هنروتجربه: جمعی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه‌ و شماری از مسئولان ،در پیام‌های جداگانه، درگذشت زنده یاد فتحعلی اویسی هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون را تسلیت گفتند.

به گزارش سایت هنروتجربه، فتحعلی اویسی بازیگر پیشکوست سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح امروز به دلیل عارضه قلبی درگذشت و انجمن بازیگران سینمای ایران، کانون کارگردانان و مدیران سینمایی و هنری، برای تسلیت، پیام‌هایی ارسال کردند.

پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی با تسلیت درگذشت زنده یاد فتحعلی اویسی، بازیگر سینما و تلویزیون، گفت: هنرآفرینی‌های فتحعلی اویسی در اذهان یادگار می‌ماند.

در پیام محمدمهدی اسماعیلی آمده است:«با نهایت تاسف و تاثر مطلع شدیم سینماگر پیشکسوت و خوشنام سینما و تلویزیون جناب آقای فتحعلی اویسی به رحمت حق شتافت.

بی‌شک هنر آفرینی‌های برجسته آن فقید سعید در نقش‌های متفاوت در اذهان تک تک مردم هنر دوست به یادگار مانده است.

اینجانب فقدان ایشان را به خانواده آن مرحوم و جامعه هنری کشور تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال غفران و رحمت الهی خواستارم.

پیام تسلیت رییس سازمان صدا و سیما

در پیام پیمان جبلی آمده است: «درگذشت هنرمند گرامی، جناب آقای فتحعلی اویسی از هنرمندان باسابقه و خوشنام کشور را تسلیت می‌گویم. مرحوم اویسی در طول سال‌ها فعالیت هنری، نقش های ماندگار زیادی را در فیلم های سینمایی متعدد و سریال هایی مانند سربداران، تنهاترین سردار، ولایت عشق، کمربندها را ببندیم، بدون شرح، باغچه مینو خلق کرد که همواره در اذهان مردم باقی خواهد ماند. از درگاه خداوند تعالی برای آن فقید سعید، رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.»

پیام تسلیت رییس سازمان سینمایی

در پیام محمد خزاعی چنین آمده است: «درگذشت هنرمند مردمی ومحبوب سینما وتلویزیون آقای فتحعلی اویسی که طی سال‌های متمادی با شاد کردن مردم با مجموعه‌های تلویزیونی ونقش آفرینی در فیلم‌های فاخر وبه یادماندنی سینما و ساخت فیلم مردمی «مریم ومتیل» برای کودکان نمود موجی از تاثر واندوه را در دل‌های دوستداران وهمکارانش ایجاد نمود.

همزمانی سفر آسمانی این مرحوم با سالروز رحلت رسول اکرم (ص) وامام حسن مجتبی (ع) وشهادت آقا امام رضا (ع) انشالله توام با شفاعت این حضرات برای روح پرکشیده آن هنرمند عزیز وپیشکسوت باشد.

فقدان ایشان را به خانواده محترم، اهالی سینمای ایران و مردم سینما دوست تسلیت می‌گویم.»

پیام تسلیت مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی

علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز در قالب پیامی درگذشت فتحعلی اویسی را تسلیت گفت. در متن پیام آمده است:

«فتحعلی اویسی از هنرمندان تحصیلکرده، خوشنام و مردمی سینما و تلویزیون در بیش از ۴ دهه، دار فانی را وداع گفت و افسوس و داغی تازه را برای اهل هنر و علاقه‌مندان به سینما بر جای گذاشت.

در کارنامه سینمایی و تلویزیونی زنده‌یاد اویسی، تنوع موج می‌زد. او هیچ‌گاه کلیشه یک تیپ خاص نشد و به مدد دانش، خلاقیت و تجربه، نقش‌های متفاوتی را برعهده گرفت و با عشق و تسلط به بازیگری، آنها را در قلب و ذهن مخاطبانش حک کرد.

این هنرمند همچنین علاوه بر بازیگری در آثاری مطرح از سینماگران برجسته و مجموعه‌های تلویزیونی پربیننده، به عنوان کارگردان نیز فعال بود و در اوائل دهه هفتاد، «مریم و میتیل» فیلم تحسین‌شده دوره نهم جشنواره کودک و یکی از فیلم‌های به‌یادماندنی و پرمخاطب سینمای کودک و نوجوان را ساخت که تلاش ماندگار او در این راه نیز، جای ارج‌گذاری دارد.

