هنروتجربه-سعیدحضرتی: مجتبی بیطرفان یکی از بازیگران نقش اصلی فیلم کوتاه «داغی» به کارگردانی فاطمه محمدی می‌گوید متأسفانه در سال‌های گذشته زنانِ شایسته در افغانستان جایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند و بیشتر به عنوان یک ابزار در دست انسان نماهایی که بویی از انسانیت نبرده‌اند، به ورطه نابودی کشیده می‌شوند. من مطمئن هستم دختران سرزمین پارسی زبان افغان آنقدر قوی هستند که بتوانند مقاومت کنند و دخترکانِ فیلم «داغی» نماد مظلومیتِ آزادی هستند.

مجتبی بیطرفان یکی از بازیگران اصلی فیلم کوتاه «داغی» ساخته فاطمه محمدی درباره دلیل همکاری در این پروژه به خبرنگار سایت «هنروتجربه» گفت: «داغی» روایتی است از زندگی پر فراز و نشیب و سرشار از رعب و وحشت زنان بی‌پناه افغانستان که مظلومانه حداقل‌های زندگی از آنان دریغ می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بنظرم فیلمساز باید آزادانه به موضوعات مختلف بپردازد تا نگاه نقادانه‌ او بتواند جامعه جهانی را آگاه سازد اظهار کرد: از آنجایی که در سالهای ۷۹، به عنوان اولین بازیگر ایرانی که در نقش یک مرد افغان در سریال «مهمانی از بهشت» ایفای نقش نموده بودم، از قبل زمینه‌ای ذهنی نسبت به شناخت فرهنگ و حتی مصائب افغان‌ها داشتم و با شنیدن موضوع فیلم «داغی» و احساس مسئولیت فاطمه محمدی به عنوان یک فیلمساز آزاده نسبت به موضوع زنانِ افغانستان و درک حساسیت موضوع و دردها و رنجهای شخصیت‌های بسیار عمیق این فیلم که نمادی از مظلومیت جامعه‌ای از زنان افغانستان در برابر تهاجم و افراطی‌گری بود، سبب شد تا تصمیم بگیرم در تولید و ایفای نقش در کنار کارگردان فهیم این فیلم و دیگر عوامل‌اش باشم.

این مدرس تئاتر افزود: به عنوان بازیگر، شخصیتی دوگانه را بازی کردم که در ظاهر به عنوان رفیق در کنار شخصیت اصلی قصه و در باطن عامل برهم زدن نظم دراماتیک قصه است. در این فیلم جایگاه انسانی آدم‌ها تا بی نهایتِ مظلومیتِ کاراکترهایِ زن پیش می‌رود و در عین خباثتِ افرادِ افراطی، زندگی عده‌ای بی گ‌گناه به ورطه نابودی کشانده می‌شود.

او در ادامه بیان کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته زنانِ شایسته در افغانستان جایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند و بیشتر به عنوان یک ابزار در دست انسان نماهایی که بویی از انسانیت نبرده‌اند، به ورطه نابودی کشیده می‌شوند. من مطمئن هستم دختران سرزمین پارسی زبان افغان آنقدر قوی هستند که بتوانند مقاومت کنند و دخترکانِ فیلم «داغی» نماد مظلومیتِ آزادی هستند.

مجتبی بیطرفان در پایان با تاکید بر اهمیت ساخت و نمایش فیلم‌هایی درباره زنان افغانستان گفت: به نظر من امروز که مدعیان حقوق بشر زبان در کام گرفته‌اند، فیلمسازانِ آزاده باید قیام کنند تا با دستمایه قراردادن موضوعات دردناکی مثل فیلم «داغی»، رنج و مصیبت‌های زنان و کودکان افغان را به جهانیان نشان بدهند تا جهانیان نیز با مردم مظلوم افغانستان هم‌صدا شوند.

در خلاصه داستان «داغی» آمده است: «حفیظ هر شب با شنیدن صدای تیراندازی در مرز، به آنجا می‌رود تا از متعلقات به جا مانده از اجسادِ مهاجران، برای گذران زندگی خود بردارد. شبی میان اجساد متوجه دختری جوان و کودکش می‌شود که در گوشه‌ای مخفی شده‌اند.»

عاطفه امینی، مجتبی بیطرفان و زینب جعفری بازیگران اصلی این فیلم هستند.

«داغی»/ نویسنده: امیر روئینی، مدیر تصویربرداری: حمید مهرافروز، صدابردار و صداگذار: سامان شهامت، تدوین: شیدا گرجی، موسیقی: پیام آزادی، طراح صحنه: پوریا اخوان، تهیه شده در دفتر انجمن سینمای جوانان بروجرد.

فیلم کوتاه «داغی» در قالب بسته فیلم «پنج‌گان کوتاه» اکران خود را از یکم آبان در موسسه سینمایی «هنروتجربه» آغاز کرده است. بسته فیلم کوتاه «پنج‌گان کوتاه» شامل فیلم‌های «داغی» به کارگردانی (فاطمه محمدی)، «ناطق» (مهرشاد رنجبر)، «سفیدپوش» (رضا فهیمی)، «ذبح» (ساخته مشترک آکوند زند کریمی و سامان حسین‌پور) و «ماهکان» (ساخته مشترک حسام حسینی و عباس حسین‌زاده) است.