هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: بازیگر فیلم سینمایی «پوست» می‌گوید پیچیدگی نقش «آراز» در بی غل و غش و ساده بودن بی‌اندازه این کاراکتر است به همین دلیل نباید این کاراکتر را در فضای پیچیده و غیرقابل درک و یا ساده و بی روح ایفا می‌کرده است تا برای مخاطب قابل درک و لمس باشد.

جواد قامتی بازیگر فیلم سینمایی «پوست» به کارگردانی بهرام و بهمن ارک که این روزها روی پرده سینماهای کشور است، در گفتگو با خبرنگار سایت هنروتجربه با اشاره به اینکه بهرام ارک او را برای حضور در این کار دعوت کرد، گفت: زمانی که مشغول بازی در نمایش «مرد بالشی» در نقش توپولسکی بودم بهرام ارک بازی من را در این نمایش دیده و پسندیده بود به همین دلیل برای بازی در نقش «آراز» از من دعوت به همکاری کرد بعد از مدتی هم با بهمن ارک و دیگر دوستان جلسه‌ای برگزار کردیم که در نهایت این نقش به من رسید.

وی ادامه داد: البته باید بگویم برادران ارک در تبریز جزو چهره‌های شناخته شده در میان اهالی فرهنگ و هنر و سینما هستند که شهرت خود را بعد از ساخت آثاری از جمله «نجس» و «سویوق» بدست آوردند و با فیلم حیرت‌انگیز «حیوان» تثبیت کردند. همچنین آشنایی من با بهمن ارک که فردی خوش‌رو، خوش‌خنده و سرشار از انرژی است و قبل از فیلمسازی مجری گریم بود، به ۱۷ سال پیش باز می‌گردد و او از همان زمان سودای ساخت فیلم در سر داشت.

بازیگر «پوست» درباره نقش خود توضیح داد: نقش «آراز» را که مرد میانسالی است، دوست داشتم؛ مردی که عاشقانه و صادقانه مارال را دوست داشت اما بعدها متوجه می‌شود مادرش باعث شده است به معشوقه‌اش نرسد و بعد از رخ دادن اتفاقاتی عشقش به «مارال» دوباره شعله‌ور می‌شود.

قامتی افزود: پیچیدگی نقش «آراز» در بی غل و غش و ساده بودن بی‌اندازه این کاراکتر است به همین دلیل نباید این کاراکتر را در فضای پیچیده و غیرقابل درک و یا ساده و بی روح ایفا می‌کردم تا برای مخاطب قابل درک و لمس باشد.

این بازیگر تئاتر تاکید کرد: من در تئاتر فعالیت‌های زیادی به عنوان کارگردان و بازیگر داشته و دارم از این رو در تحلیل موقعیت‌ها، شخصیت‌ها، روابط افراد در فیلم و گره‌های دراماتیک موجود چندان مشکلی ندارم اما در «پوست» لازم بود که خود را از مقام کارگردان پایین بیاورم و به عنوان بازیگر از منظر برادران ارک به موقعیت‌ها نگاه کنم که همین کار را نیز انجام دادم.

وی درباره چگونگی رسیدن به نقش «آراز» بیان کرد: من در مواجهه با فیلمنامه نقش «آراز» را استخراج و در تجزیه و تحلیل رفتارها با گروه کارگردانی مشورت کردم چراکه باید از منظر دوستان به موضوع نگاه می‌کردم در حقیقت معرفی آراز توسط شخص بازیگر اتفاق افتاده است.

این بازیگر با اشاره به اینکه برادران ارک به‌عنوان کارگردان بسیار آرمان‌گرا بودند و هستند اظهار کرد: بهمن و بهرام ارک با دکوپاژ آماده سر صحنه می‌آمدند اما گاها نظرشان عوض می‌شد و دکوپاژ را تغییر می‌دادند در حالی که این کار در جریان تولید وقفه ایجاد می‌کرد و طبیعتا  نور، موقعیت، رفتار و حرکات نیز باید جابه‌جا می‌شد اما آن‌ها از هیچ پلان و سکانسی به‌راحتی نمی‌گذشتند.

