هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: تهیه‌کننده «آیدین» می گوید با پیشنهاد صمد نیکخواه بهرامی به پرویز پرستویی به عنوان راوی این مستند رسیده اند و ایشان که به نوعی صدایش به فیلم روح داده، با کمال میل و بدون توقعی کار را پذیرفته است.

مهدی برجیان تهیه‌کننده مستند «آیدین» که مدتی است در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده رفته است، در گفتگو با سایت «هنروتجربه» درباره این مستند بیان کرد: اشکان مهریار کارگردان «آیدین» که خود عکاس تیم ملی بسکتبال ایران و در حقیقت عکاس جهانی در سطح بستکبال است به دلیل علاقه‌ای که به آیدین نیکخواه بهرامی ملی‌پوش فقید بستکبال ایران داشت، آرشیو و راش‌هایی را که مربوط به ایشان بود، جمع آوری و درباره این کار با من صحبت کرده بود. در نهایت پس از توافق با یکدیگر به این نتیجه رسیدیم که باید کار را کانالیزه کنیم به این صورت که به لحاظ داستانی چه مواردی باشد و چه مواردی نباشد همچنین چه چیزهایی باید گرفته و تبدیل به فیلم شود.

وی با اشاره به اینکه تولید این مستند از سال ۹۶ آغاز شد و تصویربرداری آن حدود ۲ سال و نیم به صورت جسته و گریخته طول کشید، گفت: اساسا تولید یک مستند نیازمند اطلاعات است پس ما هم در تولید «آیدین» به اطلاعاتی که در آرشیوهای شخصی بود، نیاز داشتیم اما ناپدید شده بودند خوشبختانه پس از مدتی هاردی پیدا شد و مطالبی که بدان احتیاج داشتیم در آن پیدا کردیم در حقیقت دست ما برای ادامه کار باز شد به گونه ای که بقیه اطلاعات را جمع آوری کردیم و هر آنچه که کم و کسر داشتیم، گرفتیم. در نهایت «آیدین» تبدیل به یک مستند ۶۰ دقیقه ای تبدیل و آماده اکران شد.

تهیه‌کننده مستند «آیدین» درباره همکاری خانواده مرحوم آیدین نیکخواه بهرامی با این پروژه مطرح کرد: صمد نیکخواه بهرامی برادر آیدین و پدر و مادر این بسکتبالیست فقید نگران این پروژه بودند چراکه نمی دانستند این مستند به اصطلاح چگونه از آب در می آید اما آن ها بدون هیچ دخالت و نفوذی کاملا به ما اعتماد کردند و در اختیار پروژه بودند که این موضوع باعث شد ما بسیار رئال در مسیر ساخت مستند رو به جلو حرکت کنیم.

برجیان درباره دلیل انتخاب پرویز پرستویی به عنوان راوی این مستند تصریح کرد: گزینه های مختلفی برای راوی داشتیم اما با پیشنهاد صمد نیکخواه بهرامی به پرویز پرستویی رسیدیم و ایشان با کمال میل و بدون توقعی کار را پذیرفت در حقیقت یک ادای دینی به مرحوم آیدین نیکخواه بهرامی کرد. لازم است این نکته را ذکر کنم که صدای ایشان به فیلم روح داده است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه مقطعی از زندگی مرحوم آیدین نیکخواه بهرامی در این مستند نمایش داده می شود، گفت: در مستند «آیدین» از زمانی که آیدین رو به بسکتبال می آورد و پیشرفت می کند تا  تا مرگ تراژدیکش نمایش داده می شود در حقیقت فصلی که از زندگی آیدین در این مستند به نمایش گذاشته می شود، محتویات و اطلاعات غنی دارد و این بسیار به شناخت مخاطب از این بسکتبالیست فقید کمک می کند.

