذارم.

وی درباره دلیل انتخاب نام «آداپت» برای این فیلم کوتاه یادآور شد: «آداپت» به معنای سازش و سازش کردن و جالب اینجاست که ۲ نفر با همه مشکلاتی که در ارتباط با یکدیگر دارند، یک نوع همزیستی بینشان شکل گرفته است و در همان همزیستی با یکدیگر سازش می‌کنند. من نمی‌دانم چرا ۲ نفری که دائما با یکدیگر بحث و مشاجره دارند، دوباره به سمت هم باز می‌گردند در حقیقت ادامه پیدا کردن روابطی از این دست برای من بسیار عجیب است.

تهیه‌کننده «آداپت» با بیان اینکه علاقه‌مند فیلم‌های سکانس پلان است و آن‌ها را نگاه می‌کند، اظهار کرد: علاقه‌مند بودم برای اولین فیلم کوتاهم از تکنیک سکانس پلان استفاده کنم به گونه‌ای که در خدمت فیلم باشد نه اینکه تنها بگویم توانایی دارم که از این تکنیک استفاده کنم.

کچوئیان درباره چالش‌های اولین تجربه ساخت فیلم کوتاه بیان کرد: من پس از مدتی کار در حوزه تصویرسازی تصمیم گرفتم اولین فیلم کوتاه خود را بسازم با بسیاری از افراد در این زمینه صحبت کردم و جالب است بدانید که بسیاری از آن‌ها به جای تشویق، من را ناامید کردند اما من ناامید نشدم و علاقه‌مند بودم اولین فیلم کوتاهم را با موضوعی که درباره آن توضیح دادم، بسازم.

وی ادامه داد: در نهایت از طریق دوستی با علیرضا برازنده آشنا شدم و پس از گپ و گفت‌های فراوان با ایشان، تصمیم گرفتم این فیلم کوتاه را بسازم البته نزدیک یکسال بابت این قضیه که علیرضا برازنده فیلمبرداری «آداپت» را برعهده بگیرد، ایستادگی کردم تا در نهایت این اتفاق هم رخ داد. از سوی دیگر برای فیلمنامه این فیلم کوتاه نیز با پرستو قائدرحمت یکی از بازیگران این پروژه، زهرا سلیمیان و مرجان مروستی بسیار مشورت کردم و کار را پیش بردم.

کارگردان «آداپت» با بیان اینکه فیلمبرداری این پروژه که تنها سه سکانس دارد، ۴ روز زمان برده است، مطرح کرد: جالب است بدانید نزدیک روزهای پایانی پیش‌تولید، همسایه‌ها اجازه فیلمبرداری و استفاده از وسایل نوری را در ساختمان به ما ندادند و همین اتفاق باعث شد با دوربین تلفن همراه علیرضا برازنده این فیلم کوتاه را بسازیم و تصور می‌کنم برای اولین بار بود که ایشان با گوشی موبایل کاری را فیلمبرداری می‌کرد.

کچوئیان افزود: مشکل دیگری که با آن روبه‌رو بودم مراحل پس‌تولید کار بود از آنجاکه من کارگردان معروفی نیستم و «آداپت» هم با موبایل فیلمبرداری شده بود، افراد رغبت نمی‌کردند کارهای پس‌تولید این پروژه را برعهده بگیرند و یا درخواست مبالغ بسیار بالایی برای انجام کار داشتند به همین دلیل پس‌تولید یک فیلم ۱۵ دقیقه‌ای یکسال طول کشید و بسیار هم کار سختی بود.

وی با اشاره به اینکه علاقه‌ای به بازیگری ندارد اما مجبور شده است در «آداپت» بازی کند، مطرح کرد: من با بسیاری از بازیگران برای حضور در این پروژه صحبت کردم اما حاضر به همکاری نشدند البته با یک بازیگر قرارداد بسته بودیم اما شب قبل از فیلمبرداری پایش شکست و من مجبور به بازی در فیلم خود شدم چراکه تنها فردی بودم که میزانسن‌ها را حفظ بود.

تهیه‌کننده «آداپت» درباره حضور این فیلم کوتاه در جشنواره‌های خارجی خاطرنشان کرد: من هم علاقه‌مندم «آداپت» در جشنواره‌های خارجی نمایش داده شود اما پخش این فیلم کوتاه برعهده «ایران فیلم» است و این شرکت قرار است کارهای لازم را انجام بدهد.

کچوئیان ادامه داد: البته من احساس می‌کنم جشنواره‌های مختلف فیلمسازان را تبدیل به آدم‌های خود می‌کنند در صورتی که کارگردان باید فیلم‌های خودش را بسازد نه اینکه فقط به دنبال مسایل روز باشد. متاسفانه در حال حاضر خلاقیتی در فیلم‌های کوتاه دیده نمی‌شود و انگار این جشنواره‌ها هستند که به فیلمسازان برای ساخت فیلم خط می‌دهند و اگر آن‌ها مطابق خطوط رفتار نکنند از جشنواره‌ها حذف می‌شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشحالم که «هنروتجربه» فرصتی را فراهم کرده است تا فیلم‌های کوتاه در این موسسه به نمایش دربیایند و مخاطبان با این نوع آثار نیز آشنا بشوند.