هنروتجربه-سعیدحضرتی: نازنین چیت‌ساز کارگردان فیلم کوتاه «پرتاب ناگهانی یک فیل» که در بخش ملی سی و هشتمین جشنواره بین المللی جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور دارد می‌گوید لوکیشن محدود از یک طرف فرصت است و از طرف دیگر چالش بزرگی است که با وجود محدود بودن لوکیشن، مخاطب نباید خسته شود و کارگردان باید از فضای محدود تصاویر تازه خلق کند. در طراحی دکوپاژ «پرتاب ناگهانی یک فیل» تلاش شد این اتفاق بیفتد و شاهد دکوپاژ تکراری نباشیم و هر موقعیتی طراحی دقیق فضای قصه را داشته باشد.

نازنین چیت‌ساز درباره فیلم کوتاه «پرتاب ناگهای یک فیل» به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: «پرتاب ناگهانی یک فیل» دومین فیلم من محسوب می‌شود. حدود یک سال و نیم پیش داستان «تقسیم طولانی» از ری بردبری را خواندم و موقعیت زن و شوهر این داستان که کتاب‌های خود را از هم جدا می‌کنند برای من جالب بود. این داستان را به حسن حبیب‌زاده، نویسنده دیگر «پرتاب ناگهانی یک فیل» مطرح کردم و موقعیت داستان برای او هم جذاب بود و با این دید که از داستان الهام بگیریم، بومی‌سازی کنیم و التزامی به وفاداری به داستان اولیه نداشته باشیم، شروع به نوشتن فیلمنامه کردیم.

او افزود: دوران کرونا فرصت خوبی برای نگارش فیلمنامه در اختیارمان گذاشته بود و حدود ۹ ماه آرام ارام نوشتیم و آدمهای مختلفی فیلمنامه را خواندند و نظراتی مطرح کردند و تا به نسخه نهایی فیلم رسیدیم. با حسن حبیب‌زاده درباره فیلمنامه صحبت و با وسواس زیاد راجع به تک تک کلمات حرف می‌زدیم و ایده‌پردازی می‌کردیم. بخش بیشتر فیلمنامه را حبیب‌زاده می‌نوشت.

این نویسنده و کارگردان جوان درباره لوکیشن محدود «پرتاب ناگهانی یک فیل» اظهار کرد: لوکیشن محدود از یک طرف فرصت است و از طرف دیگر چالش بزرگی است که با وجود محدود بودن لوکیشن، مخاطب نباید خسته شود و کارگردان باید از فضای محدود تصاویر تازه خلق کند. در طراحی دکوپاژ فیلم تلاش شد این اتفاق بیفتد و شاهد دکوپاژ تکراری نباشیم و هر موقعیتی طراحی دقیق فضای قصه را داشته باشد.

وی درباره انتخاب بازیگران «پرتاب ناگهانی یک فیل» بیان کرد: پیش از هرچیزی سن بازیگر زن برای فیلم مهم بود و خیلی نباید جوان می‌بود تا خطر سن بارداری او در قصه باورپذیر باشد. با بازیگران مختلفی برای نقش زن و شوهر فیلم صحبت کردیم و در انتها سام کبودوند و مهدیه نساج انتخاب شدند و در هنگام تولید همراه بودند و از این تجربه راضی هستم.

چیت‌ساز با اشاره به اینکه کرونا تاثیر مستقیمی بر جشنواره فیلم کوتاه تهران گذاشته و شور و شوق دو سه سال پیش را ندارد درباره واکنش مخاطبین به فیلم عنوان کرد: تا به اینجا حس کلی از مخاطبین نسبت به فیلم مثبت بود و فکر می‌کنم «پرتاب ناگهانی یک فیل» ارتباط خوبی با تماشاگران برقرار کرده است. البته هنوز سانس‌های دیگری از فیلم باقی مانده و امیدوارم مخاطبان بیشتری فیلم را ببینند.

کارگردان فیلم کوتاه «کامنت» اضافه کرد: قبل از اینکه فیلمی در جشنواره داشته باشم، همیشه مخاطب جشنواره فیلم کوتاه تهران بودم و در هر شرایطی خودم را به جشنواره می‌رساندم تا تعداد فیلمهای بیشتری ببینم. بعد از ۷،۸ سال خودم در این جشنواره فیلم دارم و جو پویای جشنواره برایم جذاب است.

کارگردان فیلم کوتاه «گزینش» درباره اکران فیلمهای کوتاه در سینماهای «هنروتجربه» بیان کرد: قبل از اکران فیلمهای کوتاه در «هنروتجربه» امکانی برای نمایش آثار حوزه کوتاه وجود نداشت و مخاطبان خاص و پیگیر جشنواره‌ها می‌توانستند فیلمها را ببینند. باکس‌های فیلم کوتاه و نمایش آثار فیلمهای هنری و تجربی در سینماهای «هنروتجربه» موفق بوده و فرصتی برای سینمادوستان فراهم شده که جای تشکر و قدردانی دارد. من هم  خوشحال می‌شوم بتوانم «پرتاب ناگهانی یک فیل» را در سینماهای «هنروتجربه» اکران کنم و امیدوارم برای همه فیلمسازانی که علاقه‌مند این حوزه هستند و تلاش می‌کنند این امکان مهیا شود.

نازنین چیت‌ساز درباره فیلم جدید خود گفت: دو ماه پس از ساخت «پرتاب ناگهانی یک فیل»، فیلم‌کوتاه دو دقیقه‌ای «گزینش» را ساختم و به راحتی در فضای مجازی در دسترس مخاطبین است و بازخوردهای خوبی گرفتم.

«پرتاب ناگهانی یک فیل»/ کارگردان نازنین چیت‌ساز- فیلمنامه‌نویس: حسن حبیب‌زاده، نازنین چیت‌ساز- فیلمبردار: احمد گودرزی، تدوینگر: حسن حبیب‌زاده، نازنین چیت‌ساز- صدابردار: اکبر یعقوبی- صداگذار: مهدی جمشیدیان- موسیقی: سهند نیک‌نژاد- تهیه‌کننده حسن حبیب‌زاده- تهیه شده در: انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر تهران- بازیگران: مهدیه نساج، سام کبودوند، حسین شهبازی.

در خلاصه داستان «پرتاب ناگهانی یک فیل» آمده است: «زندگی مشترکِ یلدا و مهرداد با کتاب گره خورده و حالا یلدا نشسته به جداکردنِ کتاب‌هایش.»