تهیه‌کننده مستند «آیدین» با اشاره به اینکه زمانی که  مرگ، پایان یک قهرمان آن هم در سنین جوانی است، قصه تراژدیک و در عین حال جذاب می شود، اظهار کرد: مرحوم آیدین نیکخواه بهرامی باعث رشد بسکتبال و صعود تیم ملی به المپیک شد و شاید بشود تاریخ بسکتبال ایران را به قبل از آیدین و بعد از آن تقسیم کرد.

برجیان درباره لزوم ساخت مستندهایی درباره شخصیت های تاثیرگذار جامعه در زمینه های مختلف مطرح کرد: ساخت مستندهای این چنینی به دلایل مختلف از جمله آشنا نبودن مخاطب با این افراد و یا  فراموش کردن آن ها نیاز و ضروری است اما متاسفانه چون کانالیزه نشده و برنامه ساختاری برای آن وجود ندارد، مستندسازان کمتر به سراغ ساخت مستندهای این چنینی می روند در حقیقت باید نهادی باشد که این موضوع را در دستور کارش قرار بدهد البته چنین نهادی داریم اما آنقدر تغییر و تحول در آن رخ داده که از مسیرش خارج شده است.

وی افزود: برای ساخت چنین مستندهایی باید به حیطه شخصی افراد ورود پیدا کرد و این ورود نیازمند اعتماد بین مستندساز و خانواده فرد مورد نظر است پس باید نهادی باشد که بتواند به مساله ورود کند تا افراد و خانواده هایشان به واسطه آن نهاد بتوانند اعتماد کنند نکته دیگر اینکه در هر زمینه ای غیر از پرتره مستند ساخته شود، کار راحت تر است چراکه مستندساز با شخص طرف نیست اما اینجا با افراد طرف هستیم و حق دارند نگران باشند چراکه قرار است چهره ای از خانواده و شخصی که زنده است یا در قید حیات نیست، نشان داده شود.

به گفته تهیه کننده مستند «آیدین»، آیدین یک ستاره در تیم ملی بسکتبال بود که متاسفانه از دست رفت و وقتی اینگونه افراد از دست می روند، یادمان می رود که چه کردند همین که «آیدین» یادآوری می کند این بسکتبالیست فقید باعث همبستگی در بسکتبال به عنوان یک رشته ورزشی شده است، به هدف خود رسیده است.

برجیان درباره استقبال مخاطبان از این مستند گفت: ما از اکران «آیدین» متوجه می شویم که تعداد عاشقان بستکبال زیاد است چراکه این مستند تا به الان با ۴۶ سانس به اندازه مستندی که ۵۰۰ سانس در اختیار داشته، بیشتر مخاطب جذب کرده است و اگر در پیک کرونا نبودیم، استقبال بیشتر هم می شد.

وی با اشاره به اینکه این مستند ۱۰۰ درصد در خارج از کشور نیز اکران خواهد شد، مطرح کرد: لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا (NBA) و لیگ بسکتبال انگلستان برای اکران این مستند درخواست داده اند که امیدوارم این اتفاق رخ بدهد و ما هم در حال حاضر برای رقم زدن این اتفاق مشغول مذاکره با پخش کننده بین المللی هستیم.

تهیه کننده مستند «آیدین» درباره اکران «آیدین» در «هنروتجربه» عنوان کرد: اگر «هنروتجربه» نبود، ما این مستند را کجا ارایه می دادیم و طرفداران بسکتبال آن را کجا تماشا می کردند چراکه جز جشنواره سینماحقیقت جای دیگری برای اکران مستند وجود ندارد در حقیقت «هنروتجربه» حافظ حقوق مادی و معنوی فیلم های مستند است.

برجیان در پایان درباره نقطه عطف زندگی مرحوم آیدین نیکخواه بهرامی خاطرنشان کرد: از نظر من رفتن به المپیک ۲۰۰۸ نقطه عطف زندگی اش بوده و معتقدم تلاش آیدین برای رسیدن به نقطه هدف بی نظیر و ستاره بودن او قابل تجلیل است.