قامتی ادامه داد: از آنجاکه تولید این کار در زمستان بسیار سرد و در دامنه کوه سهند اتفاق افتاد، هر وقفه‌ای که در کار ایجاد می‌شد واقعا کلافه‌کننده بود همچنین حفظ جریان حسی در آن سرمای عجیب و غریب برای من سخت بود اما فکر می‌کنم توانستم از عهده آن بربیایم اگرچه برخی مواقع عصبی می‌شدم که باعث ایجاد یک چالش می‌شد اما چون همه صادقانه بر آن بودیم تا این فیلم خلق شود، پس دوستانه از این موقعیت گذر کردیم.

وی با بیان اینکه برادران ارک با وجود چالش‌های بسیار از تلاش برای خلق «پوست» دست نکشیدند و این اتفاق خوبی است، تصریح کرد: البته باید قبل از کار پیش‌بینی‌های لازم انجام شود چراکه سینما یک صنعت است و وقفه‌های طولانی می‌تواند تولید را با هزینه‌های زیادی روبه‌رو کند هر چند گاهی برخی از این وقفه‌ها غیرقابل پیش‌بینی است. از سوی دیگر ما در جریان تولید از حداقل‌ها بهره‌مند بودیم و به جز به حداکثر به چیزی رضایت نمی‌دادیم.

قامتی درباره همکاری با فاطمه مسعودی‌فر بازیگر نقش «مارال» گفت: از همان برخورد اول با ایشان ارتباط عاطفی خوب، امن و محترمانه‌ای برقرار کردم و اینکه من دختری همسن ایشان دارم، در این قضیه بسیار به من کمک کرد. جالب است بدانید در جلسات دورخوانی گروه کارگردانی همچنان به انتخاب ایشان مطمئن نبودند اما زمانی که از من نظر خواستند، با قاطعیت گفتم ایشان گزینه مناسبی برای این نقش است. البته تفاوت سن یکی از مشکلات کار بود که گروه چهره‌پردازی کار با گریم من را جوانتر کرد و سن ایشان را بالا برد.

وی ادامه داد: ما در تعامل با یکدیگر ارتباط بین «آراز» و «مارال» را به خوبی پرورش دادیم و آن‌ها را به گونه‌ای که دو عاشق ساده‌دل و در عین حال غریب و دور از هم بودند، برای مخاطبان به نمایش گذاشتیم همچنین باید بگویم که فاطمه مسعودی‌فر را تحسین می‌کنم چراکه بازیگر خوبی است و اطمینان دارم آینده خوبی در انتظار اوست.

این بازیگر تئاتر در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه «پوست» برای آن دسته از سینماگران، جوانان و سرمایه‌گذاران که به دنبال ساخت فیلم متفاوت هستند، ایجاد انگیزه می‌کند، بیان کرد: پیام این فیلم سینمایی برای کسانی که به دنبال سینمای متفاوت هستند، این است که نترسند و فیلم خود را بسازند همچنین «پوست» برای تماشاگران خود پیام عشق و محبت را دارد؛ پیامی که جوان‌های ما بدان احتیاج دارند.

قامتی در پاسخ به این پرسش که بعد از بازی در «پوست» چه اتفاقی در حوزه هنر برایش رخ داد، مطرح کرد: قبل از اکران «پوست»، از اوایل سال ۹۸ تاکنون در سریال «جشن سربرون» که از پروژه های سیمافیلم است، ایفای نقش می‌کنم. این سریال ۴۳ قسمتی به کارگردانی مجتبی راعی و تهیه‌کنندگی حسن نجاریان به روایت دوران قبل از مشروطه می‌پردازد همچنین به تازگی در فیلم سینمایی دیگری بازی کرده‌ام که احتمالا در جشنواره ملی فیلم فجر اکران خواهد شد. پیشنهادهایی نیز دارم اما تلاش می‌کنم تا وارد هر پروژه‌ای نشوم.

 

وی درباره استفاده از بازیگران بومی در آثار سینمایی عنوان کرد: بنده معتقدم سینمای ایران، سینمایی ترسو است که همیشه به یکسری موضوعات با یکسری ساختارهای تجربه شده روی می‌آورد و در انتخاب بازیگران نیز بدین شکل عمل می‌کند. برای مثال یکسری بازیگران هستند که همیشه در نقش افراد خاص ظاهر می‌شوند و به نوعی بازیگران برای نقش‌های خاصی دسته‌بندی شده‌اند.

بازیگر «پوست» ادامه داد: خوشبختانه برادران ارک ترسو نبودند و شوریده‌وار فیلم ساختند. شنیده‌ام که می‌گویند «شوریده‌ها پا در شاهراه زندگی نمی‌گذارند که نسل‌های قبلی از آن رد شدند و آن را هموار کردند چراکه گذشتن از آنها چیز ساده‌ای است. شوریده‌ها پا در بز رو می‌گذارند و به طرف افق حرکت می‌کنند هر چند که شاید به افق نرسند ولی افق‌های جدیدی را پیش روی بشریت می‌گسترند.» در حقیقت «پوست» شوریده‌وار خلق شد.

قامتی درباره استقبال مخاطبان از این فیلم سینمایی گفت: اگرچه این فیلم در توزیع جهانی به دلیل پاندمی کرونا با مشکلاتی روبه‌رو شد و من فکر می‌کردم تماشاگران عادی سینما هم احتمالا با «پوست» ارتباط برقرار نکنند و در ایران کمتر دیده شود اما توزیع آن در داخل بسیار خوب اتفاق افتاد و من هر زمان وارد فضای مجازی می‌شوم بازخوردهای مثبتی از فیلم و نقش خودم می‌گیرم.

وی یادآور شد: لازم می‌دانم از همه عوامل سازنده «پوست» که بسیار زحمت کشیدند، تشکر کنم و به آن‌ها بگویم که از نظر من زحمات جمعی ما نتیجه داده است و مخاطبان فیلم را دوست داشته‌اند.

بازیگر «پوست» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه اگر در ساخت فیلم‌ها تنها به یک نوع اکثریت و یا اقلیت توجه شود، کشور ضرر می‌کند، اظهار کرد: در گوشه گوشه این مملکت مسایل فرهنگی و جاذبه‌های هنری عمیق و ژرفی نهفته است که با گسترش و معرفی آن‌ها عطر و طعم بهتری از ایرانمان در دنیا منتشر خواهد شد و لازمه‌اش این است که سیاستمداران و دست‌اندرکاران فرهنگی نیز در این زمینه توجه بیشتری داشته باشند.

قامتی با اشاره به تشکیل پایتخت هنری در کشور بیان کرد: تشکیل پایتخت هنری باعث می‌شود بسیاری از هنرمندان از شهرهای خود کوچ کنند و یا از هنرشان دست بکشند و اینگونه است که برخی از هنرمندان و رشته‌های هنری از دست می‌روند. تهران علاوه بر اینکه پایتخت کشور است پایتخت هنری نیز محسوب می‌شود هر چند این در تمام دنیا متدوال است ولی باعث می‌شود تولیدات هنری در شهرهای دیگر کمتر شود در نتیجه هنرمندان مجبور به مهاجرت به پایتخت هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جامعه هنری تهران متشکل از هنرمندانی است که از شهرهای مختلف به این شهر آمده‌اند البته مهاجرت خود درگیری‌ها و داستان‌هایی دارد و در برخی موارد زندگی حرفه‌ای بازیگران را به مخاطره می‌اندازد بنابراین اگر بشود خلق هنری را در سراسر کشور بسط و گسترش داد اتفاق خوبی روی می‌دهد.