هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: کارگردان «صحنه» می‌گوید این فیلم کوتاه به دنبال مطرح کردن یک درد اجتماعی توسط نسل جدید و از اتفاقاتی می‌گوید که نزدیک هر کدام از افراد در حال رخ دادن است.

به گزارش خبرنگار سایت «هنروتجربه»، «صحنه» ساخته امیر مهندسیان عنوان فیلم کوتاهی‌ست که این روزها همراه با ۴ اثر دیگر در بسته فیلم کوتاه «وضعیت قرمز» روی پرده سینماهای «هنروتجربه» است.

این فیلم کوتاه که در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران حضور داشته است، روایت زندگی زنی است که به خاطر گذشته سیاه خود توانایی مادر شدن را ندارد و حالا برای تنها داشته‌اش تصمیم به صحنه زدن می‌گیرد…

اکران این فیلم کوتاه بهانه‌ای شد تا با امیر مهندسیان کارگردان «صحنه» درباره ساخت این اثر و پرداختن به موضوعات اجتماعی در قالب فیلم کوتاه گفتگو کنیم که در ادامه می‌خوانید.

وی در ابتدا درباره رسیدن به ایده «صحنه» بیان کرد: من به سینمای اجتماعی علاقه دارم و به دنبال آن بودم که به قصه جدیدی که در حاشیه تهران اتفاق می‌افتد و برایم جذاب باشد، بپردازم. زمانی که با پدیده صحنه زدن و افرادی که این کار را انجام می‌دادند که شاید برایتان جالب باشد بدانید اکثر کسانی که این کار نامتعارف را انجام می‌دادند بچه‌های دهه ۷۰ هستند، آشنا شدم تصمیم گرفتم اثری را خلق کنم.

کارگردان «صحنه» ادامه داد: لازم است بگویم این اتفاق در زمان‌های گذشته در اطراف شهر قم رخ می‌داد اما پس از مدتی جمع شد و در حال حاضر در اطراف تهران چند منطقه کوچک وجود دارد که کل افراد آنجا مشغول صحنه زدن هستند یعنی اگر کسی وارد اجتماع آن‌ها شود، می‌بیند که دست و پای افراد شکسته و این عمل رایج است.

مهندسیان با بیان اینکه کسانی که این کار را انجام می‌دهند، می‌دانند چگونه باید قانون را دور بزنند، گفت: برای آشنایی با پدیده صحنه زدن لازم بود به این قضیه ورود کنم به همین دلیل به عنوان کسی که قصد صحنه زدن دارم، داخل جمع آن‌ها شدم.

وی با بیان اینکه ابتدا قرار بود یک فیلم مستند و سپس اثر بلند سینمایی درباره صحنه زدن تولید کند اما بعد به ایده فیلم کوتاه رسید، اظهار کرد: آن زمان شرایط برای ساخت اثری کوتاه مهیاتر بود البته به دلیل آنکه احساس می‌کردم ممکن است با نمایش صحنه‌های خشن‌تر مخاطب پس بزند، به سراغ ساخت مستند نرفتم همچنین مسایل مالی و سرمایه‌گذار باعث شد نسخه سینمایی آن را نسازم.

کارگردان «صحنه» در پاسخ به این پرسش که آیا زنان هم این کار را انجام می‌دهند یا نه، تصریح کرد: تعداد زنانی که این کار را انجام می‌دهند، محدود است اما من در اینجا دوست دارم قهرمان قصه‌ام زنی باشد که به دنبال بقای بیشتر است همچنین اگر شخصیت اصلی داستان را یک مرد انتخاب می‌کردم فضا مردانه و خشن‌تر می‌شد.

مهندسیان درباره ترکیب بازیگران این پروژه بیان کرد: من و برخی از بازیگران این پروژه از جمله محمدرضا سامیان و کاوه ابراهیم باهم دوست هستیم و در واقع از سال‌های گذشته گروهی را برای اجرای تئاتر تشکیل داده‌ایم حتی این دوستان در فیلم قبلی من یعنی «مطرود» هم حضور داشته‌اند اما شهره موسوی بازیگر نقش اصلی این پروژه از بچه‌های فیلم کوتاه است و با تمریناتی که باهم داشتیم کار را جلو بردیم.
به گفته این فیلمساز، اکثر بازیگران برای پی بردن به فضای «صحنه» حدود سه ماه به مناطقی که صحنه زدن اتفاق می‌افتاد، رفت و آمد و برای حضور در این پروژه تمرین می‌کردند.

