هنروتجربه_سپیده شریعت‌رضوی: امین تبار می گوید فیلم کوتاه «دانته» که درباره سگ خانگی‌اش با همین نام است، نام اولین اثر کوتاه اوست که هم اکنون فیلم آماده نمایش است.

امین تبار فیلمساز در گفت‌وگو با خبرنگار سایت «هنروتجربه» با اشاره به اینکه با ساخت فیلم بلند سینمایی به عرصه هنر ورود پیدا کرده است، بیان کرد: «بازی‌های مردانه» عنوان اولین اثر بلند من است که فیلمبرداری آن سال ۹۷ در جزیره قشم و در ۷۰ جلسه انجام شد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه سینمایی اثری سورئال و سنگین است، اظهار کرد: حدود ۲ ماه پیش کارهای مربوط به جلوه های بصری آن به پایان رسید و در حال حاضر در مرحله صداگذاری است همچنین حدود سه ماه دیگر پس از پایان مراحل فنی قصد شرکت در فستیوال های خارجی را داریم.

به گفته کارگردان «بازی های مردانه»، در این اثر که قصد دارد آن را در سینماهای هنروتجربه اکران کند، بازیگرانی از جمله مرحوم لوون هفت وان، نادر فلاح، آرمان درویش، حسین منفرد و صحرا اسدالهی نقش آفرینی کرده اند.

تبار درباره داستان این فیلم سینمایی به تهیه کنندگی وحید رحمتی و حنیف سروری بیان کرد: «بازی های مردانه» داستان پسری است که خودکشی می کند اما پدرش نمی خواهد مرگ پسرش را بپذیرد به همین دلیل از اتاق کالبدشکافی پزشکی قانونی جسد فرزندانش را سرقت و آن را به بیابان منتقل می کند و با استفاده از یک فضای سورئالیسم فرزندش را به زندگی بر می گرداند که این اتفاق باعث ایجاد رخدادهایی می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه در دوران کرونا اولین فیلم کوتاه خود را به تولید رسانده است، اظهار کرد: «دانته» نام اولین فیلم کوتاه من است که اسفند ۹۹ آن را کلید زدم و تولید آن تا اوایل فروردین ۱۴۰۰ طول کشید پس از آن بلافاصله تدوین و صداگذاری آغاز شد و هم اکنون فیلم آماده نمایش است.

کارگردان «دانته» در پاسخ به این پرسش که چه شد پس از ساخت اولین فیلم بلند سینمایی اش تصمیم گرفت اولین کار کوتاه خود را بسازد، تصریح کرد: من به این چارچوب هایی که اول باید کار کوتاه ساخت بعد اثری بلند تولید کرد، اعتقاد ندارم بلکه معتقدم در هر فضایی که فیلمنامه خوبی برای آن موجود باشد، باید کار کرد.

تبار درباره داستان این فیلم کوتاه گفت: «دانته» درباره سگ خانگی من با همین نام است من همیشه شنیده و خوانده بودم کسانی که قصد واگذاری سگ خود را دارند، یکسری شرایط دارند و حتما موقعیت طرف مقابل خود از جمله محیط زندگی و…را چک می کنند این ایده در ذهن من پدیدار شد که ممکن است افراد به بهانه های مختلف وارد زندگی یکدیگر شوند کم کم به این ایده پروبال دادم و به فیلمنامه «دانته» رسیدم. در این فیلم من سگم را برخلاف از اینکه می گویند سگ حیوان وفادار و دوست داشتنی است، دورش کردم و شریک جرم یک قاتل قرار دادم.

وی با اشاره به اینکه «دانته» را برای جشنواره فیلم کوتاه تهران ارسال کرده اما پذیرفته نشده بود، مطرح کرد: از جشنواره با من تماس گرفتند و گفتند کیفیت اصلی فیلم، تیزر، پوستر و… را برای ما ارسال کنید و من هم فرستادم اما فردا که اسامی فیلم های پذیرفته شده اعلام شد، «دانته» در آن لیست نبود. زمانی که ماجرا را پیگیری کردم به من گفته شد اداره نظارت و ارزشیابی «دانته» را به دلیل حضور سگ در آن حذف کرده است.

