هنروتجربه: ساعد نیک‌ذات مدیر فیلمبرداری آثار سینمایی می‌گوید فرمتی که برای فیلمبرداری «دشت خاموش» انتخاب شده، رنگ را از فیلم گرفته است و مخاطب می‌تواند روی موضوع آن متمرکز شود از سوی دیگر داستان این اثر به ظاهر داستان زندگی است اما پشت آن حقیقت زندگی بیان می‌شود.

ساعد نیک‌ذات مدیر فیلمبرداری آثار سینمایی در ویدئوی اختصاصی برای «هنروتجربه» با بیان اینکه «دشت خاموش» به نویسندگی و کارگردانی احمد بهرامی او را ترغیب به دیدن فیلم در سینما کرد، گفت: این فیلم سینمایی اثری گزارشی، ژورنالیستی و واقعا سینما است.

وی ادامه داد: فرمتی که برای فیلمبرداری «دشت خاموش» انتخاب شده، رنگ را از فیلم گرفته است و مخاطب می‌تواند روی موضوع آن متمرکز شود از سوی دیگر داستان این اثر به ظاهر داستان زندگی است اما پشت آن حقیقت زندگی بیان می‌شود.

این مدیر فیلمبرداری همچنین گفت: همچنین من بعد از مدت‌ها از دیدن این فیلم سینمایی بسیار لذت بردم و از دوستان عزیزم احمد بهرامی کارگردان، سعید بشیری تهیه‌کننده و مسعود امینی‌تیرانی فیلمبردار تشکر می‌کنم.

ساعد نیک‌ذات در انتها اظهار کرد: «دشت خاموش» در آسیا موفقیت‌های زیادی را کسب کرده و در جشنواره‌های مختلف خارجی حضور داشته است پس حتما برای دیدن این فیلم به سینماهای هنروتجربه بیایید و بعد از مدتها سینما ببینید.

حضور در بیش از ۲۵ جشنواره بین المللی و کسب جوایز مهمی برای سینمای ایران از جمله دریافت تندیس شیر بهترین فیلم بخش افق‌ها از فستیوال ونیز سال ۲۰۲۰، تندیس بهترین فیلم از فستیوال هنگ کنگ سال ۲۰۲۱، تندیس بهترین بازیگر مرد برای علی باقری از فستیوال هنگ کنگ سال ۲۰۲۱، بهترین تدوین برای سارا یاوری از انجمن بین‌المللی منتقدان و روزنامه نگاران سراسر جهان سال ۲۰۲۱، نشان فیپرشی از فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم سال ۲۰۲۰، تندیس بنیاد فای (اعتماد ملی ایتالیا) سال ۲۰۲۱ و جایزه بهترین فیلم از فستیوال سابورسیو کرواسی سال ۲۰۲۱ از افتخارات «دشت خاموش» که پخش بین‌المللی آن توسط شرکت «پرشیا فیلم» با مدیریت علی قاسمی انجام می‌شود، است.

علی باقری، فرخ نعمتی، مهدیه نساج، تورج الوند، مجید فرهنگ، ناصر علاقمندان، راضیه ایرانی، نرگس امینی، محسن یگانه، مهتاب خوش‌منش، شقایق آقازاده، اهورا بهرامی، پارسا و ارشا سبحانی، برسام بهرامی، مینا سرقره در این فیلم بازی کرده‌اند. این فیلم سیاه-سفید قصه‌ای کارگری را روایت می‌کند.

«دشت خاموش»/ مدیر فیلمبرداری: مسعود امینی تیرانی، مشاور کارگردان: ناهید عزیزی صدیق، تدوین: سارا یاوری، طراح صحنه و لباس: جاوید جاویدنیا، مدیر صحنه: سپیده بلون و بهادر زندی، طراحی و ترکیب صدا: حسن مهدوی، مدیر صدابرداری: وحید رضویان، طراح گریم: نوید میرالی، فیلمبردار: حسن لشکری، مدیر برنامه‌ریزی: پویان درزی، دستیار کارگردان: مسعود قدسی، آهنگساز: فواد قهرمانی، مدیر تولید: فربد صوفی، منشی صحنه: مهران رضائی، تصحیح رنگ: سامان مجدوفائی، جلوه‌های ویژه بصری: علی ابراهیمی، مجریان طرح: محمود بهرامی، علیرضا میرزایی، جانشین تهیه¬‌کننده: هادی معصومی، مدیران تدارکات: مجید بختیاریان، هادی جهانبخش، طراح پوستر: احسان برآبادی، عکاس و تصویربردار پشت صحنه: پرسا بشیری و مشاور رسانه‌ای: نغمه دانش آشتیانی.