هنروتجربه: «مادرزاد» در نخستین حضور بین‌المللی خود، موفق به دریافت جایزه ویژه هیات داوران در شصت‌ویکمین جشنواره فیلم زلین شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم کوتاه «مادرزاد» به کارگردانی مشترک برادران سامکو (سامان حسین‌پور و آکو زندکریمی) و تهیه‌کنندگی مشترک دیمن زندی و برداران سامکو در نخستین حضور بین‌المللی خود در کشور جمهوری چک به نمایش در آمد و توانست جایزه ویژه هیات داوران را کسب کند.

جشنواره فیلم زلین از سال ۱۹۶۱ آغاز به کار کرده و از پیشگامان جشنواره‌های فیلم، ویژه کودکان و نوجوانان در جهان است. این جشنواره هرساله در شهر زلین در جنوب شرقی جمهوری چک برگزار می‌شود. جشنواره زلین امسال نیز در ۲ بخش بلند و کوتاه دانشجویی برگزار و فیلم «مادرزاد» در رقابت با سیزده فیلم بخش کوتاه از کشورهای سوئیس، چک، غنا، اسلواکی، اتریش، کانادا، کره جنوبی، آلمان و لهستان موفق به کسب جایزه شده است.

در بیانیه هیات داوران شصت و یکمین جشنواره فیلم زلین آمده است: «فیلم کوتاه مادرزاد، طرحی جسورانه در به چالش کشیدن توقعات اجتماعی است که ریشه­ این نگرانی‌­ها را با تصاویر بصری بسیار حساس و با بازگشت به سنت­‌های هنرهای زیبا، متعلق به فرهنگ چندهزارساله خاورمیانه نشان می‌دهد.

«مادرزاد»، راوی داستان روژا، دختر نوجوان روستایی است که در ازای خون­بهای یک قتل به عقد پیرمردی در­می‌­آید.

برادران سامکو (آکو زندکریمی و سامان حسین پور)، پیش از «مادرزاد»، ۲ فیلم کوتاه «ذبح» و «دیگری» را نیز به صورت مشترک نوشته و کارگردانی کرده‌اند. این فیلم‌­ها با حضور در جشنواره‌­های ملی و بین‌­المللی، جوایز متعددی کسب کرده‌اند.