هنروتجربه-سحر عصرآزاد: نخستین فیلم سینمایی بهرام ارک و بهمن ارک واجد رویکردی هوشمندانه به گونه های مهجور و مغفول سینمای ایران است که با روایت و فرم منحصر به فرد آنها تبدیل به فیلمی بدیع و ساختار شکن شده است.

“پوست” پس از تجربه ساخت فیلم های کوتاه موفق از سوی برادران ارک که آخرین آنها؛ “حیوان” در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده، فیلمی است که می تواند به عنوان یک الگو برای فیلمسازان اول در نهادینه کردن نگاه سینمایی و جهان بینی فردی، مورد توجه قرار بگیرد.

فیلم خوانشی است از افسانه های محلی که بر بستر عاشقانه ای که آنها خلق کرده اند، به ریشه های این باورها در دل قوم نگاری می پردازد و به واسطه شناخت دقیق آنها به شکلی مستندگون این مهم را در دل یک درام پردازی جذاب به سرانجام می رساند.

برادران ارک با وام گرفتن از مولفه های فرهنگ و قوم و جغرافیایی که انتخاب کرده اند و البته تکیه بر علاقه مخاطب شرقی به حکایت گویی و حکایت شنیدن، از حضور یک عاشیق به عنوان قصه گو و راوی بهره می برد. اما این همه ماجرا نیست چراکه آنها تلاش کرده اند این نقش را بسط داده و از عاشیق ولی به عنوان پیشبرنده درام نیز بهره ببرند و او را وارد کنش و واکنش های قصه کنند که به نوعی تو در تویی قصه را در دل رمزآلود بودن کلیت کار موکد می کند.

“پوست” فیلمی است که با رویکرد به گونه سینمای ترس و وحشت که متأسفانه نمونه های نادری به جهت ایرانی بودند در سینمای ما دارد، تلاش می کند الگویی جدید به واسطه نمایش ترس ایرانی ارائه دهد. به همین جهت رجعتی به افسانه های و باورهای محلی به حضور و نقش جن، طلسم، نفرین و دعا دارد که نمونه هایش در جامعه شهری و مدرن امروز هم کم نیستند.

اما همخوانی این باورهای کهن با بستر و جغرافیای انتخابی که روستایی بکر و رمزآلود در آذربایجان است، کمک کرده تا اتمسفر قصه و فیلم منحصر به فرد و در عین حال ملموس و باورپذیر شود. روستایی که همه اجزای آن ساخته شده تا جهان فیلم را به بهترین و دقیق ترین شکل ممکن در ذهن مخاطب بازسازی کند.

فیلم از جزئیات فنی و تکنیکی و هنری بدیع و ساختارشکنانه ای بهره می برد که در کنار هم تبدیل به چرخ دنده های پیش برنده درام برای تبدیل شدن به یک اثر منحصر به فرد شده اند؛ از موسیقی نوآورانه و غریب تا فیلمبرداری جنون آمیز و البته میزانسن ها و قاب هایی که چه بسا در منطق یک فیلم سینمایی اول دور از ذهن و انتحاری به نظر بیایند.

اما برادران ارک با گروه همدلشان این جسارت و تهور را به جان خریده اند تا اثرشان امروز بعد از نمایش در جشنواره فجر به عنوان نامتعارف ترین و جذاب ترین فیلم اول و چه بسا فیلم جشنواره لقب بگیرد.