هنروتجربه-سعیدحضرتی: مهرداد کبیری کارگردان فیلم کوتاه «حالت تهوع» می‌گوید اولین جرقه برای نگارش فیلمنامه زمانی بود که با موضوع صحنه زنی و تصادفات صوری آشنا شدم. تحقیقات را شروع کردم و متوجه شدم فیلمهایی با این موضوع ساخته شده که اتفاق اصلی این فیلمها نشان دادن صحنه زنی بود و تمرکز فیلمهای بلند و کوتاه در این زمینه بود. روایت فیلم من بعد از رخ دادن حادثه تصادف صوری است.

مهرداد کبیری که با فیلم «حالت تهوع» در سی و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور داشت درباره این فیلم به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: اولین فیلم حرفه‌ای من «تزریق»، دومی «گاراژ» و «حالت تهوع» سومین فیلمی است که کارگردانی کردم. دغدغه اجتماعی من در هر سه فیلمی که ساختم نمایان است و «حالت تهوع» در قیاس با دو فیلم قبلی به لحاظ پیشرفت خودم سیر صعودی دارد.

وی با اشاره به اینکه کارگردانی تئاتر خواندم و سالها در حیطه صداگذاری و طراحی صدا در سینما مشغول فعالیت بودم اما از یک جایی به بعد متمرکز بر کارگردانی و نوشتن شدم، افزود: «حالت تهوع» به صورت کاملا مستقل و شخصی ساخته شد. قبل از این شنیده بودم فقط فیلمهایی که با مشارکت انجمن سینمای جوانان ساخته می‌شود، بخت حضور در جشنواره را دارد. دو فیلم قبلی را سالیان گذشته به جشنواره فیلم کوتاه فرستاده بودم و مورد تایید قرار نگرفته بود و امسال که «حالت تهوع» پذیرفته شد تعجب کردم.

کارگردان فیلم کوتاه «گاراژ» با بیان اینکه «حالت تهوع» مضمونی اجتماعی دارد درباره فیلمنامه توضیح داد: برای نوشتن فیلمنامه این فیلم زمان زیادی در حدود یک سال و به صورت پراکنده وقت گذاشتم به این خاطر که برای ساخت فیلم و تهیه سرمایه کارهای تلویزیونی انجام می‌دادم. کل مراحل تولید و پس تولید فیلم به علت شیوع کرونا، تغییر بازیگران و … نزدیک دو سال زمان برد. لوکیشن فیلم در بیمارستان بود و سعی داشتیم به لحاظ پروتکل‌های بهداشتی شرایط امن باشد و خطری عوامل و بازیگران را تهدید نکند. به همین خاطر از عوامل کمتری استفاده کردیم.

این نویسنده و کارگردان جوان اضافه کرد: اولین جرقه برای نگارش فیلمنامه زمانی بود که با موضوع صحنه زنی و تصادفات صوری آشنا شدم. تحقیقات را شروع کردم و متوجه شدم فیلمهایی با این موضوع ساخته شده که اتفاق اصلی این فیلمها نشان دادن صحنه زنی بود و تمرکز فیلمهای بلند و کوتاه در این زمینه بود. روایت فیلم من بعد از رخ دادن حادثه تصادف صوری است.

کارگردان فیلم کوتاه «تزریق» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت اکران فیلمهای کوتاه در سینماهای «هنروتجربه» بیان کرد: فیلمهای کوتاه، به جز حضور در جشنواره‌ها و نمایش در پلتفرمهای آنلاین عملا امکان اکران در سینماها را ندارد و این اتفاق مهم توسط موسسه «هنروتجربه» رقم خورده است. بسته فیلمهای کوتاه بسیار موفق بوده و امیدوارم با حمایت‌های بیشتر از موسسه «هنروتجربه» امکان تبلیغات گسترده‌تر و سینماهای بیشتری در اختیار «هنروتجربه» قرار بگیرد.

مهرداد کبیری در پایان تصریح کرد: فیلم کوتاه امروز پیشرفت خوبی داشته و فیلمسازان زیادی با سختی‌های فراوان فیلم می‌سازند. یکی از انگیزه‌های اصلی برای ادامه راه فیلمسازی، اکران و‌ دیده شدن فیلمها است. موسسه «هنروتجربه» در طی این سالها عزم جدی برای اکران و حمایت از فیلمسازان مستقل داشته است. امیدوارم فیلم من هم امکان اکران پیدا کند و این روند پربارتر از قبل ادامه پیدا کند.