این فیلمساز با بیان اینکه «دانته» هم اکنون در حال ارسال به فستیوال های خارجی است، درباره اولین حضور این فیلم کوتاه بیان کرد: فیلم کوتاه «دانته» با بازی حسین منفرد، مرجان خاکساری و دانته قرار است در بخش رقابتی ششمین دوره جشنواره بین المللی Sanctuary استرالیا که از تاریخ ۲۱ تا ۲۷ نوامبر در شهر کوینزلند استرالیا برگزار می شود، حضور داشته باشد که فیلم های این جشنواره در بخش جایزه بزرگ بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری، بهترین بازیگر مرد و زن و بهترین فیلم به رقابت می پردازند.

تبار با بیان اینکه هم اکنون در حال مذاکره با تهیه کنندگان سینما برای ساخت دومین اثر بلند سینمایی اش است، یادآور شد: فیلمنامه آماده دارم و با یک تا ۲ هنرپیشه به توافق اولیه هم رسیده ام که پس از توافق نهایی آن را علنی خواهم کرد. فضای مورد علاقه من سورئال و رئالیسم جادویی است و فضای ملودرام اجتماعی ایران را دست کم برای ساخت دنبال نمی کنم از سوی دیگر به ساخت آثار بلند علاقه مند هستم اما فیلم کوتاه را هم دوست دارم و هر موقعیتی برای ساخت آن فراهم شود، استفاده می کنم.

وی با اشاره به اینکه از زمان تاسیس هنروتجربه فعالیت هنری خود را آغاز کرده است و مخاطب پروپاقرص این سینماست، تصریح کرد: تاسیس هنروتجربه را بهترین اتفاق خوب در سینمای ایران می دانم و معتقدم مخاطب جدی سینما و کسانی که سینما برایشان بیشتر از یک صنعت است در این فضا فیلم ها را دنبال می کنند.

کارگردان «دانته» در پایان با اشاره به اینکه تا یک زمانی فیلم های کوتاه ایران را دوست داشته است، تصریح کرد: از نظر من پس از مدتی فیلمسازان به سمتی حرکت کردند که انگار فقط قصد شرکت در جشنواره ها را داشتند و همین موضوع باعث شده است کارها شبیه یک دیگر شوند. البته من قصد دارم مسیر متفاوتی را طی کنم یعنی کمتر به دغدغه های اجتماعی بپردازم و در فضای رئالیسم جادویی کار کنم این گونه از فیلم های کوتاه دست کم از ایران کمتر در جشنواره ها پسندیده می شود و کار من سخت تر است اما دوستانی که در زمینه رئالیسم ایرانی و ملودرام کار می کنند کارهای جذابی را خلق می کنند.

عوامل فیلم کوتاه «دانته» عبارتند از نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: امین تبار، مدیر تصویربرداری: محمد مهدی سخنور، تدوین: مهدی ایروانی، طراح صحنه و لباس: مریم کرکوندی، صدابردار: جواد عزت حقیقی، طراح گریم: هلیا ارگاسی، مدیر تولید: رضا سالاری، برنامه ریز و دستیار کارگردان: مریم کرکوندی، منشی صحنه: پارمیدا حایری، صداگذار: عرفان یزدی، اصلاح نور و رنگ: آیدین فتاحی، طراح پوستر: کامران فریدی، ترجمه و زیرنویس: پرهام وفایی، عکاس: ندا ریاحی، دستیار فیلمبردار: مهران فاضلی، دستیار صدا: وهاب فریدونی، سرمایه گذار: فرانه نستعین و امین تبار و پخش بین الملل: pro film fest.

برچسب‌ها: