هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: نوشین معراجی می گوید فیلمسازان مستقل به وجود «هنروتجربه» دلگرم و از تاسیس آن راضی هستند اما ای کاش سینماها و سانس‌های بیشتری به آثاری که در «هنروتجربه» اکران می‌شوند، اختصاص داده شود و اگر این اتفاق رخ بدهد این موسسه می‌تواند شانه به شانه سینمای بدنه پیش برود.

به گزارش سایت «هنروتجربه»، نوشین معراجی که نخستین فیلم سینمایی خود با نام «پسر» را هم‌اکنون روی پرده سینماهای «هنروتجربه» دارد، در ششمین گفتگوی ما با فیلمسازان و هنرمندان به مناسبت هفتمین سالگرد تاسیس موسسه «هنروتجربه» به نکات مهمی اشاره می‌کند که در ادامه می‌خوانید.

نوشین معراجی کارگردان «پسر» در گفتگو با خبرنگار سایت «هنروتجربه» در ابتدا با اشاره به اینکه این موسسه از ابتدای فعالیتش یک قدم بزرگ برای کسانی برداشته است که شناخته شده نبودند، گفت: از زمانی که «هنروتجربه» تاسیس شد و روی کار آمد، کار فیلمسازان مستقلی که متعلق به سینما بدنه نبودند یا کسانی که آثار هنری و کوتاه می‌ساختند، راحت‌تر شد یعنی یک محفلی برای آن‌ها فراهم شد که آثار خود را به نمایش بگذارند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر این اتفاق باعث شد مردم با فیلم‌های هنری و تجربی و سینمای متفاوتی که متعلق به فیلمسازان خاص بود، آشنا شوند، سلیقه خود را به روز کنند و به این موضوع پی ببرند که سینما فقط آنچه در سینمای بدنه و گیشه می‌بینند، نیست بلکه می‌توانند فیلم‌هایی را تماشا کنند که متفاوت هستند، بازیگر چهره‌ای در آن نیست و… حتی فیلم‌های کوتاهی را ببینند که اصلا پیش از آن نمی‌دانستند چیست.

کارگردان «پسر» با بیان اینکه حال که سینمای جدیدی به مردم معرفی شده است آن‌ها حق انتخاب بیشتری پیدا کرده‌اند، تصریح کرد: مخاطبانی که به هر حال به سینمای کوتاه و متفاوت علاقه‌مند بودند، این مسیر را دنبال کرده و می‌کنند و حتی خود خواسته و می‌خواهند این راه را بروند و فیلمسازانی از این دست باشند.

معراجی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه از اینکه اولین فیلم بلند خود را روی پرده سینمای «هنروتجربه» برده بسیار خرسند است، تصریح کرد: حمایت این موسسه از فیلمسازان در زمان اکران آثارشان حمایت درست و به جایی است حتی می‌توانم بگویم من خلا خاصی را نسبت به سینمای بدنه تجربه نکردم و واقعا از اکران‌های مردمی و خصوصی «پسر» در «هنروتجربه» راضی بودم همچنین از این بابت که تجربه خوبی برایم رقم خورده است، بسیار خوشحالم.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای تاسیس «هنروتجربه» تاکنون فیلم‌های خاص و هنری را که در این موسسه اکران شده، دنبال کرده است، اظهار کرد: اساسا به این نوع سینما علاقه‌مند هستم و خوشحالم فیلمسازانی که نمی‌توانستند یا نمی‌خواستند فیلم‌هایشان را در سینمای بدنه اکران کنند، هم‌اکنون محفلی دارند که می‌توانند در آنجا دور یکدیگر جمع شوند و به بحث و گفتگو درباره آثار بپردازند.

این فیلمساز ادامه داد: اگرچه کرونا «هنروتجربه» و سینمای بدنه را متزلزل کرده و نه تنها روی این موسسه بلکه روی تمام سیستم‌های هنری، کاری و اجتماعی تاثیر منفی گذاشته است اما حداقل «هنروتجربه» در حد بضاعت خود توانست در این دوران چراغ سینما را روشن نگه دارد.

معراجی در پایان با بیان اینکه فیلمسازان مستقل به وجود «هنروتجربه» دلگرم و از تاسیس آن راضی هستند، عنوان کرد: ای کاش سینماها و سانس‌های بیشتری به آثاری که در «هنروتجربه» اکران می‌شوند، اختصاص داده شود و اگر این اتفاق رخ بدهد این موسسه می‌تواند شانه به شانه سینمای بدنه پیش برود در نهایت امیدوارم حمایت‌های بیشتری از «هنروتجربه» اتفاق بیفتد.