وی درباره استفاده از بازیگران چهره در آثار کوتاه اظهار کرد: استفاده از بازیگر چهره در آثار کوتاه سلیقه‌ای‌ست و من تجربه استفاده از بازیگران چهره در آثارم را داشته‌ام اما باید به این نکته اشاره کنم که استفاده از بازیگران چهره در فروش آثار کوتاه موثر است.

به گفته کارگردان «صحنه»، این فیلم کوتاه به دنبال مطرح کردن یک درد اجتماعی توسط نسل جدید و از اتفاقاتی می‌گوید که نزدیک هر کدام از افراد در حال رخ دادن است.

مهندسیان با اشاره به خاطره‌ای که از این فیلم کوتاه دارد، گفت: یکی از روزهایی که برای تحقیق و پژوهش کار به مناطق حاشیه شهر سر می‌زدم در فضایی قرار گرفتم که صحنه‌زنی اتفاق می‌افتاد به یاد دارم دو سه نفر در آنجا که تحت تاثیر مواد مخدر بودند، تصور می‌کردند من مامور هستم و قرار است آن‌ها را دستگیر کنم اگر آن زمان فراری‌ نمی‌کردم، ممکن بود اتفاقات ناگواری برایم رخ بدهد.

وی درباره استقبال مخاطبان از «صحنه» تصریح کرد: روان بودن بازی‌ها و قصه از مواردی بود که بیشتر مخاطبان نسبت به این فیلم کوتاه مطرح می‌کنند و ۹۰ درصد آن‌ها می‌گویند کشش بلند بودن قصه در «صحنه» نمایان است.

این فیلمساز درباره حضور «صحنه» در جشنواره‌های خارجی اظهار کرد: این فیلم کوتاه در نهمین دوره جشنواره «Discover Film Awards» لندن برنده جایزه بهترین فیلم اکشن خارجی زبان شده است و پخش بین‌المللی آن همچنان ادامه دارد. همچنین این فیلم قرار است در جشنواره‌ای در کشور هند به نمایش دربیاید.

مهندسیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه ۵ فیلم کوتاهی که در بسته «وضعیت قرمز» اکران شده‌اند، نقاط مشترکی دارند، عنوان کرد: این ۵ فیلم کوتاه نسبت به اتفاقات اطراف خود معترض هستند و دغدغه‌های خود را نسبت به این مساله بیان می‌کنند شاید بتوان گفت نام این بسته هم برگرفته از برداشت ما از اتفاقاتی‌ست در ۵ فیلم این بسته در حال رخ دادن است البته اتفاقی که باعث شد ما فیلم‌هایمان را در یک بسته اکران کنیم، رفاقت‌هایمان بود.

وی افزود: از سوی دیگر اکران ۵ فیلم کوتاه در کنار یکدیگر تعمدی بوده است چراکه برای ما جذاب بود واکنش مخاطب را پس از دیدن «وضعیت قرمز» که به نوعی در کنار یکدیگر حاوی خشونت و تلخ هستند، بسنجیم.

این فیلمساز با بیان اینکه «هنروتجربه» با فراهم کردن بستری برای اکران فیلم‌های کوتاه کار بزرگی انجام داده است، تصریح کرد: فراهم کردن موقعیت اکران فیلم‌های کوتاه در «هنروتجربه»، چراغ سبزی برای امیدوار کردن فیلمسازان این عرصه و اتفاق بسیار جذابی‌ست.

مهندسیان در پایان با اشاره به اینکه به فضای کمدی اجتماعی علاقه‌مند است، درباره فعالیت این روزهای خود مطرح کرد: هفته گذشته مراحل تولید فیلم کوتاه «رعنا» که متفاوت‌تر از کارهای پیشین من و یک کمدی تلخ است، به پایان رسید و این روزها روی میز تدوین قرار دارد همچنین امیدوارم در سال آینده اولین فیلم بلندم را بسازم.