هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: کیوشی کوروساوا (که هیچ نسبتی با آکیرا کوروساوا ندارد) هرگز آن طور که باید مورد توجه و تحسین قرار نگرفت ولی مارتین اسکورسیزی این فیلم‌ساز ژاپنی را «فیلم‌سازی بزرگ و استاد تمام‌عیار نور، ترکیب‌بندی و ضرباهنگ» می‌داند.

آثار کوروساوا در سالیان اخیر از جهاتی افت کرده‌اند ولی اوایل هزاره جدید، او به عنوان یکی از پیشگامان موج نوی سینمای وحشت ژاپن شناخته شد و فیلم‌های ترسناک فوق‌العاده‌ای چون «ضربان»/ Pulse محصول ۲۰۰۱ و «آینده روشن»/ Bright Future محصول ۲۰۰۳ را ساخت. البته که این فیلم‌ها هرگز آثار وحشت قراردادی قلمداد نشدند و بیش‌تر عجیب، چندش‌آور، از نظر روان‌شناختی آزاردهنده، غیرمنتظره و مملو از ترس‌های هستی‌گرایانه‌اند.

کوروساوا در سال ۱۹۹۷ یکی از شاهکارهای کارنامه‌اش را ساخت: «درمان»/ Cure که بیش‌تر فیلمی جنایی/ کارآگاهی است؛ فیلمی که قرار است نسخه ترمیم‌شده آن با کیفیت فور-کی از اول اکتبر (۹ مهر) به صورت محدود در سینماهای ایالات متحده روی پرده برود؛ اما موضوع جالب‌تر برای سینمادوستان جدی این است که این نسخه را «کرایتریئن» تدارک دیده؛ و آنونس آن هم در فضای مجازی منتشر شده است.

کیوشی کوروساوا سال گذشته با درام تاریخی و جنگی «همسر یک جاسوس»/ Wife of a Spy در کانون توجه و تحسین قرار گرفت.

  • پلی‌لیست