هنروتجربه-سعیدحضرتی: ناهید عزیزی صدیق؛ مشاور کارگردان و بازیگران فیلم سینمایی «دشت خاموش» می‌گوید زمانی که احمد بهرامی کمتر امکان نظارت داشت من سعی می‌کردم دقت نظر بیشتری در جزئیات داشته باشم تا کار به بهترین شکل خود پیش برود. نوع سینمایی که هر دو ما دنبال می‌کنیم و به آن علاقه‌مند هستیم یکسان است و مطالعات مشترکی داریم و برای همین در هنگام کار کردن دقیقا می‌دانیم چه می‌خواهیم و همین موضوع هم پیش‌برنده کار است.

ناهید عزیزی صدیق، بازیگردان و مشاور کارگردان «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی که این روزها در سینماهای هنروتجربه در حال اکران است درباره انتخاب بازیگران این فیلم به سایت هنروتجربه گفت: در ابتدا بازیگران چهره برای ایفای نقش‌ها انتخاب شده بودند و یکی دو بازیگر نام‌آشنا هم فیلمنامه را خوانده و تمایل داشتند در فیلم بازی کنند. با تکمیل شدن فیلم‌نامه، با کارگردان به این نتیجه رسیدیم که این فیلم به بازیگران کمتر دیده شده و جدید نیاز دارد و تا آنجایی که ممکن است بازیگران نباید سابقه ذهنی‌ای در ذهن مخاطب داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از بازیگران «دشت خاموش» سابقه بازی در تئاتر داشتند و برخی سابقه بازی در کارهای تصویری و در حقیقت گروه بازیگران پیش از این فیلم تجربه بازی داشتند، افزود: برای بازی‌ها با احمد بهرامی مشورت می‌کردیم و تعامل خوبی هم با مجموعه بازیگران داشتیم و با توجه به حال و هوای فیلم‌نامه حواسمان بود اکت و دُز بازی‌های بازیگران تئاتری بالاتر از حد معمول نباشد و به طور کلی سعی کردیم این موضوع را کنترل کنیم. اینکه تا چه حدی در این زمینه موفق بوده‌ایم را دیگران باید قضاوت کنند.

عزیزی صدیق در پاسخ این پرسش که آیا تقسیم کار شما با کارگردان مشخص و مشاوره شما در چه زمینه‌هایی بود توضیح داد: من از دوران تحصیل در دانشگاه که با احمد بهرامی آشنا شدم و بیست سالی که با همدیگر همکاری می‌کنیم. نحوه کار ما تعاملی و مشورتی است و در حقیقت این همکاری مرز مشخصی ندارد. در هر کاری سعی داریم خلاءهای موجود را برای هم پر کنیم. در فیلم «دشت خاموش» هم زمانی که احمد بهرامی کمتر امکان نظارت داشت من سعی می‌کردم دقت نظر بیشتری در جزئیات داشته باشم تا کار به بهترین شکل خود پیش برود. تلاش کردم تا در کنار نظرات کارگردان و همراهی بازیگران، در صیقل دادن دیالوگ‌ها، روان‌تر و زیرپوستی‌تر  کردن بازی‌ها و … کمکی کرده باشم.

بازیگردان و مشاور کارگردان «دشت خاموش» تصریح کرد: به هر حال نوع سینمایی که هر دو ما دنبال می‌کنیم و به آن علاقه‌مند هستیم یکسان است و مطالعات مشترکی داریم و برای همین در هنگام کار کردن دقیقا می‌دانیم چه می‌خواهیم و همین موضوع هم پیش‌برنده کار است.

او با بیان اینکه در فیلم‌های مستقل، همدلی و اعتماد دوطرفه همه عوامل برای هرچه بهتر شدن کار بسیار تاثیرگذار است اظهار کرد: در «دشت خاموش» هم همین اتفاق رخ داد و همراهی بازیگران، طراح صحنه و لباس، مدیر فیلمبرداری، تدوینگر و … و همچنین تهیه‌کننده فیلم، سعید بشیری که اعتماد و همراهی او جای تشکر دارد تاثیر مستقیمی بر خروجی نهایی کار داشته است.

عزیزی صدیق تاکید کرد: تولید فیلم‌های مستقل؛ مناسبات فیلم‌های سینمایی با بودجه‌های هنگفت را ندارند و از نگاه من همراهی و همدلی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سینمای مستقل است.

مشاور کاگردان فیلم «دشت خاموش» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در تدارک ساخت اولین فیلم سینمایی خود است بیان کرد: احمد بهرامی در اولین فیلم سینمایی که خواهم ساخت مشاور پروژه خواهد بود و از هم‌فکری او بهره خواهم برد و احتمال آنکه ایشان به عنوان همکار تهیه‌کننده هم همکاری داشته باشد هم هست. احتمال دارد این فیلم قبل از «شهر خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی ساخته شود.

ناهید عزیزی صدیق در انتها گفت: بحث بودجه برای ساخت فیلم بسیار مهم است و در حقیقت ما برای همین نوع سینمای لوباجت تربیت شده‌ایم و سعی کردیم خودمان را با شرایط سازگار کنیم. فیلمی هم که من خواهم ساخت همین مختصات «دشت خاموش» را به لحاظ بودجه خواهد داشت.