هنروتجربه: محمدرضا اصلانی، نویسنده، فیلمساز و شاعر آوانگارد مشاور هنری فیلم سینمایی «استاد» شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی فیلم، «استاد» اولین تجربه کارگردانی فیلم بلند عماد حسینی است.

محمدرضا اصلانی، مشاور هنری این فیلم، متولد ۱۳۲۲ در رشت و فارغ‌التحصیل کارشناسی نقاشی از دانشگاه هنر، شاعر، سینماگر و هنرپژوه است. از آثار سینمایی او می‌توان به فیلم‌های «شطرنج باد» و «آتش سبز» و از میان مستندهایی که ساخته می‌توان به «تاریخانه»، «چیغ»، «جام حسنلو»، «جامع فهرج» و …اشاره کرد.

ساخت مجموعه‌های تلویزیونی «سمک عیار»، «غبار نور»، «منطق الطیر» و نگارش فیلمنامه‌های سینمایی چون «سوزنبان»، «تنگنا»، «مرثیه»، «صبح روز چهارم» و … از دیگر فعالیت‌های وی به‌شمار می‌رود.

همچنین از میان کتاب‌های تالیفی اصلانی می‌توان «آراء و نظریات سینمایی: دگرخوانیِ سینمایِ مستند» را نام برد که طرح و تشریح ماهیت فلسفی، ادبی و زیبایی‌شناختی سینما است. منظومه «هزار باده هزار باد در هزاره‌های شب تو بر تو» و نیز سه دفتر شعر «شب‌های نیمکتی و روزهای باد»، «بر تفاضل دو مغرب» و «سوگنامه سال‌های ممنوع» از دیگر تالیفات او است.

مجید رجبی‌معمار تهیه‌کننده و کیوان کثیریان، مجری طرح این پروژه هستند.
فیلمنامه‌ «استاد» به صورت مشترک توسط پیام لاریان و عماد حسینی نوشته شده است.

لاریان سه جایزه‌ بهترین نمایشنامه‌ و دو جایزه بهترین کارگردانی جشنواره تئاتر فجر را در کارنامه دارد.

دکتر عماد حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه و فیلم‌ساز آثار مستند و تجربی است. شاخص‌ترین اثر او «تهران، خانی آباد، ۱۳۶۶» در جشنواره‌های گوناگون جوایزی کسب کرده است.

جمله‌ای که نویسندگان از متن فیلمنامه انتخاب کرده‌اند، این است: «اون مثل تو نمی‌شه. تو فقط خجالت می‌کشی، اما اون باید زجرم بکشه»