هنروتجربه-سعیدحضرتی: زهرا ترکمنلو که پیش از این فیلم کوتاه «حفره» از او در بسته فیلم کوتاه «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» در سینماهای «هنروتجربه» اکران شده بود می‌گوید«هنروتجربه» در این سالها توجهی به عناوین و جایزه‌های فیلم‌هایی که اکران می‌کند نداشته و به خود فیلم‌ها و کیفیت آنها توجه نشان داده که این مهم یکی از بزرگ‌ترین امتیازات «هنروتجربه» است. به همین دلیل موسسه «هنروتجربه» بسیاری از فیلم‌سازانی را معرفی کرده که در آینده کاری خود افتخارات و جایزه‌های زیادی را هم کسب کرده‌اند.

زهرا ترکمنلو که پیش از این فیلم کوتاه «حفره» از او در بسته فیلم کوتاه «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» اکران شده بود درباره فعالیت‌های جدید خود به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: بعد از فیلم کوتاه «حفره»، «دیگری» را ساختم که در حال ارسال به جشنواره‌ها است و پخش جهانی آن ادامه دارد. در حال حاضر نیز بر روی فیلمنامه کوتاه جدیدی کار می‌کنم که نگاه زنانه‌ در ان چشمگیر است و مربوط به مسائل زنان است. امیدوارم به زودی این فیلم را نیز بسازم.

او افزود: از سال‌ها قبل به صورت خودجوش به طراحی و نقاشی داشتم و در راستای همین علاقه، طراحی پوستر فیلم‌ها را هم انجام می‌دهم و این فعالیت را به خصوص از زمان شیوع ویروس کرونا، جدی‌تر دنبال کردم و پیگیر هستم. به جز آن پخش بین‌الملل فیلم‌های دوستانم را نیز انجام می‌دهم.

«هنروتجربه» در این سالها توجهی به عناوین و جایزه‌های فیلم‌هایی که اکران می‌کند نداشته و به خود فیلم‌ها و کیفیت آنها توجه نشان داده که این مهم یکی از بزرگ‌ترین امتیازات «هنروتجربه» است. به همین دلیل موسسه «هنروتجربه» بسیاری از فیلم‌سازانی را معرفی کرده که در آینده کاری خود افتخارات و جایزه‌های زیادی را هم کسب کرده‌اند.

کارگردان «حفره» درباره ساخت «دیگری» توضیح داد: «دیگری» داستان فردی است که در بازیابی هویت درونی خود دچار مشکل شده است و شرایط بیرونی نیز چندان سر سازگاری با او ندارند. این فیلم که معضلی اجتماعی را مطرح می‌کند، مورد حمایت ارگان و نهادی قرار نگرفت و سرمایه‌گذاری برای ساخت آن پروسه‌ای زمان‌بر بود و به صورت کاملا مستقل و با هزینه شخصی خودم ساخته شد. با اینکه تهیه‌کنندگی «دیگری» برای من تجربه‌ مفید و آموزنده‌ای بود اما حضور تهیه‌کننده‌ مستقل و حرفه‌ای به کیفیت نهایی فیلم کمک زیادی خواهد کرد.

این نویسنده و کارگردان جوان در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه «هنروتجربه» بستر مناسبی برای ارتباط فیلم با مخاطبان را به شکل گسترده‌ای فراهم کرده است، اضافه کرد: اکران فیلم کوتاه در موسسه «هنروتجربه» برای هر فیلمسازی تجربه‌ای منحصربه‌فرد است و در مسیر فیلمسازی کمک بسیار زیادی می‌کند. برای من هم تجربه اکران فیلم کوتاه «حفره» در سینماهای «هنروتجربه» لذت‌بخش و آموزنده بود.

وی با بیان اینکه حضور و اکران جشنواره‌ای فیلم‌های کوتاه، صرفا برای مخاطبان خاص است که در زمان محدود هر جشنواره‌ای امکان نمایش برای مخاطبان فراهم می‌شود اضافه کرد: «هنروتجربه» در این سالها توجهی به عناوین و جایزه‌های فیلم‌هایی که اکران می‌کند نداشته و به خود فیلم‌ها و کیفیت آنها توجه نشان داده که این مهم یکی از بزرگ‌ترین امتیازات «هنروتجربه» است. به همین دلیل موسسه «هنروتجربه» بسیاری از فیلم‌سازانی را معرفی کرده که در آینده کاری خود افتخارات و جایزه‌های زیادی را هم کسب کرده‌اند.

ترکمنلو تصریح کرد: فیلمسازی پرهزینه و همراه با سختی‌های زیادی است و انگیزه‌های قوی برای ادامه دادن نیاز دارد و من معتقدم اکران فیلم، انگیزه فیلمسازان را به شدت بالا می‌برد. اکران «حفره» برای من به شخصه بسیار کمک کننده بود.

کارگردان فیلم کوتاه «دیگری» با اشاره به اینکه سینمای تبریز سینمای پیشروی است و فیلمسازان هر ساله فیلم‌های کوتاه و بلند حرفه‌ای تولید می‌کنند اظهار کرد: فضای فیلمسازی تبریز در سالیان اخیر پیشرفت زیادی کرده و هر ساله فیلم‌ها حرفه‌ای‌تر شده است و فیلم‌های تولید شده رقیب جدی فیلم‌های ساخته شده در پایتخت هستند. تجهیزات فنی برای تولید فیلم نیز در این شهر به روز شده و در دسترس فیلمسازان است.

زهرا ترکمنلو در پایان با اشاره به ساخت فیلم بلند در آینده‌ای نزدیک گفت: در نظر دارم فیلمی بلند در آینده‌ای نزدیک بسازم اما فیلم کوتاه برای من همچنان مدیوم خاص است که در آن استقلال بیشتری دارم. در حقیقت برای ساخت فیلم بلند، فیلم‌های کوتاه نمی‌سازم و تجربه کردن در سینما برای من اهمیتی بالایی دارد.