هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: مهوش وقاری می‌گوید بسته «پنج‌گانِ کوتاه» در کل پیام خوبی را به مخاطب منتقل می‌کند اما ای کاش مسئولانی هم که چشمان خود را روی مشکلات جامعه بسته‌اند، به تماشای فیلم‌های این چنینی که فیلمسازان‌شان بر اساس درد اجتماعی اثری را خلق می‌کنند، بنشینند.

 

به گزارش سایت «هنروتجربه»، «پنج‌گانِ کوتاه» عنوان بسته‌ فیلم کوتاه است که از اول آبان ماه در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده رفته است.

 

این بسته شامل پنج فیلم کوتاه «داغی» به کارگردانی فاطمه محمدی، «ماهکان» ساخته حسام حسینی و عباس حسین‌زاده، «ذبح» اثر آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور، «سفید‌پوش» اثر رضا فهیمی و «ناطق» به کارگردانی مهرشاد رنجبر است که پیش از این در فستیوال های متعددی حضور داشته و موفقیت‌هایی را کسب کرده‌اند.

 

اکران این بسته فیلم کوتاه بهانه‌ای شد تا با مهوش وقاری بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون که مدت‌هاست به دلیل مشکلات شخصی از سینما دور مانده اما پس از سال‌ها توانسته است به تماشای این ۵ فیلم کوتاه در سینمای «هنروتجربه» بنشیند، گفتگو کنیم که در ادامه می‌خوانید.

مهوش وقاری در گفتگو با خبرنگار سایت «هنروتجربه» با بیان اینکه سال‌ها به دلیل مشکلات شخصی نتوانست فیلم‌ها را روی پرده سینما تماشا کند، بیان کرد: خوشحالم که پس از مدت‌ها توانستم به سینما بیایم و بسته فیلم کوتاه  «پنج‌گانِ کوتاه» را که این روزها روی پرده سینماهای «هنروتجربه» است، تماشا کنم.

 

وی با اشاره به اینکه با فیلم کوتاه بیگانه نبوده و نیست، گفت: یک زمانی ما هم به عنوان بازیگر در آثاری حضور پیدا می‌کردیم و برای نقش‌هایمان زحمت می‌کشیدیم اما در جایی دیده نمی‌شد و انعکاسی نداشت بنابراین معتقدم باید از سینمای هنری و تجربی به ویژه از سوی هنرمندان حمایت شود تا زحمات دوستان فیلمساز نیز دیده شود.

 

این بازیگر پیشکسوت با بیان اینکه با وجود علاقه‌ای که به آثار کوتاه دارد اما تاکنون تنها در یک یا ۲ کار کوتاه حضور داشته است، تصریح کرد: من از طریق فاطمه محمدی کارگردان فیلم کوتاه «داغی» که پیش از این فیلم کوتاه «فراموشی» با بازی مرحوم محسن قاضی مرادی را ساخته بود، با بسته فیلم کوتاه «پنج‌گانِ کوتاه» آشنا شدم در حقیقت سر پروژه «فراموشی» بیشتر من درگیر بودم چراکه باید با همسرم به دلیل آنکه از پس کارهایش بر نمی‌آمد، همراه می‌شدم.

 

وقاری افزود: قصد دارم در این مصاحبه بگویم که مرحوم محسن قاضی مرادی با وجود وضعیتی که داشت اما از همکاری که با تیم سازنده «فراموشی» راضی بود و با تیمی کار کرد که دوستشان داشت از سوی دیگر فاطمه محمدی نیز همیشه قدردان بود و ما را در جریان کارها قرار می‌داد تا اینکه برای مراسم آیین دیدار «پنج‌گانِ کوتاه» از من دعوت کرد و من هم باتوجه به این خودم را در این ماجرا دخیل می‌دانستم و احساس دین می‌کردم بعد از سال‌ها در مراسم اکران شرکت کردم.

 

وی با اشاره به اینکه فیلم کوتاه «داغی» اثر فاطمه محمدی را دوست داشته است، اظهار کرد: از آنجاکه به نظر می‌رسد هدف اکثر فیلم‌های کوتاه بیان مشکلات و دردهای اجتماعی باشد، همه آثاری که در قالب بسته «پنج‌گانِ کوتاه» اکران شده‌اند، تلخ هستند.

 

بازیگر «بیداری» ادامه داد: فیلم کوتاه «ذبح» ساخته آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور اثری خوب و خاص بود و به این مساله می‌پردازد که چگونه افراد همه دارایی خود را برای گذران زندگی از دست می‌دهند.

 

وقاری با اشاره به اینکه فیلم کوتاه «ماهکان» ساخته حسام حسینی و عباس حسین‌زاده را نیز پسندیده است، مطرح کرد: بسته «پنج‌گانِ کوتاه» در کل پیام خوبی را به مخاطب منتقل می‌کند اما ای کاش مسئولانی هم که چشمان خود را روی مشکلات جامعه بسته‌اند، به تماشای فیلم‌های این چنینی که فیلمسازان‌شان بر اساس درد اجتماعی اثری را خلق می‌کنند، بنشینند. متاسفانه همه می‌دانند این روزها اتفاقات تلخی رخ می‌دهد اما چشمشان را می‌بنند چراکه معتقدند همه باید به گونه‌ای زندگی خود را بگذرانند و این درد است.

 

وی درباره ۲ اثر «سفیدپوش» به کارگردانی رضا فهیمی و «ناطق» ساخته مهرشاد رنجبر  تصریح کرد: «سفیدپوش» موضوع بسیار خاصی داشت و اینکه آن کودک تصور می‌کرد که با عقل خود می‌تواند دنیا را تکان بدهد، جالب بود همچنین بازیگر کودک نیز به خوبی از عهده نقش خود برآمده بود. درباره «ناطق» نیز باید بگویم که با این فیلم کوتاه همذات‌پنداری کردم چراکه شبیه زندگی شخصی‌ام بود.

 

بازیگر «تقاطع» با اشاره به اینکه ریشه هر کدام از این ۵ فیلم کوتاه که در بسته «پنج‌گانِ کوتاه» اکران شده است، به فقر باز می‌گردد، عنوان کرد: امیدوارم  مسئولان ما که دائما شعار صرفه‌جوبی در مصرف آب را که باید برای آیندگان بماند، می‌دهند به فکر مسایل دیگر نیز که گریبان جامعه را گرفته است، باشند  و برای آشنایی با دردهای اجتماعی که توسط فیلمسازان به تصویر کشیده می‌شود، فیلم‌ها را تماشا کنند و درس بگیرند تا آیندگان به سرنوشت آسیب‌دیدگان امروز دچار نشوند.

 

وقاری در پایان با بیان اینکه ما به عنوان بازیگر می‌توانیم در زمینه تهیه‌کنندگی آثار کوتاه ورود و از فیلمسازان مشتاق و جوان این عرصه حمایت کنیم، خاطرنشان کرد: تصور من این است که تبلیغات و اطلاع رسانی در این موارد چه از سوی رسانه‌ها از جمله صداوسیما و چه از سوی هنرمندان باید بیشتر شود تا مخاطبان بیشتری با این دسته از آثار آشنا شوند.