هنروتجربه-سعیدحضرتی: سامان حسین‌پور که فیلم کوتاه «ذبح» را به صورت مشترک با آکو زندکریمی ساخته و از یکم آبان در باکس «پنج‌گانِ کوتاه» روی پرده سینماهای «هنروتجربه» رفته است، می‌گوید «پنج‌گانِ کوتاه» پس از حدود دو سال رکود سینماها به دلیل کرونا، اکران خود را از استان سمنان آغاز کرد و خوشبختانه در این استان فروش ۸ میلیون تومانی را تجربه کرده است و ورک شاپ‌های برگزار شده فیلمسازان «پنج‌گانِ کوتاه» مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

سامان حسین‌پور که فیلم کوتاه «ذبح» را به صورت مشترک با آکو زندکریمی ساخته درباره داستان این فیلم به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: «ذبح» داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که برای گذران یک زمستان سرد در روستایشان تصمیم می‌گیرند تنها گاو خود را بفروشند اما در ادامه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه «ذبح» اولین ساخته مشترک من با آکو زندکریمی است که با وجود سختی‌های فراوان و اتفاقات غیرمنتظره، طی چهار روز فیلمبرداری آن انجام شده است درباره ایده و شیوه فیلمسازی مشترک اظهار کرد: ایده اولیه «ذبح» را آکو زندکریمی مطرح کرد و داستان ابتدایی را نوشته بود که به نظرم رسید داستان بسیار خوبی است. شیوه کار در حین نگارش به این صورت است که یک بار من اصلاحیه‌هایی را که به نظرم می‌رسید را می‌نوشتم و زندکریمی هم به همین صورت اصلاحیه‌های خود را می‌نوشت. در نهایت برای بازنویسی نهایی راجع به تک تک پلان‌ها با همدیگر بحث می‌کنیم و به جمع‌بندی نهایی می‌رسیم.

کارگردان فیلم کوتاه «دیگری» با اشاره به اینکه نسخه راف کات «ذبح»، ۲۷ دقیقه بود و با حذف پلان‌های مختلف به ۱۳ دقیقه رسید، افزود: زمان نوشتن فیلمنامه و پیش‌تولید فیلم، تمام تصمیمات راجع به کارگردانی، میزانسن و دکوپاژ را می‌گیریم و با پیدا کردن لوکیشن مناسب برای فیلمبرداری، از آن محل عکاسی می‌کنیم و به دکوپاژ اولیه می‌رسیم. به عنوان مثال برای فیلم کوتاه «مادر زاد» که با زندکریمی به صورت مشترک ساختیم ۱۰ روز در لوکیشن فیلم زندگی کردیم و خودمان به جای کاراکترها صحنه‌های فیلم را بازی می‌کردیم و همان‌جا دکوپاژ را انجام دادیم. در حقیقت با این روند، سرصحنه فیلمبرداری با آگاهی کامل حاضر می‌شویم.

حسین‌پور با بیان اینکه من و زندکریمی ترجیح می‌دهیم با عواملی کار کنیم که به کار اضافه کنند و توانایی بالایی در حرفه خود داشته باشند درباره همکاری با فیلمبردار «ذبح» توضیح داد: با حامد بقائیان فیلمبردار «ذبح» برای اولین‌بار همکاری کردیم و همین همکاری منجر به دوستی ما شد و در فیلمهای بعدی هم این همکاری ادامه پیدا کرد. از ابتدا مطمئن بودیم بقائیان فیلمبردار دلسوز و توانایی است. حامد بقائیان یکی از آن دسته فیلمبردارانی است که سرصحنه پیشنهادات خوب زیادی می‌دهد و به بالارفتن کیفیت نهایی فیلم کمک می‌کند.

کارگردان فیلم کوتاه «مادر زاد» همچنین بیان کرد: انتخاب بازیگر نقش اصلی «ذبح» در مرحله نگارش فیلمنامه صورت گرفت و از ابتدا فریدون حامدی، بازیگر باسابقه عرصه تئاتر را برای نقش اصلی فیلم در نظر داشتیم و با او دراین‌باره صحبت کرده بودیم. اما برای بازیگر پسر شخصیت اصلی سندروم داون دست و بالمان بسته بود‌ و با صرف وقت زیاد بازیگر را انتخاب کردیم. همچنین راننده نیسان به دلیل چهره و فیزیک مناسب انتخاب شد و به دلیل آنکه سابقه بازیگری نداشت، تمرین‌های زیادی داشتیم تا بازی کنترل شده و‌ یکدست باشد.

