هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: هفدهمین جشنواره فیلم زوریخ به کارش پایان داد و جایزه بهترین فیلم رقابت آثار بلند به «کیارا»/ A Chiara به نویسندگی و کارگردانی جوناس کارپینیانو رسید.

«کیارا» محصول مشترک کشورهای ایتالیا، فرانسه، سوئد و دانمارک است و داستان دختری نوجوان را در شهری در منطقه کالابریا روایت می‌کند که به کارهای خلاف پدرش پی می‌برد. در بیانیه هیأت داوران – که ریاست آن بر عهده دانیل برول (بازیگر و کارگردان شناخته‌شده اسپانیایی-آلمانی) بود – چنین آمده است: «همه ما تحت تاثیر برداشت امروزی فیلم از سنت نئورئالیسم ایتالیا، استفاده استثنایی از موسیقی، طراحی صدا و بازی‌های تحسین‌برانگیز سوآمی روتولو و خانواده‌اش (که همگی اولین تجربه‌شان بود) قرار گرفتیم. این فیلم چیزی کم‌تر از یک شاهکار سینمایی نیست.»

«کیارا» که اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره کن ۲۰۲۱ تجربه کرده بود، سومین فیلم در سه‌گانه جوناس کارپینیانو است که داستانش در شهری کالابریایی می‌گذرد.

«قصیده گاو سفید»/ Ballad of a White Cow اثر بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم که پیش از این در جشنواره‌های مختلفی از جمله برلین ۲۰۲۱ روی پرده رفته بود، هم در این رویداد سینمایی تحسین شد. «زندگی ایوانا»/ Life of Ivanna جایزه بهترین مستند را برنده شد.

  • ورایتی