هنروتجربه: سید آریا قریشی در یادداشتی به فیلم سینمایی «روایت ناپدید شدن مریم» که این روزها در صفحه اختصاصی «هنروتجربه» در پلتفرم هاشور پرداخته است.

سید آریا قریشی در این یادداشت می‌نویسد: در فیلم «روایت ناپدیدشدن مریم« به کارگردانی محمدرضا لطفی به جای این‌که با ترس‌های لحظه‌ای ناشی از غافلگیری‌های نیم‌خیزکننده روبه‌رو شویم، با جنس عمیق‌تری از ترس و دلهره سروکار داریم.

سکانس‌هایی که قرارست نمایانگر فیلم‌های مستند ضبط‌ شده توسط شخصیت اصلی ماجرا باشند، حرفه‌ای ساخته شده‌اند و لطفی در برخی از سکانس‌ها با استفاده از ظرایف اجرایی، موفق می‌شود دلهره و اضطراب مورد نظرش را ایجاد کند…

«روایت ناپدید شدن مریم» فیلم درخشانی نیست، به‌خصوص به این دلیل که لطفی نمی‌تواند جهان و شخصیت‌های پیچیده‌ای خلق کند؛ اما به خاطر جسارت کارگردانش در پیمودن مسیری کم‌وبیش تازه در سینمای ایران، فیلم قابل‌احترامی است و با توجه به نتیجه قابل‌قبولش، نوید ورود یک کارگردان خوب را به سینمای ایران می‌دهد.

«روایت ناپدید شدن مریم» جزو معدود آثار تولید شده در سینمای ایران در گونه‌ی وحشت محسوب می‌شود. در خلاصه‌ی داستانی که برای این فیلم منتشر شده، آمده است: «مرتضی حسینی مستندساز در سال ۱۳۸۷ در پی حادثه‌ای در جاده‌ای دور افتاده به کما رفت و همسرش مریم شریفی ناپدید شد. او به همراه دوستش مجید شکری و یاسر جعفری در حال ساخت فیلمی مستند درباره‌ی نیروهای ماورایی بودند. به کما رفتن مرتضی سرآغازی است برای …»

رضا بهبودی، افشین یداللهی، مجید شکری، یاسر جعفری، صدف بهشتی، افسانه ناصری، ملیسا ذاکری، آمنه سرابیان، مهدی حسینی‌نیا، میثم شاهدی و فوژان قبادیان بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

منبع: شماره ۲۴۶ ماهنامه «دنیای تصویر»، دی ۱۳۹۳