هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: دُنی ویلنوو و کلویی ژا – که به‌ترتیب فیلم‌سازانی کانادایی و چینی هستند – امسال دو فیلم استودیویی عظیم برای هالیوود ساخته‌اند با نام‌های «دون»/ Dune و «ایتِرنال‌ها»/ Eternals که اواخر سال روی پرده سینماها خواهند رفت.

این دو در گفت‌وگوی تازه‌ای روبه‌روی هم نشسته‌اند و از فرایند ساخت این فیلم‌های عظیم گفته‌اند. جالب این‌که ژا توضیح داده است که چه‌طور در ساخت «ایترنال‌ها» تحت تاثیر ویلنو بود: «وقتی رفتم تا ایده‌هایم را به تهیه‌کنندگان ارائه بدهم، عکس‌هایی از فیلم‌های تو را به عنوان مرجع برده بودم. معمولاً مجذوب فیلم‌سازانی می‌شوم که در خلق جهان‌های داستانی بسیار توانمند هستند. وقتی فیلم‌هایت را تماشا می‌کنم، حتی با این‌که ژانرهایی متفاوت با آثارم دارند، از «سیکاریو»/ Sicario و «ورود»/ Arrival تا «زندانی‌ها»/ Prisoners و «بلید رانر ۲۰۴۹»/ Blade Runner 2049، هر بار آن‌ها را احساس می‌کنم و تحت تاثیر قرار می‌گیرم.»

در سوی دیگر، کلویی ژا کسی است که سال گذشته با «سرزمین خانه‌به‌دوشان»/ Nomadland در فصل جوایز و اسکار درخشید و بزرگ‌ترین سوال درباره فیلم استودیویی جدیدش این است که سبک او چه‌طور در محدوده‌های جهان سینمایی مارول جواب داده است: «من طرفدار پروپاقرص تو هستم و فکر می‌کنم فوق‌العاده است که مارول به سراغ تو آمده، چون از نظر زیبایی‌شناسی کاملا در نقطه مقابل‌شان قرار داری. وقتی «سوارکار»/ The Rider را برای اولین بار دیدم، حیرت‌زده شدم و یادداشتی برایت نوشتم که در واقع یک نامه عاشقانه هنری بود. آن‌چه مرا تحت تاثیر قرار داد، مهارت جنون‌آمیز تو در نزدیک شدن به زندگی بود. زندگی به‌شدت از دوربین هراس دارد و می‌گریزد. وقتی «سوارکار» را دیدم، اشک ریختم چون تو موفق شدی کاری را انجام بدهی که فکر می‌کردم ممکن نیست. حالا در شگفتم که چه‌طور زندگی را به یک فیلم مارولی دعوت کرده‌ای.»

  • پلی‌لیست