هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: سال ۱۹۹۹ سینمای اسپانیا «همه چیز درباره مادرم»/ All About My Mother را به عنوان نماینده رسمی خود به بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان (که حالا شده بهترین فیلم بین‌المللی) معرفی کرد و شاهکار پدرو آلمودووار برنده تندیس طلایی شد.

اما سه سال پس از آن، همان هیأت انتخاب اثر بعدی آلمودووار یعنی «با او صحبت کن»/ Talk to Her را – که حتی تحسین‌شده‌تر هم بود – به اسکار معرفی نکرد و در عوض فیلمی با نام «دوشنبه‌ها زیر آفتاب»/ Mondays in the Sun برگزیده شد که کاری را هم پیش نبرد. آکادمی هم با نامزد کردن «با او صحبت کن» در رشته بهترین کارگردانی و اهدای اسکار بهترین فیلم‌نامه اریژینال، پیام ظریفی را به هیأت انتخاب فرستاد تا شاید به اشتباه خود پی ببرند.

حالا تقریباً بیست سال گذشته و تاریخ دوباره تکرار شده است! سینمای اسپانیا در خبری شوک‌آور برای همه علاقه‌مندان سینما که رقابت بین‌المللی آثار سینمای جهان را در جشنواره‌ها دنبال می‌کنند، دوباره از بی‌اعتنایی به آلمودووار خبر داده است. همین ماه گذشته بود که اثر جدید او با نام «مادران هم‌زمان»/ Parallel Mothers جشنواره ونیز ۲۰۲۱ را افتتاح کرد و شاهد اهدای جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره به پنه‌لوپه کروز بود؛ اما حالا هیأت انتخاب سینمای اسپانیا کمدی «رییس خوب»/ The Good Boss با بازی شوهر کروز، خاویر باردم، را به اسکار معرفی کرده که اولین نمایشش در جشنواره سن سباستین ۲۰۲۱ بود و به‌مراتب کم‌تر از اثر آلمودووار در کانون توجه است.

«مادران هم‌زمان» چهار روز دیگر، دهم اکتبر (هجدهم مهر)، پایان‌بخش جشنواره نیویورک ۲۰۲۱ خواهد بود.

  • پلی‌لیست