هنروتجربه-سعیدحضرتی: مجتبا اسپنانی که به تازگی فیلم «تو مشغول مردنت بودی» از او روی پرده سینماهای «هنروتجربه» بود و فیلم «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» در صفحه اختصاصی «هنروتجربه» در پلتفرم «هاشور» اکران آنلاین است، می‌گوید دوستان و هنرجویان من که پیگیر دیدن فیلم «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» می‌شوند، می‌توانند به راحتی این فیلم را در صفحه «هنروتجربه» در سایت هاشور می‌بینند. وجود پلتفرم‌های آنلاین مفید است و خوشحالم این روند توسط «هنروتجربه» ادامه دارد و در آینده تعداد مخاطبان اکران اینترنتی نیز افزایش خواهند یافت.

مجتبا اسپنانی درباره داستان فیلم سینمایی «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» درباره دختر جوانی به نام شهره است که خانه او آخر هفته‌ها پاتوق دوستان او برای مصرف مواد است. در میان دوستان او شخصی به نام «این» در دستشویی خانه شهره می‌میرد و آنها تلاش دارند این مسئله را حل و فصل کنند. هاله راه حلی برای این موضوع دارد اما با سر رسیدن صاحب خانه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه حمایت موسسه «هنروتجربه» و اکران آنلاین آثار، نجات دهنده سینمای مستقل در دوران کرونا بود افزود: از زمان شیوع اپیدمی کرونا، درهای سینما بسته ماند و اقبال مردم نسبت به رفتن به سینماها به طور محسوسی کاهش پیدا کرد و در این ایام شاهد رونق اکران آنلاین بودیم که با توجه به کاستی‌های آن، گزینه خوبی برای علاقه‌مندان سینمای مستقل و هنری است که فیلمهای مورد علاقه خود را در خانه تماشا کنند.

اسپنانی تصریح کرد: دوستان و هنرجویان من هم که پیگیر دیدن فیلم «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» می‌شوند نیز به راحتی می‌توانند این فیلم را در صفحه «هنروتجربه» در سایت هاشور بینند. وجود پلتفرم‌های آنلاین مفید است و خوشحالم این روند توسط «هنروتجربه» ادامه دارد و در آینده تعداد مخاطبان اکران اینترنتی نیز افزایش خواهند یافت.

اگر «هنروتجربه» نبود، فیلمهای خوبی که در طی این سالها در جشنواره‌های خارجی درخشیده‌اند، هیچ فرصتی برای اکران در سینماها نداشتند و مردم هم آنها را نمی‌توانستند ببینند. در همه جای دنیا دولت‌ها از فیلمهای مستقل حمایت می‌کنند و حیات این نوع از سینما از ضروریات است. گسترش زبان سینمای مستقل اهمیت بالایی دارد و سینمای بدنه نیز وامدار این نوع سینما است.

کارگردان فیلم سینمایی «تو مشغول مردنت بودی» با اشاره به اینکه سینمای مستقل به سختی به حیات خود ادامه می‌دهد و فیلمهای مستقل جدی گرفته نمی‌شود اظهار کرد: متاسفانه مدیران فرهنگی راه را برای ادامه حیات سینمای مستقل دشوار کرده‌اند و اگر تلاش‌های موسسه «هنروتجربه» نبود، سینمای مستقل ایران از بین می‌رفت. اگر «هنروتجربه» نبود، فیلمهای خوبی که در طی این سالها در جشنواره‌های خارجی درخشیده‌اند، هیچ فرصتی برای اکران در سینماها نداشتند و مردم هم آنها را نمی‌توانستند ببینند. در همه جای دنیا دولت‌ها از فیلمهای مستقل حمایت می‌کنند و حیات این نوع از سینما از ضروریات است. گسترش زبان سینمای مستقل اهمیت بالایی دارد و سینمای بدنه نیز وامدار این نوع سینما است.

این نویسنده و کارگردان تصریح کرد: تمرکزگرایی در تهران باعث شده بسیاری از سینماگران با استعداد حوزه فیلم کوتاه، بلند و مستند در نهایت به تهران کوچ کنند و این تقدیر و سرنوشت محتومی برای همه فیلمسازان ما است. دوستان من در اصفهان، با امکانات کم و خلاقیت خودشان فیلمهای کوتاهی خوبی ساختند اما فیلمهای تولید شده در حوزه فیلم بلند تفاوتی با سینمای بدنه ندارد.

وی با اشاره به ساخت فیلمهای جدی و آلترناتیو کوتاه در اصفهان بیان کرد: دوستانی که در حوزه فیلم کوتاه، فیلمهای خوبی ساختند به تهران مهاجرت کردند. دوست خوبم ایمان صالحی که فیلم کوتاه درخشان «ترس خود را جابه‌جا می‌کند» را ساخت و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم کوتاه و ایسفا را کسب کرد، به تازگی به تهران مهاجرت کرد. برای هر کسی که شهری غیر از تهران فعالیت هنری می‌کند، لاجرم این اتفاق می‌افتد و متاسفانه این یکی از معضلات اساسی هنرمندانی غیر از ساکنین پایتخت است.

این مدیر فیلمبرداری درباره تهیه‌کننده «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» عنوان کرد: با مجید صدیقی، تهیه‌کننده «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» و «تو مشغول مردنت بودی» سالها کار کردیم و از او آموخته‌ام. همکاری‌های ما حتما فراتر از همکاری‌های معمول است و این همکاری در فیلمها مشهود است و مناسبات تولید این فیلمها با سینمای بدنه به کلی متفاوت است. با هزینه‌های کمرشکن حال حاضر، به جز لطف دوستان نمی‌توان کارها را پیش برد.

کارگردان مستند «برسد به دست اصغر فرهادی» تاکید کرد: دو فیلم «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» و «تو مشغول مردنت بودی» فیلمهایی شخصی است و  با هزینه بسیار کمی ساخته شدند. شانس این را داشتم که این دو فیلم در سینماهای «هنروتجربه» اکران و تنها لطف مدیران «هنروتجربه» باعث این اتفاق شد.

کارگردان فیلم کوتاه «نزدیک‌تر» در پاسخ این سوال که مدیریت فیلمبرداری «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» نیز بر عهده خودتان بود، این موضوع خللی در کارگردانی شما ایجاد نکرد؟ توضیح داد: مدیرفیلمبرداری «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» آسان‌ترین کاری بود که به جز کارگردانی برعهده داشتم و کارهای دیگر این فیلم را نیز انجام می‌دادم. به جز من، تنها مدیر صدابرداری، علی کاظمی‌نژاد همراه من بود. به اجبار و برای پایین آمدن هزینه‌ها، مدیرفیلمبرداری بودم.

مجتبا اسپنانی افزود: قطعا اگر مدیرفیلمبرداری داشتم، تمرکز بالاتری داشتم ضمن آنکه یک مدیرفیلمبرداری ذهنیت جدیدی به فیلم اضافه می‌کند. فیلم را با یک دوربین و یک لنز و یک سه‌پایه شکسته ساختم و اگر امکانات بیشتر بود قطعا کیفیت نهایی هم بالاتر میشد. اما با تمام اینها از آنچه اتفاق افتاده راضی‌ام.