هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: مرجان‌ اشرفی‌زاده می گوید تلاش «هنروتجربه» بدین دلیل در ۲ سال اخیر ستودنی‌ست که چراغ نیم‌سوز سینما را در شرایط کرونایی روشن نگه داشته و باعث شده است که ما احساس کنیم سینما و نمایش فیلم همچنان هست و این موضوع قطعا امیدی در دل فیلمسازانی مانند من که فیلم‌شان اکران شده، ایجاد کرده است.

به گزارش سایت «هنروتجربه»، پنجمین گفتگوی ما با فیلمسازان و هنرمندان به مناسبت هفتمین سالگرد تاسیس موسسه «هنروتجربه» است با مرجان‌ اشرفی‌زاده نویسنده و کارگردان سینما که این روزها فیلم سینمایی «آبجی» را روی پرده سینماهای «هنروتجربه» دارد، رقم خورده است که در ادامه می‌خوانید.

مرجان‌ اشرفی‌زاده نویسنده و کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار سایت «هنروتجربه» با اشاره به اینکه این موسسه از زمان تاسیس خود اکران فیلم‌های مستقل، آثار کوتاه و مستند را در دستور کار خود قرار داده است، مطرح کرد: این برنامه‌ریزی یک امکان و فرصتی را برای فیلمسازان در این شرایط خاص اکران مانند درخواست سینماداران، مساله فروش فیلم‌ها و… ایجاد کرده است چراکه بسیاری از فیلم‌ها فرصت آنکه رنگ پرده را ببینند، نداشتند.

وی ادامه داد: اما «هنروتجربه» اکران اینگونه از فیلم‌ها را برعهده گرفت و آثار را بدست مخاطبانی رساند که علاقه‌مند اینگونه از آثار خاص‌ هستند.

کارگردان «آبجی» با اشاره به اینکه درباره فعالیت «هنروتجربه» در ۵ سال اول و ۲ سال اخیر باید جداگانه صحبت کرد، گفت: در ۵ سال گذشته فیلم‌هایی مانند «ماهی و گربه»، «پرویز» و… به واسطه نام‌آشنا بودن فیلمساز و موفقیت‌ در فستیوال‌های خارجی توانستند در اکران با اقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شوند به این دلیل فکر می‌کنم «هنروتجربه» موفق شده است مخاطبی را که به دنبال آثار خاص‌تر است و هنر در فیلم اهمیت بالایی برایش دارد، راضی نگه دارد.

اشرفی‌زاده افزود: اگر این موسسه به دنبال تغییر ذائقه مخاطب باشد به یک فراوانی بیشتری نیاز دارد و من فکر می‌کنم این تغییر ذائقه نمی‌تواند از جایی مانند «هنروتجربه» که افراد باید فیلم‌ها را انتخاب کنند و به سمت آن بروند، رخ بدهد این اتفاق باید در یک رسانه‌های عمومی‌تری رخ بدهد تا حتی مخاطبی هم که به دنبال برخی از آثار نیست، ناخودآگاه چشمش ببیند و عادت کند.

وی درباره فعالیت‌های «هنروتجربه» در ۲ سال اخیر عنوان کرد: تلاش این موسسه بدین دلیل در ۲ سال اخیر ستودنی‌ست که چراغ نیم‌سوز سینما را در این شرایط کرونایی روشن نگه داشته و باعث شده است که ما احساس کنیم سینما و نمایش فیلم همچنان هست و قطعا امیدی در دل فیلمسازانی مانند من که فیلم‌شان اکران شده، ایجاد کرده است چراکه اندک مخاطبانی فیلم‌ها را می‌بینند و درباره آن نظر می‌دهند.

نویسنده «آبجی» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه تصور می‌کند طراحی «هنروتجربه» بدین شکل است که از هر فرصتی برای اکران فیلم‌هایش در سالن‌های سینما بوده استفاده کرده است، گفت: به دلیل آنکه فیلم‌های این موسسه سالن‌ها و سانس‌های ثابت در اختیار ندارند، مخاطب برای دیدن فیلم مدنظرش سردرگم می‌ماند و بسیاری مواقع آثار را از دست می‌دهد.

اشرفی‌زاده ادامه داد: مخاطبان فیلم لزوما کسانی نیستند که سایت‌های تهیه بلیت را چک و فیلمی را انتخاب کنند اگر ما می‌خواهیم مخاطب «هنروتجربه» بیشتر شود باید شرایطی را فراهم کنیم تا کسی که به قصد خرید به مراکزی مراجعه می‌کند که دارای سینماست، متوجه شود که امکان و فرصت دیدن این فیلم‌ها را هم دارد از آنجاکه مسئولان «هنروتجربه» نیز علاقه‌مند در اختیار داشتن سالن‌ها و سانس‌های بیشتر به ویژه به صورت ثابت هستند امیدوارم با همراهی دیگر مسئولان مربوطه این اتفاق رخ بدهد تا خواست فرهنگسازی درست‌تر اتفاق بیفتد.

وی درباره «آبجی» که این روزها روی پرده «هنروتجربه» است، بیان کرد: نمایش افتتاحیه این فیلم سینمایی در «هنروتجربه» در شرایط خوب و فضای صمیمی و خوشایندی برگزار شد. بسیاری از دوستان ممکن است این فیلم را در سالن‌های خالی به صورت تکی و یا چند نفره دیده باشند اما به صورت خاص یکی از مخاطبان زمانی که فیلم را دیده بود، استوری گذاشته و نوشته بود: «با دیدن فیلم دلم برای زمستان، برف و مادرم تنگ شد.» می‌توانم بگویم این جمله من را دگرگون کرد و مطمئن هستم «آبجی» تاثیر خود را گذاشته است.

اشرفی‌زاده با بیان اینکه امیدوار است جریان «هنروتجربه» ادامه‌دار باشد، مطرح کرد: این موسسه یک فرصت حداقلی نفس کشیدن برای فیلم‌های فرهنگی، خاص‌تر و آثاری که گیشه‌ای و تجاری نیستند، هست پس امیدوارم شرایط بهتر شود نه این که فرصت حداقلی نیز از دوستان گرفته شود.

این فیلمساز در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بسیاری از فیلم‌های موسسه «هنروتجربه» المان‌های فیلم‌های تجاری و پُرفروش را ندارند و برای آنکه تبلیغات درستی رخ نمی‌دهد، مخاطب آن‌ها را نمی‌شناسد اما همان مخاطب عام که ممکن است با دیدن یک بازیگر و پوستر فیلم آثار را برای تماشا انتخاب کند، بسیاری از فیلم‌های «هنروتجربه» را دوست دارد و با حال خوبی از سینما بیرون می‌آید پس لازم است فرصت بیشتری در اختیار مخاطب قرار بگیرد با این اتفاق من مطمئن هستم مخاطب هم از فیلم‌هایی که در «هنروتجربه» خواهد دید، راضی خواهد بود.