هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: سونیا سنجری بازیگر می گوید از ابتدا مخاطبان «هنروتجربه» با مخاطبان عام فرق داشته اند، هنوز هم همین است و قرار نبوده و نیست که این ۲ مخاطب باهم یکی شوند.

به گزارش سایت «هنروتجربه»، گفتگو با سونیا سنجری بازیگر سینما و تئاتر که تاکنون در چندین اثر از آثاری که در «هنروتجربه» اکران شده، ایفای نقش کرده است، چهارمین گفتگوی ما با فیلمسازان و هنرمندان به مناسبت هفتمین سالگرد تاسیس موسسه «هنروتجربه» است که در ادامه می خوانید.

سونیا سنجری بازیگر سینما و تئاتر در گفتگو با سایت «هنروتجربه» با بیان اینکه فیلم هایی را در این موسسه تماشا کرده است که اگر «هنروتجربه» نبود امکان تماشای آثار هیچ گاه فراهم نمی شد، بیان کرد:
زمانی که «هنروتجربه» تازه تاسیس شده بود، من بدون آن که درباره فیلم‌ها اطلاعات زیادی داشته باشم با اعتماد کامل به موسسه برای دیدن آثاری که اکران می‌شد بلیت تهیه و فیلم ها را تماشا می کردم و بسیار از این بابت خوشحال هستم.

وی با اشاره به اینکه امکان اکران برخی از فیلم ها در «هنروتجربه» به خاطره ای خوب برای فیلمساز و بازیگر تبدیل شده است، مطرح کرد: به هرحال هر فیلمسازی قصد دارد فیلمش روی پرده سینما برای مخاطب به نمایش دربیاید پس «هنروتجربه» امکانی برای نمایش آثار یک فیلمساز است و من هم از اینکه در فیلم های «قیچی»، «کله سرخ»، «پات» و «گلدن تایم» ایفای نقش کردم که امکان اکران در «هنروتجربه» را پیدا کردند، راضی هستم.

بازیگر «پات» در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه تغییر ذائقه مخاطب رسالت «هنروتجربه» نیست، تصریح کرد: رسالت «هنروتجربه» کاری است که در حال حاضر مشغول آن است یعنی مخاطبی که به فیلم های این چنینی علاقه دارد جایی داشته باشد که بتواند فیلم ها را دنبال کند و همین که به مخاطب خود توجه می کند، فوق العاده است.

سنجری ادامه داد: تصور من این است که از ابتدا مخاطبان «هنروتجربه» با مخاطبان عام فرق داشته اند، هنوز هم همین است و قرار نبوده و نیست که این ۲ مخاطب باهم یکی شوند در حقیقت کسی که ذائقه اش ذائقه سینمای دیگری است بعید به نظر می رسد که جذب «هنروتجربه» شود.

وی درباره تفاوت و ویژگی های بازی در آثاری که برای «هنروتجربه» تولید می شود، گفت: به جز فیلم های کوتاه که جایگاه آن ها سینمای «هنروتجربه» است، در آثار بلند کارگردان از ابتدا نمی گوید این فیلم برای «هنروتجربه» ساخته می شود اما اگر امکان اکران فراهم شود قاعدتا از این سینما روی پرده می رود.

بازیگر «کله سرخ» افزود: اما می توان گفت آثاری که برای سینمای هنری و تجربی تولید می شود یک ویژگی مشترک دارند و آن هم تعداد کم عوامل، بودجه محدود و زمان کوتاه تر تولید است که روی بازی اثرگذار است و آن را متفاوت می کند چراکه بازیگر به دلیل شرایط محدود تولید مجبور است بیشتر تمرکز کند و مواردی وجود دارد که باید با آن کنار بیاید از سوی دیگر به دلیل آنکه تعداد عوامل کم است، یک همدلی در اینگونه از فیلم وجود دارد که کار با وجود سخت بودن تبدیل به تجربه ای لذتبخش می شود.

سنجری در پاسخ به این پرسش که اکران آثار کوتاه در «هنروتجربه» نقشی در دیده شدن بازیگران داشته است یا نه، گفت: اکران فیلم های کوتاه در «هنروتجربه» قطعا در دیدن شدن بازیگران آثار نقش داشته است حتی همین اکران ها باعث شد کارگردانی بازی من در فیلم «سایه فیل» را بپسندد و دعوت به کار کند.

وی افزود: همان طور که از فیلم‌های تازه اکران شده یا در نوبت اکران «هنروتجربه» مشخص است، حضور بازیگران شناخته شده‌ سینما در این فیلم‌ها بیشتر شده و شاید بتوان این پرسش را مطرح کرد که به چه دلیل بازیگرانی که جایگاه و محبوبیت خود را در سینمای بدنه دارند، تمایل دارند در این فیلم ها بازی کنند؟ از نظر من علت مشخصی دارد و آن دغدغه های شخصی و بیشتر سینمایی فیلمسازان «هنروتجربه» در مقایسه با دغدغه‌های روتین و دیکته شده است.

بازیگر «قیچی» تاکید کرد: به لحاظ هنری در سینمای مستقل اتفاقاتی رخ می‌دهد که بسیار متفاوت و جذاب است و فکر می‌کنم هر بازیگری باید یک بار این شرایط را تجربه کند.

سنجری در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم در هشتمین سال فعالیت «هنروتجربه» مدل سانس بندی فیلم ها تغییر کند تا دسترسی به آثار مانند حال حاضر سخت نباشد و مخاطب بیشتری فیلم ها را تماشا کند.