هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: فاطمه هاشمی می گوید بسته «شکست زمان» بیش از ۹۰ درصد موفق عمل کرده و تامل برانگیز است که جای تبریک دارد.

فاطمه هاشمی بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگو با سایت «هنروتجربه» درباره بسته «شکست زمان» که این روزها در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده رفته است، عنوان کرد: من فیلم کوتاه «خراش» به کارگردانی مجید امینی را نتوانستم کامل ببینم و به همین دلیل نمی توانم زیاد درباره آن صحبت کنم اما اگر بخواهم از فیلم کوتاه «ورای سکوت» اثر آذر تجلی بگویم باید به این نکته اشاره کنم که آن را بسیار پسندیدم چراکه مینیمال و بدون دغدغه پیش رفت از سوی دیگر اگرچه دیالوگ جزو بازوهای اصلی یک فیلم است و نبودش ممکن است به آن ضربه بزند اما «ورای سکوت» بدون داشتن دیالوگ پیش می رود و این موضوع نگرش و قدرت کارگردان را به تصویر می کشد. یکی دیگر از ویژگی های این فیلم، کادرها و قاب های سینمایی خوب آن است.

وی افزود: فیلم کوتاه «فیلمرغ» ساخته امیرمسعود سهیلی را بسیار دوست داشتم چراکه در روایتی ساده و بی دغدغه و در مظلومیت کامل حرف هایش را زد. فیلمی که با شرایط این روزهای کشور افغانستان و مردم رنج کشیده آن بسیار همخوانی داشت. «آداپت» به کارگردانی کمال کچوئیان فیلم کوتاه دیگری بود که در این بسته دیدم. از نظر من این فیلم کوتاه تامل برانگیز بود و می توانست مخاطب را تا پایان همراه خود داشته باشد در حقیقت تصویربرداری متفاوت و موازی بودن سکانس ها تلاش می کرد مخاطب را به فکر وا دارد و ذهن او را درگیر کند. فیلم کوتاه «مرگ تدریجی» اثر آمین صحرایی دیگر اثری بود که در این بسته اکران شد و من آن را کار خوبی دیدم چراکه توانست با روایتی جالب، دغدغه کارگردان و یک حقیقت در زندگی اجتماعی امروز را برای مخاطب به نمایش بگذارد.

بازیگر «دیدار» با اشاره به اینکه بسته «شکست زمان» جزو بسته فیلم های کوتاهی است که می تواند در اکران سربلند باشد، یادآور شد: اصولا مجموعه ای که بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد موفق عمل کند، می توان خوب ارزیابی کرد اما از نظر من این مجموعه بیش از ۹۰ درصد موفق عمل کرده و تامل برانگیز است که جای تبریک دارد.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که به عنوان یک بازیگر نقش های کوتاه را بیشتر می پسندد یا نقش های بلند، تصریح کرد: تصور من این است که برای اکثر بازیگران از جمله من، اینکه نقش چالش برانگیز و تاثیرگذار باشد مهمتر از کوتاه یا بلند بودن آن است. از سوی دیگر معتقدم از آنجا که گریم های تاثیرگذار بازیگر را به نقشش نزدیک می کند، می تواند یک عامل مهم در انتخاب نقش ها باشد.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر هنر مظلوم و مهجور واقع شده است، گفت: سینمای کوتاه مظلوم تر از بخش های دیگر سینماست چراکه موسسه ای مانند «هنروتجربه» که از فیلم های کوتاه حمایت می کند، تعداد زیادی سینما در اختیار ندارد و از سوی دیگر به دلیل شرایط کرونا آنقدر نمی توان مردم را برای دیدن فیلم به سینما دعوت کرد اما امیدوارم سینماهای بیشتری در اختیار این موسسه قرار بگیرد و با واکسیناسیون عمومی مردم از این سینما حمایت کنند.

هاشمی ادامه داد: فیلم های کوتاه می توانند با حداقل امکانات، شرایط مینیمال و بودجه کم حرفی برای گفتن داشته باشد اما متاسفانه سینمای ما همیشه به گیشه وابسته بوده است در حقیقت همواره این گیشه بوده که سینما را هدایت کرده است می کند و اوضاع بچه های سینما آنقدر بد نیست اما چرا نباید فیلمسازان فیلم کوتاه که بسیار خوش فکر و پرتلاش هستند و حرف های خوبی برای گفتن دارند، حمایت شوند و سینماهای بیشتری در اختیار «هنروتجربه» که از این فیلمسازان حمایت می کند، قرار بگیرد؟

بازیگر «خوابم می آد» در پایان با بیان اینکه از زمان تاسیس «هنروتجربه» این موسسه همیشه به دنبال اکران فیلم های تاثیرگذار بوده است، گفت: من جسته و گریخته آثاری را که در «هنروتجربه» اکران می شود، دنبال می کنم و معتقدم مخاطبان، فیلم های این موسسه را به دلیل آنکه آن ها را به تفکر وا می دارد، انتخاب می کنند و علاقه مندند فیلم های اکران شده در این موسسه را تماشا کنند.