هنروتجربه-سعیدحضرتی: شاهین جلالی کارگردان فیلم کوتاه «مرد ابری» که در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران حضور دارد می‌گوید فیلمهای هنری و تجربه گرایانه تا قبل از تاسیس موسسه «هنروتجربه» محلی برای اکران گسترده نداشتند و با تاسیس این موسسه مجالی برای نمود و بروز استعدادهایی از فیلمسازان خوب سینمای ایران فراهم شد. اکران «مرد ابری» در سینماهای «هنروتجربه» باعث افتخار من است و می‌دانم با اکران در «هنروتجربه»، فیلم دیده و درباره آن صحبت خواهد شد.

شاهین جلالی کارگردان فیلم کوتاه «مرد ابری» درباره اولین نمایش و داستان این فیلم به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: اولین نمایش فیلم «مرد ابری» در جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان ۲۰۲۱ بود که در آنجا مورد توجه منتقدین و مخاطبان قرار گرفت. «مرد ابری» ۲۲ دقیقه است و داستان مردی را روایت می‌کند که تعادل زندگی‌اش به هم خورده و خودش را به مرگ نزدیک می‌بیند تا اینکه در ادامه داستان با پسر جوانی آشنا می‌شود و بر حسب اتفاقی دوباره به زندگی بر می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه تقابل هستی شناسانه مرگ و زندگی در «مرد ابری» مورد توجه من بوده و در فیلمهای بعدی هم به آن خواهم پرداخت اضافه کرد: ایده اصلی این داستان برگرفته از دوران کودکی من است. زمانی که بچه بودم دست پدربزرگم می‌لرزید و این تصویر از همان زمان در ذهن من ثبت شد. بیس اصلی داستان بر اساس همین تصویر است، ضمن آنکه در بطن روایت، مضامین و موقعیت‌های دیگری را هم در فیلم برجسته کردم‌.

جلالی درباره انتخاب محمود نظرعلیان اظهار کرد: محمود نظر علیان اولین انتخاب من برای بازی در نقش اصلی فیلم بود. شخصیت خلق شده در فیلمنامه ساکن بود و سکوت اختیار کرده بود اما دوست داشتم فریادی هم در چهره این آدم ببینیم. شمایل، فیزیک و هیبت نظرعلیان مناسب بازی در این نقش بود و مجموع این موارد باعث شد به نظرعلیان برای بازی در این نقش فکر کنم. ضمن آنکه نظرعلیان به لحاظ آناتومی دست درشتی دارد و متفاوت با دست‌های دیگر است. محمود نظرعلیان بازیگر بسیار توانایی است و وقتی فیلمنامه را برای ایشان فرستادم، دریافت خیلی خوبی نسبت به فضا و داستان و نقش خود داشت و همان موقع متوجه شدم او انتخاب درستی است. ارتباط خیلی خوبی برقرار میان ما برقرار شد و فکر می‌کنم «مرد ابری» اولین نقش متفاوت نظرعلیان است.

او با اشاره به اینکه فیلمبرداری «مرد ابری» به دلیل همراهی عبدالله شکری فیلمبردار و محمود نظرعلیان یک هفته طول کشید درباره لوکیشن‌های فیلم بیان کرد: برای انتخاب لوکیشن خیلی وقت گذاشتم و به لحاظ زمانی «مرد ابری»، پیش تولید یک فیلم بلند را داشت. لوکیشن اصلی فیلم شهر اردبیل است اما شهرها متاسفانه بافت قدیمی خود را از دست داده‌اند و تاثیرات مدرنیته در شهرها به عیان مشخص است و پیداکردن این فضاها سخت‌تر از گذشته است. کیلومترها راه رفتم تا لوکیشن‌های گذری فیلم هم در توازن و سنخیت با کلیت فیلم باشد. از جمله لوکیشنی که در فیلم استفاده شده و آن را دوست دارم حمام قدیمی است و متاسفانه این لوکیشن‌ها رو به فراموشی رفته است.

جلالی افزود: شخصیت اصلی فیلم سالخورده است و نمی‌خواستم این شخص در شهرهای مدرن گم شود. او کلیدساز و همه قفل‌ها را باز می‌کند اما با موقعیتی روبه‌رو می‌شود که قفل‌های زندگی خودش را نمی‌تواند باز کند. او آدمی است که با مرگ روبه‌رو می‌شود اما آمادگی پذیرش مرگ را ندارد و این پاردوکس در فیلم مطرح می‌شود. با دیدن فیلم به این نگاه می‌رسید که شاید هزاردلیل برای مرگ وجود دارد اما یک دلیل برای زندگی کافی است. «مردی ابری» فضای گرفته و ابری دارد اما فیلم دعوتی است برای زندگی.

