هنروتجربه-سعیدحضرتی: بهرام ارک یکی از کارگردانان فیلم سینمایی «پوست» معتقد است از همه ترک زبانان و دیگر اقوام دعوت می‌کنم فیلم سینمایی «پوست» را در سینما ببینند و از فیلمهایی با موضوعات بومی حمایت کنند تا راه ساخت و تولید اینگونه فیلمها در آینده هموارتر شود. این حمایت نه تنها به پیشرفت سینمای بومی بلکه در سطحی گسترده‌تر نیز باعث ارتقای سینمای ایران خواهد شد. به طور مثال اگر برای فیلمهای عباس کیارستمی اکران خوبی در نظر گرفته و از آن حمایت کرده بودیم اینطور نمیشد که غربی‌ها او را سریع‌تر از ما معرفی کنند. در حقیقت شناخت سینماگران محصول اکران فیلمها است.

بهرام ارک یکی از کارگردانان فیلم سینمایی «پوست» درباره این فیلم به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: «پوست» اولین فیلم بلند سینمایی من و بهمن ارک، روایت‌گر فرهنگ، سنت‌ها، افسانه‌ها و آیین‌های خطه آذربایجان است. موضوع این فیلم برای ترک زبانان که با زبان فیلم آشنایی دارند جالب خواهد بود و برای مخاطبان خاص سینما که علاقه به فیلمهایی از جنس دیگر سینما دارند نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد و نظر آنها را نیز جلب خواهد کرد. البته این فیلم پتانسیل این را دارد که با زبان‌های دیگر گفت‌وگو و مخاطبین دیگر را هم جذب کند و موضوع فیلم می‌تواند برای اقوام دیگر هم جذاب باشد.

کارگردان فیلم کوتاه «نجس» با اشاره به اینکه «پوست» فیلمی با زبان آذری است و موفقیت خود را در اکران نشان خواهد داد، افزود: «پوست» به لحاظ ژانر متفاوت با فیلمهای روز سینما است و در صورت مورد استقبال قرار گرفتن از جانب مخاطبان، این نوع سینما می‌تواند به بقای خود ادامه دهد و سرمایه‌گذاران را ترغیب به ساختن اینگونه فیلمها کند. در غیر اینصورت این جریان متوقف خواهد شد و مخاطبین خاص سینما از دیدن فیلمهایی از این دست محروم خواهند شد.

وی تصریح کرد: من و بهمن فیلمهایی کم هزینه می‌سازیم اما برای ساخت آثار بعدی قاعدتا باید بودجه فیلم برگردد. بنابراین منتظر بازخورد مخاطبین در اکران «پوست» هستیم تا روند کاری خود را در آینده به صورت مشخص‌تری پیگیری کنیم.

بهرام ارک با بیان اینکه «پوست» فیلمی عاشقانه موزیکال با موضوع سحر و جادو است درباره ایده فیلم اظهار کرد: از آنجایی که مدت زیادی درگیر نوشتن فیلمنامه «پوست» بودیم خاطرم نیست ایده اولیه فیلم، از طرف من بود یا بهمن. این فیلم آینه‌ای از فرهنگ ما است که در آن دلخوشی‌ها و آرزوهای خود را به تصویر کشیده‌ایم.

این نویسنده و کارگردان درباره سرمایه‌گذاران «پوست» عنوان کرد: اگر حمایت محمدرضا مصباح، علی ایمانی‌راد و فیلمسازان موسسه ارک فیلم نبود، «پوست» ساخته نمیشد. کمک‌ها، عزم و دغدغه‌مندی این دوستان باعث شد هزینه‌های تولید فیلم به خوبی مدیریت شود و این فیلم با هزینه پایینی ساخته شود.

کارگردان فیلم کوتاه «حیوان» با اشاره به اینکه فیلمسازان تبریز پیشرو هستند و وابستگی خود را از مرکز قطع کرده‌اند و همین استقلال باعث شده تا آنها آثار متفاوت‌تری را تولید کنند، افزود: اهمیت توجه به پیرامون و مسائل بومی و فرهنگی باعث می‌شود که فیلمسازان بتوانند از تکرار و تولید فیلمهای شبیه به هم دور بمانند. توجه به فرهنگ غنی پیرامون برای شخص من بسیار مهم و لذت‌بخش است و فیلمهای آینده من نیز با همین نگاه ساخته خواهد شد.

بهرام ارک در پایان گفت: از همه ترک زبانان و دیگر اقوام دعوت می‌کنم فیلم سینمایی «پوست» را در سینما ببینند و از فیلمهایی با موضوعات بومی حمایت کنند تا راه ساخت و تولید اینگونه فیلمها در آینده هموارتر شود. این حمایت نه تنها به پیشرفت سینمای بومی بلکه در سطحی گسترده‌تر نیز باعث ارتقای سینمای ایران خواهد شد. به طور مثال اگر برای فیلمهای عباس کیارستمی اکران خوبی در نظر گرفته و از آن حمایت کرده بودیم اینطور نمیشد که غربی‌ها او را سریع‌تر از ما بشناسند.

 

فیلم «پوست» به کارگردانی بهمن و بهرام اراک، در سال ۱۳۹۷ در ژانر وحشت ساخته شد. این فیلم توانست در سیمرغ سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش «هنر و تجربه» و همچنین بهترین موسیقی متن، برنده جایزه سیمرغ بلورین شود؛ تهیه‌کنندگی این فیلم را محمدرضا مصباح برعهده دارد؛ موسیقی «پوست» را بامداد افشار ساخته، فیلمبرداری آن بر عهده علی آبپاک و پوریا پیشگاهی بوده و کار تدوین را نیز محمدرضا نجاریان انجام داده است.

این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با هفت نامزدی در رشته‌های مختلف، دو سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه و بهترین موسیقی را از آن خود کرد.

اکران سراسری «پوست» از روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه، توسط موسسه بهمن سبز و با حمایت موسسه «هنرو تجربه» در سینماهای سراسر کشور آغاز شد.

 

 

 

 

برچسب‌ها: