هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: حسین ترک‌جوش می گوید «بلع» جایگاه ویژه‌ای برایش دارد چراکه سبک کارگردانی آن متفاوت است، امضای خود را پای این اثر پسارئالی دارد و سعی کرده‌ است به المان‌های جهانی نزدیک شود.

حسین ترک‌جوش فیلمساز در گفتگو با سایت «هنروتجربه» درباره آخرین وضعیت فیلم کوتاه «بلع» که به تازگی وارد مرحله تدوین شده است، بیان کرد: هم‌اکنون مشغول کارهای پس‌تولید این فیلم کوتاه هستیم اما چون تدوین، صداگذاری و حتی اصلاح رنگ پروژه بسیار سنگین است، فکر می‌کنم تا یک ماه و نیم یا ۲ ماه درگیر باشیم.

وی ادامه داد: پس از آماده شدن «بلع» قصد داریم آن را برای جشنواره‌های خارجی ارسال و پس از آن تمایل داریم این فیلم کوتاه را در «هنروتجربه» اکران کنیم.

به گفته کارگردان «بلع»، پیش تولید این فیلم کوتاه حدود ۱۲ تا ۱۴ روز طول کشیده و فیلمبرداری آن در منطقه زاغه‌نشین نزدیک بهشت زهرا و بیابان‌های برغان کرج در چهار روز انجام شده است.

ترک‌جوش با اشاره به اینکه ایده این فیلم کوتاه به حدود ۶ سال قبل باز می‌گردد، گفت: مدت‌ها پیش یکسری افغانستانی‌ها را دیدم که به صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند از آن زمان تاکنون همیشه به این فکر می‌کردم که درباره این افراد فیلم بسازم پس در ذهنم پازل‌ها را کنار هم چیدم و به ایده «بلع» رسیدم.
وی در پاسخ به این پرسش که «بلع» چه تفاوتی با سه پروژه اخیرش که مسایل مردم افغانستان پرداخته است، دارد مطرح کرد: «بلع» که هشتمین اثر کوتاه من است، جایگاه ویژه‌ای برایم دارد چراکه سبک کارگردانی آن متفاوت است، امضای خود را پای این اثر پسارئالی دارم و سعی کرده‌ام به المان‌های جهانی نزدیک شوم.

یکی از نویسندگان «بلع» با بیان اینکه کودکی‌اش را در محله‌ای گذرانده که افغانستانی‌های زیادی آنجا زندگی می‌کردند، تصریح کرد: من زندگی این افراد را از نزدیک دیده و لمس کرده‌ام و همچنین می‌دانم چه سختی‌هایی را در زندگی تحمل کرده‌اند از سوی دیگر دغدغه اصلی من ساخت فیلم درباره مهاجرت است به همین دلیل به سراغ مهاجرت افغانستانی‌ها را رفتم، قصه‌های واقعی را تبدیل به فیلمنامه و فیلم کوتاه کردم که خروجی‌اش هم خوب بوده است چراکه مردم آن منطقه پس از تماشای فیلم به من می‌گفتند آثارم برایشان باورپذیر بوده است.

ترک‌جوش تاکید کرد: ممکن است زین پس دوربینم را به سمت مردم سرزمین خودم بگیرم که در راه مهاجرت با مشکلات و معضلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از عوامل قوی در این پروژه بهره برده است، اظهار کرد: مهدی کوشکی، هامون سیدی، شیوا طاهری، سارا حاتمی و حامد کریوند بازیگران این پروژه هستند که قرار است از تمام آن‌ها بازی‌های جذاب و متفاوت‌تری را ببینیم.

کارگردان «ناجی» درباره استفاده از بازیگر جدید در آثار کوتاه عنوان کرد: صادقانه بگویم که ما وارد این عرصه شدیم تا دیده شویم و برایم خوشایند است که از بازیگر چهره در آثارمان بهره ببریم چراکه به دیده شدن کار کمک می‌کند و قطعا اثرگذار است.

ترک‌جوش با بیان اینکه فیلمنامه «بلع» قوی، درست و جهان‌شمول است و می‌خواهد حرف بزرگی بزند، درباره چالش‌های ساخت این فیلم کوتاه تصریح کرد: در این فیلم کوتاه هنرور زیاد داشتیم و شاید بتوان گفت «بلع» یکی از پُربازیگرترین و پُرهنرورترین فیلم کوتاه ایران است از سوی دیگر تولید کار سنگین بود و عوامل واقعا اذیت شدند که جا دارد از تک تک آن‌ها تشکر کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که قصد ساختن فیلم بلند دارد یا نه، یادآور شد: صحبت‌های اولیه برای ساخت فیلم بلند شده و فیلمنامه آن حاضر است اما تا مسایل مالی آن حل شود، زمان خواهد برد که امیدوارم در آینده بسیار نزدیک اخبار آن منتشر شود.

کارگردان «انبار» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به هفتمین سالگرد تاسیس «هنروتجربه» اظهار کرد: همیشه سودای این را داشته و دارم که فیلمم روی پرده نقره‌ای سینما نمایش داده شود تا بتوانم نفس به نفس مخاطب آن را تماشا کنم خوشحالم که «هنروتجربه» این فرصت را برای فیلمسازان فیلم کوتاه فراهم کرد و علاوه بر فرهنگسازی به نوعی مخاطب عام را دعوت کرد تا برای تماشای فیلم کوتاه به سینما بیاید.

ترک‌جوش افزود: این حمایت برای من فیلمساز بسیار ارزشمند بود اما امیدوارم سالن‌های بیشتری در اختیار هنروتجربه قرار بگیرد و آثار در زمان‌های مناسب‌تری اکران شوند.

وی در پایان با بیان اینکه فیلم کوتاه در این سال‌ها جایگاه خوبی در سینمای ایران پیدا کرده است، گفت: در این چندسال اخیر علاوه بر آنکه رسانه‌ها به صورت جدی به فیلم کوتاه توجه می‌کنند، مردم نیز از این آثار حمایت و به صورت ریزبینانه آن را دنبال می‌کنند در حقیقت آثار کوتاه به اعتبار سینمای ایران افزوده است و حتی برخی از فیلمسازانی که آثار بلند تولید می‌کنند از آثار فیلمسازان کوتاه برداشت می‌کنند و از آن‌ها یاد می‌گیرند.

برچسب‌ها: