هنروتجربه-فرهاد خالدی نیک: “سبالو” که در حال اکران آنلاین از پلتفرم هاشور است،در نگاه اول مستندی پرتره است که معرفی و نمایش گوشه هایی از زندگی یک هنرمند را در دستور کار قرار داده است. هنرمندی که برای علاقه مندان موسیقی چهره ای کم و بیش شناخته شده است و محسن نساوند در مقام کارگردان فیلم، دوربین جستجوگرش را در خدمت آشنایی هر چه بیشتر مخاطب با وی قرار می دهد. با این وجود “سبالو” فراتر از روایت تصویری بیوگرافی یک چهره است. فیلم از آن دست مستندهایی است که با یک تیر چند نشان را هدف قرار می دهند.

در واقع نساوند هم پرتره ای دیدنی از یکی از نوازندگان مشهور سازه های کوبه ای خلق می کند، هم از تاثیر موسیقی در زندگی روزمره ی مردمان جنوب کشور می گوید و هم تاریخچه حضور آفریقایی تبارها و نقش آن ها در موسیقی بومی جنوب را یادآور می شود. نتیجه اما دیدنی و البته شنیدنی از آب در آمده است. معماری محله ها و کافه های شهر بوشهر و نماهایی دیدنی از ساحل و آب های نیلگون خلیج فارس، فیلم را از جنبه ی بصری غنا می بخشد. از سویی دیگر موسیقی در جای جای فیلم حضوری پررنگ دارد و نقش مهمی در حفظ و تداوم ریتم آن ایفا می کند. ریتم تند موسیقی بندری با نمایش تصاویری از نواختن این موسیقی توسط نوازندگان و حرکات موزون کسانی که ناخودگاه از شنیدن این نوای هیجان انگیز به وجد می آیند، همراه می شود و بخش های جالب توجهی از فیلم را شکل می دهد. بخش هایی که در ادامه به شناخت بیشتر مخاطب از شخصیت نخست فیلم کمک می کند. شخصیتی دوست داشتنی به نام محمود بردک نیا که به گواه دوستان و توصیف کنندگانش، اسیر زرق و برق شهرت و ثروت نشده و همچنان خودش است.

برای همین است که هنوز از محله خاطره انگیز دوران کودکی اش، دل نکنده و همچنان از نشستن در قایق و غوطه ور شدن بر روی امواج دریا لذت می برد. شخصیتی به شدت احساساتی که آشکارا تحت تاثیر تبار آفریقایی اش قرار دارد و اعتراف می کند که از بودن در کشورهای افریقایی بیش از حضور در کشورهای اروپایی لذت می برد. از آن جنس آدم هایی که لذت زیستن در دل خاطرات را فدای دو، دو تا چهارتاهای معمول زندگی نمی کنند. یکی از دیدنی ترین لحظات فیلم، جایی است که محمود و دوستانش، در حال نواختن دمام در ماه محرم، آشکارا از خود بیخود شده و به قول خودشان توی دلشان آشوب و غوغایی بر پا می شود. غوغایی که تاثیرش را در دل و روح مخاطب فیلم نیز بر جای می گذارد. مخاطبی که در این زمانه ی به شدت مادی و مصرف گرا، به تماشای چنین مستندهایی نیاز دارد تا شاید با تلنگری هر چند کوچک به خودش بیاید و ساحل رهایی و آرامش را بیابد. درود بر فاطمه معتمد آریا که به عنوان تهیه کننده، این فرصت را در اختیار محسن نساوند و مخاطبان “سبالو” قرار داده است. فیلمی که در گروه هنر و تجربه اکران است و تماشایش را به علاقه مندان سینما و موسیقی پیشنهاد می کنم.