هنروتجربه-سعیدحضرتی: رضا نجاتی کارگردان فیلم کوتاه «ارفاق» که در سی و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور داشت می‌گوید «هنروتجربه» مخاطبان عام سینما را با واژه‌ای با عنوان فیلم کوتاه آشنا کرد و این مسئله بسیار مهمی است که مخاطبین متوجه این شدند که برای فیلم کوتاه هم می‌توان بلیت خرید و آن را در سینما و در کنار خانواده و دوستان تماشا کرد.

رضا نجاتی کارگردان فیلم کوتاه «ارفاق» که در جمع فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران حضور داشت، درباره این فیلم کوتاه و ایده آن به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: فیلم کوتاه «ارفاق» هفتمین فیلم حرفه‌ای من است. از سال ۱۳۸۹ به صورت نیمه‌حرفه‌ای شروع به ساختن فیلم کردم. از سال ۹۵ فیلمسازی را حرفه‌ای‌تر دنبال کردم‌. فیلم‌های کوتاه «تریبون»، «چندش»، «شوفر» و «ارفاق» حاصل فعالیت‌های اخیر من است.

وی ادامه داد: تابستان سال گذشته «ارفاق» را ساختم. تمامی قصه و اتفاقات در یک مدرسه می‌افتد. از لحظه‌ای که این ایده شکل گرفت تا لحظه‌ای که ساخته شد به دلیل کرونا، نزدیک به ۲ سال زمان برد و در طول چهار جلسه فیلمبرداری به پایان رسید. درباره ایده باید توضیح بدهم که وقتی که فیلمنامه‌ای را می‌نویسم اصلا نمی‌دانم ایده اولیه از کجا آمده و به صورت ناخودآگاه شروع به نگارش می‌کنم.

کارگردان فیلم کوتاه «شوفر» با اشاره به اینکه تاکیدی بر حضور چهره در مدیوم فیلم کوتاه ندارم درباره حضور هوتن شکیبا در «ارفاق» توضیح دارد: از همان ابتدای نگارش فیلمنامه، کسی را جز هوتن شکیبا برای ایفای نقش در «ارفاق» نمی‌توانستم تصور کنم. خوشبختانه هوتن شکیبا فیلمنامه را دوست داشت و این همکاری شکل گرفت‌. سیاوش چراغی‌پور هم لطف کرد و در فیلم حضور داشت.

نجاتی درباره بازخوردهای «ارفاق» بیان کرد: خوشبختانه دوستانی که فیلم را بر پرده و یا به صورت آنلاین می‌بینند با آن ارتباط برقرار کرده‌اند و فیلم را دوست داشتند. در مقایسه با فیلمهای قبلی خودم، فیدبک‌های «ارفاق» بسیار بهتر بوده و برای من جای امیدواری دارد و از این اتفاق خوشحالم.

«هنروتجربه» مخاطبان عام سینما را با واژه‌ای با عنوان فیلم کوتاه آشنا کرد و این مسئله بسیار مهمی است که مخاطبین متوجه این شدند که برای فیلم کوتاه هم می‌توان بلیت خرید و آن را در سینما و در کنار خانواده و دوستان تماشا کرد.

کارگردان فیلم کوتاه «تریبون» در پاسخ به این سوال که فیلمهای زیادی در مدرسه ساخته شده است و هراسی از ساخت فیلمی در این فضا نداشتید توضیح داد: به هیچ عنوان هراسی نداشتم. به نظرم ایده‌ها در اشعار، ادبیات کهن، نمایشنامه‌ها و فیلمنامه‌ها در سرتاسر جهان تمام شده‌اند و امروز به دنبال مهندسی درام و پرداخت آن هستیم. هیچ‌وقت ترسی ندارم که فیلمی در مدرسه، بیمارستان و یا به طورکلی لوکیشن آشنا فیلمی بسازم. مهم‌ترین مسئله برای من قصه است.

این نویسنده و فیلمساز جوان درباره سی و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران اظهار کرد: سال گذشته به دلیل شیوع کرونا جشنواره خلوت‌تر بود اما امسال با بهتر شدن شرایط حضور مخاطبین و فیلمسازان بیشتر است. متاسفانه هر سال حاشیه‌های جشنواره بیشتر می‌شود که با تعامل بیشتر فیلمسازان با مدیران جشنواره بهتر است جلوی این اتفاقات گرفته شود.

کارگردان فیلم کوتاه «چندش» تصریح کرد: از سال ۸۹ تا سال ۹۶ هر سال به جشنواره فیلم کوتاه تهران فیلم می‌فرستادم و رد میشد. مسیر فیلمسازی برای من از مسیر دیده‌شدن و جایزه گرفتن با شرافت‌تر است و دغدغه اصلی من پروسه فیلمسازی است. گرچه جایزه گرفتن و دیده‌شدن به هر فیلمسازی انرژی می‌دهد.

این فیلمساز تاکید کرد: به اعتقاد من سینمای کوتاه از سینمای بلند بسیار جلوتر است و بیشتر نفس می‌کشد و تازه‌تر است. این چندسال دوران شکوفایی و اوج سینمای کوتاه ایران است.

رضا نجاتی اکران فیلمهای کوتاه در سینماهای «هنروتجربه» را فتح‌باب آشنایی مخاطبان عام سینما با حوزه فیلم کوتاه توصیف کرد و گفت: «هنروتجربه» مخاطبان عام سینما را با واژه‌ای با عنوان فیلم کوتاه آشنا کرد و این مسئله بسیار مهمی است که مخاطبین متوجه این شدند که برای فیلم کوتاه هم می‌توان بلیت خرید و آن را در سینما و در کنار خانواده و دوستان تماشا کرد. خوشبختانه فیلم کوتاه «شوفر» در کنار فیلمهای «دم اژدها» ساختن سعید کشاورز، «سور بز» به کارگردانی سعید زمانیان»، «صحنه» به کارگردانی امیر مهندسیان و «بی‌ریختی» ساخته محمد رحمتی در بسته «وضعیت قرمز» و احتمالا آبان‌ماه امسال در سینماهای «هنروتجربه» اکران می‌شوند.