هنروتجربه: فیلم «یک، نیم» به نویسندگی و کارگردانی جاوید فراهانی و تهیه‌کنندگی فرید رضاپور منتخب هفتاد و پنجمین دوره فستیوال ایتالیایی ۷۵°FESTIVAL INTERNAZIONALE DEL CINEMA DI SALERNO شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، این جشنواره از سال۱۹۴۶ تأسیس شده است و از قدیمی ترین و معتبرترین جشنواره های دنیا با فعالیت مداوم به حساب می آید.
مدیر جشنواره سالرنو ، دکتر ماریو دی چزاره ، در تابستان ۲۰۱۸ مشخص کرد بدنبال جشنواره ونیز، سالرنو دومین جشنواره “تاریخی” سینما ایتالیا و از مشهورترین جشنواره‌های جهانی است.

با گذشت سال‌ها این جشنواره نه تنها برای سینمای جهان بلکه برای تصمیمات مهم در کنفرانسهای جهانی، به یک مرجع تبدیل شده است.

یکی از ارکانی که در فراخوان این جشنواره ذکر شده است: این جشنواره مطابق با سنت خود ، وظیفه اصلی خود را در زمینه انتشار بهترین فیلم‌ها و سواد فیلمساز انجام می دهد.

فیلم‌های پذیرفته شده، توسط کمیسیون ویژه‌ای متشکل از اعضای کمیته جشنواره، بهترین فیلم‌سازان، ارزیابی می شوند و با تایید نهایی فیلم‌ها را برای اکران در هفتاد و پنجمین دوره FESTIVAL INTERNAZIONALE DEL CINEMA DI SALERNO انتخاب می‌کنند.

«یک، نیم» پیش از این در بیست و ششمین دوره جشنواره Canberra Short Film Festival در استرالیا، شهر کانبرا و بیست پنجمین دوره جشنواره NewFilmmakers NY در امریکا، نیویورک، حضور داشت.

شایان به ذکر است، جاوید فراهانی فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره تهران است و تاکنون فیلم‌هایش در بیش از نود جشنواره بین‌المللی با کسب جوایز و کاندیدای مختلف، حضور موفق در پی داشته است.

عوامل فیلم «یک،نیم» عبارتند از: نویسنده و کارگردان: جاوید فراهانی- تهیه کننده: فرید رضاپور- مجری طرح: مسعود نوری‌زاده- بازیگران: غزال حسینی و جاوید فراهانی- مدیر فیلمبرداری : مجید طرقی- صدا بردار: علی‌سینا رضانیا- تدوین: علیرضا احمدی- طراح گریم: علیرضا خورشید- اصلاح رنگ و نور: فربد جلالی- صداگذاری و موسیقی: علی‌سینا رضا‌نیا- جلوه‌های ویژه بصری: علیرضا احمدی- برنامه ریز: مهدی افشاری- دستیار کارگردان: مسعود طالبی- دستیار اول فیلمبردار: رضا گوگانی- دستیاران فیلمبردار : محمد جواد کبیری،علی اکبر پور اکبری – دستیار تدوین: الهام فتحی- طراح صحنه و لباس: احسان جوکار – مدیر تولید: علی حاجیلو – منشی صحنه: سپیده نادری- عکاس: مریم میرزایی- تصویر بردار پشت صحنه: پیمان منصوری- طراح پوستر: حمید نصیری- مترجم: نوید عالمی- پخش بین‌الملل: جاوید فراهانی

هفتاد و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سالرنو از (۲۲ تا ۲۷ نوامبر ۲۰۲۱) در شهر سالرنو، ایتالیا برگزار می‌شود.