هنروتجربه-سعیدحضرتی: در سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، مدال ایسفا و جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم «ترس خود را جابه‌جا می‌کند» به کارگردانی ایمان صالحی، یکی از فیلم‌سازان جوان اصفهان اهدا شد؛ فیلمسازی که وجه ممیز او نوآوری در مضمون و خلاقیت در ارائه عنوان شد. ایمان صالحی اسکارکوالیفای شدن جشنواره فیلم کوتاه تهران را اتفاق شگفت‌انگیزی می‌داند و معتقد است اگر به فیلمسازان محلی و کسانی که با بودجه‌های پایین و شخصی فیلم می‌سازند، آسیبی نرسد اتفاق خیلی خوبی است.

ایمان صالحی درباره فعالیت‌های اخیر خود در حوزه فیلمسازی به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: دو طرح دارم که یکی از آنها جهان متفاوتی نسبت به «ترس خود را جابه‌جا می‌کند» دارد و یکی از آنها در ادامه این فیلم است. پیش از این تصمیم داشتم سه گانه‌ای در فضای «ترس خود را جا به جا می‌کند بسازد» و موضوع فرزند بسازم. به دلیل اینکه ساخت ادامه «ترس خود را جابه‌جا می‌کند» نیازمند بودجه بیشتری است امیدوارم به کمک اسپانسر بتوانم این فیلم را بسازم. در حال حاضر مشغول فیلمبرداری فیلم کوتاه هستم و از هفته آینده با عطیه زارع‌آرندی مستند بلندی را آغاز می‌کنیم.

صالحی هشت سال بعد از فیلم کوتاه داستانی «کشتن برادر بزرگ‌تر»، سال ۱۳۹۸ تصمیم به ساخت فیلم «ترس خود را جابه‌جا می‌کند» گرفت و در عرض سه روز این فیلم را در اصفهان ساخت. او درباره پخش جهانی و اکران «ترس خود را جا به جا می‌کند» بیان کرد: به دلیل اینکه می‌خواستم فیلم جدیدی بسازم، پخش جهانی «ترس خود را جابه‌جا می‌کند» را هنوز شروع نکرده‌ام و امیدوارم اواخر امسال یا سال آینده این فیلم در موسسه «هنروتجربه» اکران شود.

کارگردان فیلم کوتاه «کشتن برادر بزرگ‌تر» با اشاره به اهمیت اکران فیلم کوتاه اظهار کرد: دیدن فیلم در سینما همراه با تماشاگران برای فیلمسازان بسیار کمک کننده است. کم و کاستی‌ها در اکران و در مواجهه با مخاطب به خوبی خودش را نشان می‌دهد و هر فیلمسازی می‌تواند با برآیند نظرات مخاطبین از میزان موفقیت و عدم موفقیت خود اطلاع درستی کسب کند.

بدیهی است از زمان ساخت و تولید فیلم کوتاه، تا زمان اکران زمان نسبتا زیادی می‌گذرد و در این مدت خود فیلمساز هم از فیلم فاصله گرفته و احتمالا نظرات او هم تغییر کرده و با اکران می‌توان نتیجه نهایی را ارزیابی کرد. «هنروتجربه» با اکران فیلمهای کوتاه کمک بسیار زیادی به پیشرفت فیلمسازان و مدیوم فیلم کوتاه کرده و به لحاظ انگیزه‌بخشی، محرک خیلی خوبی برای ساخت فیلم کوتاه و بال رفتن کیفیت تولیدات است.

وی اضافه کرد: بدیهی است از زمان ساخت و تولید فیلم کوتاه، تا زمان اکران زمان نسبتا زیادی می‌گذرد و در این مدت خود فیلمساز هم از فیلم فاصله گرفته و احتمالا نظرات او هم تغییر کرده و با اکران می‌توان نتیجه نهایی را ارزیابی کرد. «هنروتجربه» با اکران فیلمهای کوتاه کمک بسیار زیادی به پیشرفت فیلمسازان و مدیوم فیلم کوتاه کرده و به لحاظ انگیزه‌بخشی، محرک خیلی خوبی برای ساخت فیلم کوتاه و بال رفتن کیفیت تولیدات است.

این کارگردان و مدیر فیلمبرداری بالارفتن هزینه تولید فیلم کوتاه را یکی از مشکلات اساسی این حوزه عنوان کرد و افزود: هزینه ساخت فیلم کوتاه نسبت به گذشته بسیار بالاتر رفته و اگر الان می‌خواستم «ترس خود را جا به جا می‌کند» را بسازم تقریبا سه برابر بودجه دو سال پیش، نیاز است. اما اتفاق خوبی که افتاده این است که دوربین‌های ارزان‌تر با بیت ریت بالاتر مثل بلک مجیک و سری جدید آلفا باعث شدند که لازم نباشد اگر مثلا نیاز است ۱۰، ۱۲ بیت بگیرید حتما از دوربین‌های ARRI یا RED استفاده کنید.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اسکار کوآلیفای شدن جشنواره فیلم کوتاه تهران را اتفاق شگفت‌انگیزی دانست و اظهار کرد: به نظرم نکته‌ای که بسیار مهم است این است که هرچقدر جشنواره به لحاظ اسمی بزرگ شود، لوکال بودن و کمک کردن به کسانی که با بودجه‌های محدودتری فیلم می‌سازند، از بین خواهد رفت.  اسکار کوآلیفای شدن تا زمانی که در این زمینه شفاف سازی نشود موجب از بین رفتن استعدادهایی است که با بودجه پایین ایده‌های خود را می‌سازند اما به جهت بالارفتن سطح کیفی جشنواره امکانی برای حضور در جشنواره را ندارند. به نظرم اگر به فیلمسازان محلی و کسانی که با بودجه‌های پایین و شخصی فیلم می‌سازند، آسیبی نرسد اتفاق خیلی خوبی است.

ایمان صالحی در انتها درباره ساخت فیلم بلند خود گفت: هشت سال بعد از فیلم کوتاه داستانی «کشتن برادر بزرگ‌تر» که فیلمی نساختم، زمان کافی داشتم تا فیلمنامه‌هایی آماده کنم و قصد دارم بعد از دو فیلمی که می‌خواهم بسازم، اولین فیلم بلندم را هم شروع کنم.