هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: رسول کاهانی کارگردان «منگی» معتقد است «هنروتجربه» امید و چشم و چراغ سینمای ایران و تاثیر این موسسه در سینمای ایران انکارناپذیر است.

به گزارش سایت «هنروتجربه»، سومین گفتگو با فیلمسازان به مناسبت هفتمین سالگرد تاسیس موسسه «هنروتجربه» به گفتگو با رسول کاهانی نویسنده و کارگردان «منگی» که با استقبال خوب تماشاگران در زمان اکران در سینماهای «هنروتجربه» مواجه شد، اختصاص دارد که در ادامه می خوانید.

رسول کاهانی فیلمساز در گفتگو با سایت «هنروتجربه» با بیان اینکه تاثیر این موسسه در سینمای ایران انکارناپذیر است، مطرح کرد: من از سال های ابتدایی تاسیس این موسسه تماشاگر فیلم هایش بودم و همچنان هم هستم و معتقدم «هنروتجربه» به شدت تاثیرگذار و راهی درستی را در پیش گرفته است.

وی ادامه داد: این موسسه باعث شده است اتفاقات بزرگی در سینمای بین الملل هم رخ بدهد اما یک صحبت هایی آن هم نه توسط خود «هنروتجربه» بلکه از سوی برخی از سینماگران مطرح می شود که ممکن است باعث از ریل خارج شدن آن شود و به مقصدش ضربه بزند به عنوان مثال برخی از اصطلاح فیلم «هنروتجربه» است که از نظر من غلط است.

کارگردان «منگی» تاکید کرد: همچنین فاصله بین اکران های عمومی با اکران های «هنروتجربه» ضربه هایی به این موسسه زده است که قطعا این اتفاق از سمت «هنروتجربه» نیست و ممکن است از سوی عوامل بیرونی باشد اما با همه این مسایل «هنروتجربه» با قوت به راه خود ادامه می دهد و مطمئنا این مسیر ادامه دار خواهد بود.

کاهانی که «منگی» را در دوران کرونا روی پرده سینماهای «هنروتجربه» برد، درباره اکران آن گفت: برای اکران «منگی» آنچنان نتوانستیم تماشاگران را همراهی کنیم اما از استقبال مخاطبان در شرایط کرونایی حقیقتا غافلگیر شدم و می توانم بگویم اکران این فیلم در «هنروتجربه» بسیار برایم راضی کننده بود.

وی افزود: همچنین اگر بخواهم به یکی از فیلم های مورد علاقه ام که در سینمای «هنروتجربه» اکران شد، اشاره کنم باید از فیلم «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی ها نام ببرم که بسیار از تماشای آن لذت بردم این فیلم جزو آن دسته از آثاری بود که زمانی که به پایان رسید با حال خوش از سینما خارج شدم و بیرون از سینما با دوستانم درباره آن صحبت کردم.

نویسنده «منگی» در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه «هنروتجربه» مخاطب ویژه خود را پیدا کرده است، تصریح کرد: این موسسه تماشاگر خود را که تماشاگر کنش مندتری است و بیشتر برای دیدن فیلم به جای تفریح کردن به سینما می آید، پیدا کرده است و امیدوارم دایره مخاطبان آثاری که در «هنروتجربه» اکران می شوند، وسیع تر شود.

کاهانی ادامه داد: کسی که فیلم های «هنروتجربه» را برای دیدن انتخاب می کند قاعدتا از تماشای فیلم های پیشین آن راضی بوده اند پس سینماگران و اهالی «هنروتجربه» باید تلاش کنند مخاطبان در طیف های وسیع تری به تماشای آثار بنشینند که این امر جز با افزایش سینماهای این موسسه و اختصاص سانس های بیشتر برای اکران فیلم ها امکانپذیر نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت سینمای «هنروتجربه» از گذشته تاکنون مسیر خود را به درستی طی کرده است و در حال حاضر کار خود را به خوبی انجام می دهد که انتخاب فیلم ها و اکران آن ها گواه این مساله است امیدوارم این دوستان در سمت های خود ماندگار باشند و «هنروتجربه» که امید و چشم و چراغ سینمای ایران است، روند رو به رشد خود را حفظ کند و مانا باشد.