هنروتجربه-سعیدحضرتی: شمس‌الدین آروند، رئیس انجمن سینمای جوان خرم‌آباد می‌گوید بسیاری از کارشناسان حوزه سینما معتقدند آینده سینما از آن فیلم کوتاه خواهد بود. موسسه «هنروتجربه» یکی از اتفاقات خوب در حوزه سینما بود که با اکران فیلم‌های کوتاه بر مستقل بودن این مدیوم صحه گذاشت و این حرکت سبب فرهنگ‌سازی و تعریف درست جامعه از فیلم کوتاه شد که در آینده نتایج آن بیشتر و بهتر محرز می‌گردد.

شمس‌الدین آروند درباره سطح کیفی و کمی تولیدات فیلم کوتاه در خرم‌آباد به سایت هنروتجربه گفت: از دو سه سال پیش که انجمن سینمای جوانان پرتابل تولید در قالب پیچینگ را طراحی و آغاز کرد و تمرکززدایی را از تهران گرفت و به شهرستان‌ها داد، طبیعتا سطح تولید در تمام دفاتر سینمای جوانان بالا رفت. بودجه‌های اختصاص داده شده به تولیدات فیلم هم نسبتا خوب بود و در یک سال و نیم گذشته و با شیوع ویروس کرونا، تولیدات فیلم کوتاه به لحاظ سطح کیفی و کمی بالا بود.

وی با تاکید بر اینکه بعد از اجرایی شدن طرح پیچینگ در شهرهای دیگر شاهد تمرکززدایی از پایتخت بودیم و به این ترتیب بودجه در سراسر دفاتر انجمن تقسیم شد افزود: با تمرکززدایی از تهران باعث شد استان‌ها شوراهای عالی تولید تشکیل دهند و فیلمنامه‌های تصویب شده به لحاظ کیفی بالا و گرایش بومی در این فیلمنامه‌ها بیشتر شد و به همین دلیل تنوع زیادی در تولیدات انجمن سینمای جوانان همه استان‌ها صورت گرفت و استان لرستان هم از این قاعده مستثنا نبود و تصمیم‌گیرندگان تولیدات حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای شورای عالی استان لرستان با کیفیت بالاتر و موضوعات بومی‌تری آثار را تصویب و تولید کردند.

کارگردان فیلم کوتاه « عروسی مشک » با بیان اینکه فیلمهای تجربی خوبی در سال‌های ۹۸، ۹۹ تولید شد و امسال هم این اتفاق خواهد افتاد اظهار کرد: چون شورای عالی هر استان در خود استان‌ها تعیین می‌شود تاثیر مثبتی در تولیدات با محتوای بومی داشته است و این شوراها ارتباط رو در رو و مجازی با فیلمسازان برقرار می‌کنند و فیلمنامه‌ها چکش‌کاری می‌شود و همین موضوع باعث بالا رفتن سطح کیفی فیلمنامه‌ها شده است.

موسسه «هنروتجربه» یکی از اتفاقات خوب در حوزه سینما است که با اکران فیلم‌های کوتاه بر مستقل بودن این مدیوم صحه گذاشت و این حرکت سبب فرهنگ‌سازی و تعریف درست جامعه از فیلم کوتاه شد که در آینده نتایج آن بیشتر و بهتر محرز می‌گردد.

وی درباره تولیدات حرفه‌ای در شهرستان خرم‌آباد توضیح داد: در زمینه تولیدات مستند در انجمن سینمای جوانان کمتر کار شده چون این وظیفه را مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی انجام می‌دهد اما در زمینه تولیدات فیلم‌های کوتاه داستانی، تجربی و پویانمایی در این چند سال اتفاقات خوبی افتاده و به دلیل تخصیص بودجه‌های مناسب برای هر استان، فیلم‌های خوبی تولید شده است. با وجود شرایط کرونایی، تولیدات حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای بیشتری داشتیم.

کارگردان فیلم کوتاه «چکمه‌‎ها در برف» با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا تا امروز تاثیر مستقیمی بر آموزش فیلم کوتاه داشته عنوان کرد: کرونا در زمینه آموزش تاثیرات خودش را گذاشت و خانواده‌ها ترجیح دادند، فرزندانشان در کلاس‌های انجمن سینمای جوانان نیایند و استقبال کمتر شد و به همین دلیل کلاس‌ها عملا به مرز تعطیلی رسیدند، گرچه دوره‌های فیلمسازی تک‌درس را برگزار می‌کردیم. کارگاه‌های آموزش آنلاین هم برگزار شد و به همین صورت هم ادامه پیدا کرده است و امیدواریم با بهبود شرایط، آموزش فیلم‌سازی همانند سابق از سر گرفته شود.

او در پاسخ این سوال که آیا میزان بودجه حمایتی انجمن سینمای جوانان با توجه به بالارفتن هزینه‌های تولید فیلم کافی است بیان کرد: هر سال از طرف ستاد مرکزی انجمن سینمای جوانان بعد از انجام بررسی‌های کلی هزینه‌ها را افزایش داده و حمایت مالی فیلمسازان از طرف انجمن سینمای جوانان در حد قابل قبولی است.

کارگردان فیلم کوتاه «دکل» تصریح کرد: در آیین‌نامه تولید فیلمسازی، تولید فیلم به سه دسته فیلم اولی، نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای تقسیم‌بندی شده است. مرحله فیلم اولی مربوط به هنرجویانی است که دوره آموزشی خود را در انجمن گذرانده و انجمن سینمای جوانان برای تولید اولین فیلم آنها حمایت مالی می‌دهد که بتوانند بعد از آن وارد مرحله نیمه‌حرفه‌ای و سپس حرفه‌ای شوند. در واقع انجمن سینمای جوانان از زمان ثبت‌نام هر هنرجویی تا مرحله حرفه‌ای شدن، همراه و حامی آنها است و بستر مناسبی برای رشد جوانان علاقه‌مند به فیلم‌سازی مهیا کرده است.

شمس‌الدین آروند در انتها ضمن تاکید بر اهمیت اکران فیلم‌های کوتاه در سینماهای «هنروتجربه» گفت: فیلم کوتاه یک مدیوم مستقل است و سکوی پرشی برای رسیدن به سینمای بلند داستانی نیست. فیلم کوتاه و بلند هردو بخش‌های متفاوت و مستقل سینما هستند. بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقدند آینده سینما از آن فیلم کوتاه خواهد بود. موسسه «هنروتجربه» یکی از اتفاقات خوب در حوزه سینما است که با اکران فیلم‌های کوتاه بر مستقل بودن این مدیوم صحه گذاشت و این حرکت سبب فرهنگ‌سازی و تعریف درست جامعه از فیلم کوتاه شد که در آینده نتایج آن بیشتر و بهتر محرز می‌گردد.