هنروتجربه: محمد محسنیان عنوان می‌کند که در فیلم «رُم _ شهبازان» از دیدگاه بررسی رفتار انسان‌های گذشته به موضوع راه‌آهن پرداخته‌ است.

محمد محسنیان پژوهشگر میراث صنعتی که ایده ساخت فیلم «رُم شهبازان» از وی است درباره کار اصلی باستان‌شناسان و رویکرد ساخت این فیلم سخن گفت. محسنیان به پانا گفت: «می‌دانید دقیقاً کار باستان‌شناسان چیست؟ آن‌ها تلاش می‌کنند با بررسی آثار مادی به‌جامانده از انسان‌های گذشته پی به رفتارشان ببرند. کسانی که با پیگیری‌های من درباره موضوع راه‌آهن سراسری ایران آشنا هستند، می‌دانند که تمام تلاش من این است که با چنین رویکردی به این مساله نگاه کنم.»

وی افزود: «درست است که اسناد مختلفی از زمان ساخت راه‌آهن به‌جامانده است اما همچنان پیمایش میدانی، سرنخ‌های جالبی را در اختیار ما قرار می‌دهد. در فیلم «رُم شهبازان» هم با همین دیدگاه پیش رفتیم و فکر می‌کنم که نکات جالبی را برای علاقه‌مندان واقعی راه‌آهن تعریف کرده باشیم.»

مستند «رُم- شهبازان» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا صاحبی بدون اکران پرده‌ای از پنجشنبه چهارم شهریورماه هم‌زمان با هشتاد و سومین سالگرد افتتاح راه‌آهن سراسری در صفحه ویژه هنروتجربه در پلتفرم هاشور منتشر شد.

در خلاصه داستان این مستند آمده است: «باستان‌شناسی باهدف پیدا کردن قهرمانان واقعی ولی کمتر دیده شده پروژه راه‌آهن سراسری ایران، سفری را در پیش می‌گیرد. قهرمانانی از سراسر دنیا، که در پس داستان‌های تخیلی و گاه افسانه‌ای راه‌آهن گم شده‌اند. تاریخ راه‌آهن ایران، تاریخ مشترک ایران با بسیاری از کشورهای دنیاست که می‌تواند به‌عنوان نقطه عطفی در پروژه‌های عمرانی در تاریخ معاصر معرفی شود. علاوه بر آن این پروژه صنعتی، در پس ظاهر سختِ آهنین خود، جلوه‌هایی ارزشمند از نشانه‌های رفتار انسانی را داراست که با رمزگشایی آن می‌توان راز ماندگاری را شناخت.»

«رم- شهبازان» در سال ۲۰۲۰ عنوان منتخب جشنواره Prisma Film Awards و فینالیست جشنواره Roma CinemaDoc را کسب کرد.

دیگر عوامل این فیلم عبارت‌اند از: تهیه‌کننده: نرگس صفری، فیلم‌نامه‌نویس: محمدرضا صاحبی، مدیر فیلم‌برداری: داوود عباسی، مدیر صدابرداری: محمدمهدی سلمانی، تدوین: علی پژمان.