هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: فیلم ترسناک ایوان سولوئتا، کارگردان فقید اسپانیایی، با عنوان «خلسه»/ Rapture یکی از آن آثار کالتی است که بالاخره پس از چهار دهه قرارست اولین نمایش سینمایی‌اش را در ایالات متحده تجربه کند.

«خلسه» که از آن به عنوان یک شاهکار سینمایی نام برده می‌شود، یکی از آثار سینمایی محبوب پدرو آلمودووار، دیگر سینماگر برجسته و تحسین‌شده سینمای اسپانیا، است. او پس از مرگ سولوئتا در سال ۲۰۰۹ در ستایش وی و این فیلم نوشت: «وصیتی سینمایی از همان آغاز فیلم‌برداری که البته بدون هزاران متری که ایوان روی فیلم‌های سوپر هشت در تمام سال‌های قبلش فیلم‌برداری کرد، به چنین کیفیت ارزشمندی دست پیدا نمی‌کرد. فیلم سوپر هشت، بدن‌های درمانده و مشتاق پروتاگونیست‌های فیلم را به وجد می‌آورد و آن‌ها را به جهانی بهتر یا غیردنیوی هدایت می‌کند. تنها اطلاعات فیلم برای ما این است که این جهان غیردنیوی نوعی خلأ حاصل از طیف رنگ قرمز است.»

آلمودووار توصیفش از «خلسه» را چنین ادامه می‌دهد: «ایوان هرگز یک تصویر پیش‌پاافتاده هم نگرفت… و تصاویری ناب خلق کرد سرشار از معانی و رها از بار داستان و هر عنصر ساختگی؛ و همیشه یک حاشیه صوتی غنی هم در کار بود. مثل دیوید لینچ عمل می‌کرد منتها کم‌تر تیره‌وتاریک و بیش‌تر بداهه بود…» نسخه ترمیم‌شده «خلسه» اوایل اکتبر (اواسط مهر) در سینماهایی از نیویورک و لس‌آنجلس اکران خواهد شد.

  • ایندی‌وایر