هنروتجربه: ژانگ ییمو کارگردان مطرح چینی و مجید مجیدی کارگردان نام آشنای سینمای ایران در ویدئویی اختصاصی برای «هنروتجربه» از فیلم‌های نمایش داده شده در دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» گفتند.

ژانگ ییمو: وو تیان مینگ الگویی برای همه ما است

به گزارش سایت هنروتجربه، ژانگ ییمو کارگردان مطرح چینی که دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» با فیلم «سایه/Shadow» او در سانس ۱۸ خانه هنرمندان افتتاح شد، درباره فیلم «آواز ققنوس/song of the phoenix» به کارگردانی وو تیان مینگ که این فیلم هم در این برنامه اکران می‌شود، بیان کرد: این فیلم به زودی اکران عمومی می شود و امیدوارم همگی بتوانند برای تماشای آن به سینما بروند. شاید بسیاری از جوانان نمی دانند وو تیان مینگ کیست، او در چند دهه پیش بسیار مشهور بود. او از کارگردانان بسیاری از جمله من حمایت کرد با حمایت و کمک او گروهی از کارگردانان جوان چینی در آن زمان فرصت‌های زیادی برای خلق آثار پیدا کردند.

کارگردان «ذرت سرخ» افزود: می‌توان گفت وو تیان مینگ شهردار بزرگ و الگویی برای همه ما است که امیدوارم جوانان در طول اکران فیلم جدیدش به سینما بروند و با یاد او این فیلم را تماشا کنند.

مجید مجیدی: ژانگ ییمو فیلمساز مورد علاقه من است

مجید مجیدی کارگردان نام آشنای سینمای ایران نیز با اشاره به اینکه افتتاح دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» با نمایش فیلم «سایه» به کارگردانی ژانگ ییمو یکی از فیلمسازان بزرگ چین همراه است، گفت: ژانگ ییمو که فیلمساز مورد علاقه من است، نزدیک به چهار دهه است که در اوج قرار دارد و توانسته است افتخارات زیادی برای سینمای چین و آسیا خلق کند. این کارگردان در بیشتر آثارش به تاریخ می پردازد البته می توان گفت ژانگ ییمو تاریخ را روایت نمی‌کند بلکه گذشت، فداکاری، خشونت، ظلم ستیزی و … را در قالب کار تاریخی به زیبایی تمام به نمایش می‌گذارد.

مجیدی همچنین گفت: نام فیلم کاملاً در طول اثر مستتر است یعنی «سایه» فقط یک اسم نیست بلکه در فرم و محتوا جاری است. از سوی دیگر ژانگ ییمو تنها فیلمساز نیست بلکه یک فیلسوف و نقاش است چرا که در «سایه» تمام تصاویر پر از نقاشی و تابلو است و به قدری از عنصر فضا رنگ و فضاسازی زیبا استفاده شده است که سایه به شکل تصویری در تمام پلان‌ها دیده می شود؛ همچنین تمام تصاویر از قدرت و جادو برخوردار و همه چیز با استادی تمام به تصویر درآمده است به گونه‌ای که روح اثر با مخاطب یگانه می‌شود.

گفتنی است فیلم سینمایی «سایه»، بیست و یکمین فیلم بلند سینمایی ژانگ ییمو، اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۸ در بخش خارج از مسابقه هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد و هم‌زمان برگزارکنندگان جشنواره با اعطای جایزه یک عمر دستاورد «افتخار فیلمساز ژژر لوکولتر» از او تقدیر کردند. این جایزه به هنرمندی تعلق می‌گیرد که نقشی بدیع در سینمای معاصر داشته است.

دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» با نمایش ۷ اثر از سینمای چین از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ به صورت فیزیکی و آنلاین برگزار ‌شود.

در دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» خانه هنرمندان هر روز در یک سانس میزبان علاقه‌مندان خواهد بود همچنین اکران آنلاین فیلم‌ها در این رویداد برعهده پلتفرم هاشور است که در ایام برگزاری هر شب ۲ نمایش خواهد داشت.

اولین دوره «نگاهی بر سینمای چین» در سه روز از ۲۴ تا ۲۶ مرداد ۹۷ به صورت همزمان در چند شهر ایران برگزار شد و این دومین بار است که موسسه «هنروتجربه» این پروژه مشترک را با سفارت چین اجرا می‌کند.