این تدوینگر درباره فیلمبرداری «مرد ابری» اظهار کرد: قبل از اینکه وارد سینما شوم عکاسی می‌کردم و سالها است در حوزه‌های فیلم کوتاه، مستند و بلند کار تدوین انجام می‌دهم. عبدالله شکری فیلمبردار «مرد ابری» از شهر من دور بود و زمانی که فیلمنامه را فرستادم از من عکس‌های لوکیشن‌های فیلم را خواست‌. از تمام لوکیشن‌ها و از هر زاویه‌ای که در فیلم قرار بود تصویربرداری انجام شود، عکس گرفتم و دقیقا همان‌ها را برای شکری فرستادم. صحبت‌های زیادی با هم داشتیم و به تک تک پلان‌ها فکر کردیم و در نهایت به اشتراک نظر رسیدیم. من بر این باورم که در فیلم کوتاه و بلند ضمن روایت داستان، با هر پلانی باید مفهومی را به بیننده منتقل کنیم و این باور که صرفا داستانی را تعریف کنیم نادرست است و در فیلم کوتاه هم این مهم واجد اهمیت بالایی است. ما فیلمساز بزرگی چون نوری بیگله‌جیلان در سینما داریم که به وجودش در سینما باید ببالیم. هر پلانی از او و یا فیلمهای عباس کیارستمی واجد انتقال مفهومی خاص است.

وی همچنین با بیان اینکه جشنواره فیلم کوتاه تهران بزرگ‌ترین رویداد در حوزه فیلم کوتاه در ایران است؛ درباره کیفیت فیلمهای به نمایش در آمده در این رویداد توضیح داد: فیلمهای کوتاه سهل‌الوصول شده‌اند و به آنی که باید نمی‌رسند و بیشتر فیلمهای به نمایش درآمده در ذهن مخاطب نمی‌ماند. به نظرم فیلمسازان زمان زیادی را صرف فیلمنامه نمی‌کنند و فیلمنامه در فیلم کوتاه اهمیت انکارنشدنی و مهمی دارد. فیلمهای کوتاه در ایران به لحاظ صدابرداری، صداگذاری، تصحیح رنگ، جلوه‌های ویژه و …حرفه‌ای‌تر شده اما اساس فیلم یعنی فیلمنامه اکثر کارها ضعف دارد.

این نویسنده و کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه «هنروتجربه» اتفاق بزرگی برای سینمای ایران است اضافه کرد: فیلمهای هنری و تجربه گرایانه تا قبل از تاسیس موسسه «هنروتجربه» محلی برای اکران گسترده نداشتند و با تاسیس این موسسه مجالی برای نمود و بروز استعدادهایی از فیلمسازان خوب سینمای ایران فراهم شد. اکران «مرد ابری» در سینماهای «هنروتجربه» باعث افتخار من است و می‌دانم با اکران در «هنروتجربه»، فیلم دیده و درباره آن صحبت خواهد شد. تجربه این سالیان نشان داده که «هنروتجربه» پیگیر اکران فیلمهای خوب تولید شده است و برای نمایش و نقد فیلمها و معرفی فیلمسازان مستقل به مخاطبین و اهالی فرهنگ و هنر تلاش مجدانه‌ای دارد‌. در حقیقت فیلم برای مخاطب ساخته می‌شود و «هنروتجربه» این امکان را در اختیار فیلمهای کوتاه، مستند و بلند هنری قرار می‌دهد.

شاهین جلالی در پایان با اشاره به اینکه در دنیای کنونی، زنده نگه داشتن امید و اندیشیدن به این موضوع ارزش فیلم ساختن را دارد، گفت: جهان امروز بیشتر از هر چیزی به امید و زنده نگه داشتن آن احتیاج دارد و تاکید می‌کنم «مرد ابری» دعوتی است برای زندگی.

«مرد ابری»/ نویسنده و کارگردان: شاهین جلالی، بازیگران: محمود نظرعلیان، اکبر صادقی، اردشیر زاهد، مدیر فیلم‌برداری: عبدالله شکری، طراحی و ترکیب صدا: حسین قورچیان، صدابردار: بهنام اسدالهی، تدوین: شاهین جلالی، طراح صحنه و لباس: یاسر حسنی، طراح پوستر: فیاض بهرام، اصلاح رنگ و‌نور: علیرضا قادری اقدم، مدیر تولید: زهرا پسندی، گریم: سجاد سید هدی، جلوه‌های ویژه بصری: آرمین دانشور، منشی صحنه: ندا باباپور، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: سجاد حاج حسینی، تدوین صدا: مهیار سلیمی، دستیار صدابردار: محمدرضا واعظ، دستیار تصویر: امیر شایعی، مترجم: محمد فارسی مدان، زیرنویس: رضا تاری‌وردی، صدا پیشه: توران قربانی، عکاس: محسن زارع، سایر بازیگران: حمدالله سلیمی، رسول علی‌نژاد، محمد فرجی، تهیه‌کننده: انجمن سینمای جوانان استان اردبیل و شاهین جلالی.

در خلاصه داستان «مرد ابری» آمده است: «مردی که تعادل زندگی‌اش را از دست داده با اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای روبه‌رو می‌شود.»