این نویسنده و کارگردان جوان درباره موفقیت‌های «ذبح» در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی عنوان کرد: پس از اتمام ساخت «ذبح»، اکران خصوصی با حضور عوامل فیلم و دوستان و اساتیدمان برگزار کردیم و ان زمان فیدبک‌های خوبی نگرفتیم و خیلی‌ها بر این عقیده بودند که فیلم به اصطلاح درنیامده است. نمی‌دانم دلیل این بازخوردها کیفیت پایین نمایش فیلم بود یا دلایل دیگری داشت. من و زندکریمی تقریبا ناامید شده بودیم اما طبق رویه خودمان پخش فیلم را شروع کردیم و آرام آرام اتفاقات خوبی برای فیلم رخ داد. فیلم را به اولین جشنواره‌ای که فرستادیم، موفق به دریافت بهترین فیلم خارجی شد و سال بعد از آن به علت همین موفقیت، من را برای داوری در آن جشنواره دعوت کردند. «ذبح» همچنین در جشنواره فیلم کوتاه تهران جزو پرمخاطب‌ترین فیلمها بود و به سانس فوق‌العاده هم رسید. با ادامه روند پخش بین‌المللی «ذبح» اتفاقات خوب زیادی افتاد. در حقیقت «ذبح» به عنوان اولین همکاری مشترک، شروع بسیار خوبی برای ادامه روند فیلمسازی من و آکو زندکریمی بود.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در طی این سالیان، فیلمهای نمایش داده شده در سینماهای «هنروتجربه» را دنبال می‌کردم و به نظرم روند موسسه «هنروتجربه» قابل تحسین و امیدوار کننده است اضافه کرد: خوشحالم برای اولین‌بار با فیلم کوتاه «ذبح» موفق به اکران سراسری فیلم در باکس «پنج‌گانِ کوتاه» در موسسه «هنروتجربه» شدم. به نظرم «پنج‌گانِ کوتاه» یکی از بهترین بسته فیلمهای کوتاه «هنروتجربه» است که با وجود آنکه از یکم آبان‌ماه اکران خود را آغاز کرده اما در این مدت کوتاه توانسته نظر مخاطبان را جلب و اکران‌های موفقی هم داشته باشد. من با چندین جشنواره خارجی همکاری دارم و‌ در نظر دارم این بسته فیلم را به آنها پیشنهاد بدهم و امیدوارم اکران موفق خارج از ایران را هم تجربه کنیم.

وی که کارگاه «فیلمسازی کم‌بودجه» را در سفرهای استانی اکران «پنج‌گانِ کوتاه» تدریس می‌کند، افزود: «پنج‌گانِ کوتاه» پس از حدود دو سال رکود سینماها به دلیل کرونا، اکران خود را از استان سمنان آغاز کرد و در این استان فروش ۸ میلیون تومانی را تجربه کرده است و ورک شاپ‌های برگزار شده فیلمسازان «پنج‌گانِ کوتاه» مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است. خوشبختانه استان سمنان شروع امیدوارکننده‌ای برای «پنج‌گانِ کوتاه» بود. این باکس هم‌اکنون در استان خراسان رضوی با حضور فیلمسازان در حال اکران شهر به شهر است و این اتفاق کم‌نظیر و مبارکی برای مخاطبین و فیلمسازان است که امیدوارم این روند برای همه دوستان ادامه داشته باشد.

سامان حسین‌پور در پایان تصریح کرد: پیش‌تولید و هماهنگی‌های «پنج‌گانِ کوتاه» عملا از یک فیلم کوتاه زمان بیشتری برد و همین امر باعث شد برنامه‌های اکران و ورک شاپ منظم و با دقت بالایی صورت بگیرد و فاطمه محمدی به عنوان لیدرِ گروه زحمات زیادی برای این بسته تا به امروز کشیده و تجربه‌های قبلی و برنامه‌ریزی او در کنار حمایت موسسه «هنروتجربه» باعث شد اتفاقات خوبی رقم بخورد.

فیلم‌ کوتاه ۱۳ دقیقه‌ای «ذبح»، اولین همکاری مشترک سامان حسین‌پور و آکو زندکریمی داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که برای گذران یک زمستان سرد در روستایشان تصمیم می‌گیرند تنها گاو خود را بفروشند، اما فریاد پسر خانواده گاو را فراری می‌دهد.

عوامل فیلم کوتاه «ذبح»: فیلمنامه و کارگردان : آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور- بازیگران : فریدون حامدی، شب بو سلیمانی، محمد قبادی، غفار خالدی، شفیع امینی، سامان عبودی- مدیر تصویربرداری : حامد بقائیان- دستیاران : نوید زارع و آرمان صیدی- صدابردار : محمد توریوریان (با تشکر از ارسطو مفاخری)- دستیار: مبین قادری- تدوین: توفیق امانی- تصحیح رنگ و نور: علیرضا هدایی- طراحی و ترکیب صدا: حسین قورچیان- طراحی و اجرا صحنه و گریم و لباس : ایوب شیخ احمدی- دستیار : امین سنجر بیگی- دستیار کارگردان و برنامه ریز / گرافیست : اشکان ساعد پناه- عکاس : ساجد حق‌شناس- مدیر تولید : آرمین پور محمد- مدیر تدارکات : سامان عبودی- دستیاران : رزگار محمدی و پیام کریمی- تهیه‌کننده : آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور- انجمن سینما جوانان، دفتر سنندج، حوزه هنری استان کردستان.

«ذبح» در قالب بسته فیلم «پنج‌گان کوتاه» اکران خود را از یکم آبان در موسسه سینمایی «هنروتجربه» آغاز کرده است. بسته فیلم کوتاه «پنج‌گان کوتاه» شامل فیلم‌های «داغی» به کارگردانی (فاطمه محمدی)، «ناطق» (مهرشاد رنجبر)، «سفیدپوش» (رضا فهیمی)، «ذبح» (ساخته مشترک آکوند زند کریمی و سامان حسین‌پور) و «ماهکان» (ساخته مشترک حسام حسینی و عباس حسین‌زاده) است.