هنروتجربه: وو یَن یَن، دختر کارگردان فیلم «آواز ققنوس» و سحر عصر آزاد منتقد سینما در ویدئویی اختصاصی برای «هنروتجربه» از فیلم‌ «آواز ققنوس» به کارگردانی وو تیان مینگ که در دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» به نمایش در می‌آید، گفتند.

وو ین ین: پدرم گفت آواز ققنوس را برای مخاطب آینده ساخته‌ام

به گزارش سایت هنروتجربه، وو یَن یَن فرزند وو تیان مینگ کارگردان «آواز ققنوس» با اشاره به اینکه افتخار بزرگی است که اثر پدرش در دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» برای تماشاگران و کاگردانان سینمای ایران به نمایش در می آید، گفت: وو تیان مینگ کارگردان «آواز ققنوس» دو سال پیش از اکران این فیلم از دنیا رفته بود. در آن زمان من هیچ تضمینی برای گیشه فروش نداشتم و فقط می‌خواستم فیلمی را که پدرم برایش زحمت زیادی کشیده بود به نمایش در بیاورم و اجازه دهم این فیلم با تماشاگران ملاقات کند.

ین ین افزود: این فیلم در زمان اکران توجه بسیاری از بینندگان چینی را به خود جلب کرد. ما در زمان اکران فیلم جلسات زیادی را برای تبادل نظر با تماشاگران داشتیم و آن زمان بسیاری از جوانان متولد دهه ۹۰ می‌گفتند چه کسی گفته ما این فیلم را دوست نخواهیم داشت؟ این فیلم بسیار جدی است و ما آن را دوست داریم.

او ادامه داد: در زمان تهیه این فیلم با پدرم بسیار بحث کردم و با ساخت چنین فیلمی مخالف بودم چرا که تصور می‌کردم برای این فیلم چندین سال گرانبها صرف می‌شود و به دلیل موضوع سنگینی که دارد ممکن است توسط تماشاگران جوان دیده نشود اما پدرم گفت برای مخاطب حاضر این را تهیه نمی‌کند بلکه او این فیلم را برای مخاطب آینده تهیه می‌کند.

 سحر عصرآزاد: سینمای دردمند سینمایی مورد علاقه وو تیان مینگ است

سحر عصر آزاد منتقد درباره فیلم «آواز ققنوس» مطرح کرد: وو تیان مینگ یکی از کارگردانان مهم نسل چهارم سینمای چین است و باید بگویم سینمای مورد علاقه او سینمای دردمند به ویژه در شرایط سیاسی که کشورش شاز گذرانده، است. این فیلم تلاش و کوشش یک کودک نوجوان را به واسطه حضور یک استاد به تصویر می‌کشد که از بیرون قرار است به یک مهارتی دست پیدا کند و از درون قرار است به خودسازی برسد.

عصر آزاد همچنین گفت: چیزی که در زیر لایه فیلم «‌آواز ققنوس» بدان پرداخته شده است، ارتباط سنت با مدرنیته است و این فیلم به جز آنکه قصه جذابی دارد به وجوه مهمی در دنیای مدرن امروز توجه کرده است.

دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» با نمایش ۷ اثر از سینمای چین از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ به صورت فیزیکی و آنلاین برگزار می‌شود.

در دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین» خانه هنرمندان هر روز در یک سانس میزبان علاقه‌مندان خواهد بود همچنین اکران آنلاین فیلم‌ها در این رویداد برعهده پلتفرم هاشور است که در ایام برگزاری هر شب ۲ نمایش خواهد داشت.

اولین دوره «نگاهی بر سینمای چین» در سه روز از ۲۴ تا ۲۶ مرداد ۹۷ به صورت همزمان در چند شهر ایران برگزار شد و این دومین بار است که موسسه «هنروتجربه» این پروژه مشترک را با سفارت چین اجرا می‌کند.