هنروتجربه: انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» ساخته زیبا ارژنگ از بیست و هفتمین جشنواره جهانی گدای طلایی( film festival Golden baggar ) اسلواکی جایزه گرفت.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، جایزه هیات داوران بیست و هفتمین جشنواره جهانی گدای طلایی به عنوان بهترین انیمیشن برای کودکان به انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» تعلق گرفت.

جشنواره جهانی گدای طلایی مهمترین و بزرگ‌ترین رویداد سالانه در تلویزیون محلی اروپاست و درحال حاضر جایزه اصلی این جشنواره یک جایزه معتبر برای شناسایی نویسندگان و تهیه‌کنندگان جوان و مستقل در دنیا به حساب می‌آید. جشنواره بین المللی تلویزیون محلی اسلواکی تنها جشنواره بین المللی در نوع خود در اروپا است و یکی از مهمترین رویدادهای رسانه است که در اسلواکی برگزار می‌شود.
این جشنواره از همکاری و همیاری سازندگان برنامه‌های تلویزیونی و آثار صوتی تصویری پشتیبانی می کند و باعث تقویت ابزارهای سمعی بصری بیان شده و همزمان، یکی از مهمترین ابزارهای ارائه فیلم و تولیدات رسانه‌ای اسلواک از طریق کانال‌های محلی در اروپا و خارج از مرزهای آن است.
بیست و هفتمین جشنواره تلویزیون اسلواکی به علت شیوع ویروس کرونا در تاریخ ۲۶ و ۲۷ شهریور ماه در شهر کوشیتسه، دومین شهر اسلواکی به صورت مجازی برگزار شد.
«خورشید آسمان، خورشید کاشی» داستان مردمی را روایت می‌کند که روی یک دیوار کاشی‌کاری شده زندگی می‌کنند و درگیر جنگی ناخواسته شده‌اند. آن‌ها براثر شدت انفجار و بمباران خورشید آسمانشان را از دست داده‌اند و شهر و روزگارشان تاریک و سیاه شده است. آن‌ها درمی‌یابند با همدلی و همکاری هم می‌توانند خورشید جدیدی برای آسمان شهرشان بسازند و به خرد جمعی که نور و روشنایی است، برسند.
این انیمیشن پیش از این موفق به دریافت جایزه بهترین انیمیشن دهمین جشنواره Tracce cinematografiche film fest ایتالیا شده و در سی و پنجمین جشنواره واشنگتن دی سی امریکا، سی و هفتمین جشنواره کارتون کلاب ایتالیا، بیست و چهارمین جشنواره جهانی فیلم SIFF امریکا، بیستمین جشنواره انیمه آرته برزیل، شانزدهمین جشنواره جهانی آنیمه فست آتن، پانزدهمین جشنواره فیلم ریور ایتالیا، چهاردهمین جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان بنگلادش، نهمین جشنواره هنرهای زیبا امریکا و در ششمین جشنواره انیمیشن فلوریدا ، ششمین جشنواره زنان امریکا و …حضور داشته است.
عوامل تولید انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» عبارتند از کارگردان، انیماتور و تهیه‌کننده: زیبا ارژنگ، تدوینگر: بنیامین قچاق، صدابردار و صداگذار: علی علی‌دوستی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.