ضایعه درگذشت این هنرمند را به خانواده و فرزندانش تسلیت می‌گویم و برای آن مرحوم غفران الهی و برای بازماندگانش صبر جمیل آرزومندم.»

پیام تسلیت انجمن بازیگران سینمای ایران

«بازگشت همه به سوی اوست

متاسفانه و در نهایت اندوه یکی دیگر از همکاران پیشکسوت و ارزشمند از میان ما رفت.

جناب فتحعلی اویسی بازیگر توانا و باسابقه سینما و تلویزیون را از دست دادیم و به جاودانگی پیوست.

شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران، در گذشت این هنرمند فرهیخته را به خانواده محترم ایشان، همکاران عزیز تسلیت عرض می‌کند.»

پیام تسلیت کانون کارگردانان

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران در پیامی درگذشته فتحعلی اویسی بازیگر سینما و تلویزیون را تسلیت گفت. در متن پیام تسلیت آمده است:

«هنرمندی دیگر را ازدست دادیم . فتحعلی اویسی که اهالی سینما و تلویزیون او را بیشتر به عنوان کارگردان بجا می آورند ولی مردم با چهره‌اش به عنوان بازیگر نقش های کمدی و طنزآشنا شده بودند ، در پی عوارض سکته مغزی درهفتاد و شش سالگی درگذشت .

اویسی که به سبب چهره و توانائی بیشتر  مناسب بازی در نقش شخصیت های منفی و به یادماندنی در فیلم هایی چون «ناخداخورشید»، «سرب» و «بانو» می‌نمود ، زمانی که بازی درقالب شخصیت های شوخ و نکته گو را آغاز کرد، نشان داد که چهره ، قریحه و استعداد خاص و کم نظیری هم دراین زمینه دارد.

اویسی در مقابل چهار فیلم سینمایی که کارگردانی کرده، در بیش از پنجاه فیلم سینمایی و حدود چهل فیلم و مجموعه و برنامه تلویزیونی بازی و حضور داشت و صدای خوشش را هم در چند بازخوانی از ترانه های گذشتگان نیز شنیده‌ایم . درگذشت این هنرمند پرکار و محبوب را به بازماندگانش، همه همکاران و مخاطبان آثارش تسلیت می گوئیم.»

فتحعلی اویسی (زادهٔ ۲۱ دی ۱۳۲۴) بازیگر، کارگردان و خواننده ایرانی است. او فارغ‌التحصیل کارگردانی و بازیگری سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس در سال ۱۳۵۳ است. وی در همان سال به ایران بازگشت و آغازِ فعالیت سینمایی‌اش، بازی در فیلم «قدغن» از علیرضا داوودنژاد در سال ۱۳۵۷ بود.

پس از اتمام تحصیل عضو سیمای جمهوری اسلامی ایران شد و در دهه ۱۳۶۰ در فیلم‌های بسیاری بازی کرد چند فیلم هم کارگردانی کرد. در اوایل دهه هفتاد دوباره به کارگردانی روی آورد و سومین فیلم بلندش «مریم و میتیل» ساخت که فیلم موفقی بود. اما در چهارمین فیلمش «سربلند» آنچنان موفق نبود. فتحعلی اویسی در نیمه دوم دهه هفتاد در تلویزیون بسیار فعال بود. در سینما هم بازی ماندگار او در فیلم‌های «ناخدا خورشید» (ناصر تقوایی، ۱۳۶۵)، «سرب» (مسعود کیمیایی، ۱۳۶۷)، «هی جو» (منوچهر عسگری نسب، ۱۳۶۷)، «بانو» (داریوش مهرجویی، ۱۳۷۰)، «جهان پهلوان تختی» (علی حاتمی و بهروز افخمی، ۱۳۷۶) و «مومیایی ۳» (محمدرضا هنرمند، ۱۳۷۸) در یادها مانده‌است.

زنده‌یاد فتحعلی اویسی پیشکسوت سینما و تلویزیون پس از طی دوره‌ای بیماری صبح امروز (سه شنبه) در ۷۶ سالگی درگذشت.