هنروتجربه-سعیدحضرتی: حدیث جان‌بزرگی که با مستند کوتاه «مُغیسُف» در سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی کوتاه تهران حضور دارد معتقد است مخاطبان جشنواره فیلم کوتاه تهران لزوما مخاطبان خاص نیستند و فیلمهای نمایش داده شده برای همه اقشار و مخاطبین می‌تواند جذاب باشد. فیلمهای مستند و کوتاه هم فیلمهایی هستند که توان برقراری با مخاطبان عام را دارند. «مغیسف» هم فیلمی است که برای همه مردم ساخته شده است و لحن عجیب و غریب و غیرقابل فهمی ندارد و امیدوارم مخاطبان عام سینما هم این فیلم را ببینند.

حدیث جان‌بزرگی درباره علت ساخت مستند «مغیسف» (نخل یوسف) به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: حدود ‌پنج سال پیش قصد داشتم مستندی راجع به کسی که فعالیت محیط زیستی را به صورت داوطلبانه خارج از شهر تهران انجام می‌دهد بسازم. به واسطه دوستانی با افرادی در استان هرمزگان آشنا شدم که فعالیت‌های خودجوش آنها نتیجه‌بخش بوده است. در آن سالها دو باری سفری به استان هرمزگان داشتم و از میان این افراد، حسن سکنجه را انتخاب کردم و «مغیسف» روایت کارهای او در حوزه محیط زیست است.

او با اشاره به اینکه همان سالها تحقیقات را انجام دادم اما شرایط ساخت فیلم به آن صورتی که می‌خواستم مهیا نشد و پروژه را کنار گذاشتم اضافه کرد: این موضوع گوشه ذهنم ماند و دورادور با حسن سکنجه در ارتباط بودم و می‌دانستم در روستای محل زندگی خود همچنان به فعالیت‌های داوطلبانه خود ادامه می‌دهد. در نهایت پس از ساخت مستند «پا به توپ»؛ طرح مستند را به انجمن سینمای جوانان ارائه دادم و پذیرفته شد و ساخت مستند را زمستان سال گذشته آغاز کردم.

کارگردان مستند «پا به توپ» در پاسخ این سوال که به چه دلیل در میان گزینه‌ها به سراغ حسن سکنجه رفته‌اید توضیح داد: حس می‌کردم حسن سکنجه آدم بسیار صادقی است که از جان و دل و بدون هیچگونه چشمداشت و منافعی برای کارش مایه می‌گذارد. خانواده او هم گرم و مهربان بودند و عشق و مهر او نسبت به محیط زیست و حیات وحش؛ خالص و برای من جالب و قابل تحسین بود.

کارگردان فیلم کوتاه «او یا او؟» با اشاره به اینکه در این مستند تمرکز اصلی بر کارهای محیط زیستی حسن سکنجه است و زمان فیلم حدود ۳۰ دقیقه است درباره علت کوتاه بودن فیلم بیان کرد: در ابتدا قصد داشتم مستند بلندی راجع به این موضوع بسازم و با صحبت و مشورت با دوستانی، آنها بر این نظر بودند که مستند کوتاه برای این سوژه جذاب‌تر و بهتر است و در نهایت خودم هم به این نتیجه رسیدم که متمرکز بر فعالیت‌های محیط زیستی سوژه فیلم باشم.

جان‌بزرگی همچنین عنوان کرد: مستند «مغیسف» با گروه کوچکی ساخته شد که به جز مسائل مالی و از آن مهم‌تر به این خاطر بود که خانواده حسن سکنجه سنتی و در فضای بسته روستایی زندگی می‌کنند و نمی‌خواستم افراد زیادی در کنار آنها باشند و احساس غریبگی کنند.

این نویسنده و کارگردان جوان اسکار کوالیفاید شدن جشنواره فیلم کوتاه تهران را دست آورد بزرگی برای سینمای ایران توصیف کرد و تصریح کرد: جشنواره فیلم کوتاه تهران پیش از این هم استحقاق اسکار کوالیفاید شدن را داشت و حالا هم اتفاق خوب و مبارکی است. امیدوارم فیلم معرفی شده به آکادمی اسکار همه شرایط لازم به لحاظ هنری، تکنیکی و خلاقیت را داشته باشد و کمتر بر مبنای سلیقه و ملاحظات دیگر انتخاب شود.

این مستندساز درباره لهجه و گویش فیلم توضیح داد: گویش محلی و غلیظ حسن سکنجه و خانواده او برای مخاطبان قابل فهم نبود و تصمیم گرفتم به جای زیرنویس فارسی، خود شخصیت اصلی که تقریبا در همه سکانس‌ها حضور دارد، واضح‌ و گویاتر صحبت کند. با این تمهید، «مغیسف» برای مخاطبین گویا و قابل فهم است.

حدیث جان‌بزرگی در پایان گفت: مخاطبان جشنواره فیلم کوتاه تهران لزوما مخاطبان خاص نیستند و فیلمهای نمایش داده شده برای همه اقشار و مخاطبین می‌تواند جذاب باشد. فیلمهای مستند و کوتاه هم فیلمهایی هستند که توان برقراری با مخاطبان عام را دارند. «مغیسف» هم فیلمی است که برای همه مردم ساخته شده است و لحن عجیب و غریب و غیرقابل فهمی ندارد و امیدوارم مخاطبان عام سینما هم این فیلم را ببینند.

 

«مُغیسُف»/ پژوهش و فیلم‌نامه: حدیث جان بزرگی، فیلم‌بردار: امید کریم‌مقدم، تدوین: سوگل مرادی، صدابردار: امید کریم‌مقدم، مشاور پروژه: علیرضا احمدی طیفکانی، تهیه‌کننده: حدیث جان‌بزرگی، تهیه شده در انجمن سینمای جوانان ایران (دفتر تهران)

این مستند برشی کوتاه از زندگی حسن سکنجه ساکن یکی از روستاهای محروم استان هرمزگان است که به فعالیت‌های داوطلبانه محیط زیستی می‌پردازد.

سی وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) برگزار می‌شود. این رویداد برای اولین‌بار در تاریخ سینمای ایران واجد شرایط تایید آکادمی اسکار شناخته و معرفی شده است.