هنروتجربه: بهمن عبدالهی، عباس کریمی عباسی و وحید فرازان در یادداشت‌هایی جداگانه که در فضای مجازی خود منتشر کرده‌اند، از «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی گفته‌اند.

به گزارش خبرنگار سایت «هنروتجربه»، فیلم سینمایی «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی به تهیه‌کنندگی احمد بشیری که از ۲۲ شهریورماه در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده رفته، تاکنون توانسته است نظر منتقدان و اهالی سینما را به خوب جلب کند.

حال سه منتقد مطرح سینما یادداشت‌هایی را در فضای مجازی خود درباره این فیلم نوشته‌اند که در ادامه می‌خوانید:

بهمن عبدالهی منتقد سینما در صفحه شخصی خود در فضای مجازی درباره فیلم سینمایی «دشت خاموش» نوشت: «دشت خاموش دومین تجربه احمد بهرامی است که سال گذشته در فستیوال ونیز حضوری درخشان داشت و جایزه بخش افق‌ها را گرفت اما درباره خود فیلم باید تاکید کنم اثری است که تلاش می‌کند خلاقانه و متفاوت باشد هر چند به لحاظ قصه تازگی ندارد و به لحاظ فرم روایت شبیه «پیش از آن که شیطان بفهمد مرده‌ای» از سیدنی لومت است. اما در جای خودش فیلمی است قابل تامل در باب آثاری که هم ساختار هنری دارند و هم قصه‌گو هستند.

فیلم داستان چهار خانواده کُرد، تُرک، مشهدی و تهرانی است که در کوره‌پزخانه‌ای کار می‌کنند که دارد تعطیل می‌شود در این میان لطف الله به عنوان شخصیت اصلی باید میان ماندن در خرابه‌ها یا رفتن به شهر و پیدا کردن عشق یکی را انتخاب کند سازنده تلاش کرده داستان را بی‌زمان و بی‌مکات تعریف کند تا تاکیدی باشد بر جهان شمولی آن اینکه رنج کارگران و فردوستان در مناسبات قدرت همواره در همه جا یکسان خواهد بود برای همین است که فرمت سیاه و سفید را انتخاب کرده تا کنتراست میان ارباب و کارگر نمودی عینی داشته باشد با این حال شخصیت‌ها و رویدادها طوری ارایه شده‌اند که هیچ کس خطاکار و بدمن نیست و اگر چالشی یا ظلمی پدید آمده دلیلش مناسبات جامعه بزرگی‌تری است که از آن تحت عنوان «شهر» یاد می‌شود جایی که خانه‌ها از بلوک و سیما ساخته می‌شوند و پارتی‌بازی پیش برنده همه امور است!

فیلم سرشار از نماهای بلند و طولانی است که به جز چند مورد خسته کننده نیستند و حتی تاثیرگذارند. فیلمبرداری و طراحی صحنه در خدمت اثری هستند که قرار است تلخ نباشد. بازیگران حرفه‌ای «فرخ نعمتی» و «علی باقری» و تازه‌کارها نیز کنار هم به خوبی کار کرده‌اند. تصور می‌کنم احمد بهرامی فیلمساز آینده‌داری باشد به شرط آنکه تهیه‌کنندگانی مثل سعید بشیری باشند تا بتواند به همین خوبی پیش برود.»

عباس کریمی عباسی نویسنده و منتقد سینما نیز درباره «دشت خاموش» نوشته است: «پرسه در تاریکی با دیدن فیلم دشت خاموش در کنار دوست عزیز و استاد ارجمند آقای سعید بشیری دوست داشتی تهیه‌کننده و همجوار آقای احمد بهرامی کارگردان که هر دو بزرگوار از دو قدم مانده به صبح همکاری داشتند و اکنون به دشت خاموش رسیده‌اند. این کار فیلمی نامتعارف در سینمای ایران است که کندی و تکراری لذتبخش دارد و خلوت‌آفرین، هر چند در کل تلخ است.»

وحید فرازان عضو انجمن منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی ایران نیز درباره «دشت خاموش» چنین نوشته است: «فضاسازی در این فیلم نقش اول را دارد. فرم تکرار شونده داستان فیلم، کنجکاوی‌برانگیز است و تماشاگر را وامی‌دارد تا پایان همراه کاراکترها باشد. در این میان شخصیت «لطف‌الله»، که بازیگری خوب «علی باقری» به آن جلوه‌ای خاص بخشیده، مثل نخ تسبیح خانواده‌ها/ کارگران کوره‌پز‌خانه را به هم وصل می‌کند. او به امید وصال «سرور» (زنی تنها با یک فرزند پسر) در آن‌جا کار می‌کند؛ ولی سرنوشت، داستانی دیگر برای او و سرور رقم می‌زند. فضاسازی خوب فیلم مرهون دو چیز است: فیلمبرداری مسعود امیری تیرانی و موسیقی فؤاد قهرمانی. صحنه‌ی ابتدایی فیلم با دیدن اسب و زوزه‌ی باد و گاری و…یادآور آخرین ساخته‌ی فیلمساز شهیر مجاری است: اسب تورین. در کل فیلمساز از سینمای بلا تار و کیارستمی تاثیر فراوان گرفته است.»

پخش بین‌المللی «دشت خاموش» که به زندگی و کار چند خانواده کارگری با کارفرمای می‌پردازد، برعهده علی قاسمی است.

تندیس شیر بهترین فیلم بخش افق‌ها از فستیوال ونیز سال ۲۰۲۰، تندیس بهترین فیلم از فستیوال هنگ کنگ سال ۲۰۲۱، تندیس بهترین بازیگر مرد برای علی باقری از فستیوال هنگ کنگ سال ۲۰۲۱، بهترین تدوین برای سارا یاوری از انجمن بین‌المللی منتقدان و روزنامه نگاران سراسر جهان سال ۲۰۲۱، نشان فیپرشی از فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم سال ۲۰۲۰، تندیس بنیاد فای (اعتماد ملی ایتالیا) سال ۲۰۲۱، جایزه بهترین فیلم از فستیوال سابورسیو کرواسی سال ۲۰۲۱ و جایزه بهترین فیلمبردار سال آسیا برای مسعود امینی‌تیرانی، جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جوان هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم بوگوتا، جایزه بهترین فیلم و جایزه آموزشی و فرهنگی بهترین فیلم از نگاه هیات داوران مدرسان و استادان سینما را از دومین دوره جشنواره فیلم تصاویر جدید ایرانی ویتره فرانسه از جمله افتخارات این فیلم سینمایی است.

علی باقری، فرخ نعمتی، مهدیه نساج، تورج الوند، مجید فرهنگ، ناصر علاقمندان، راضیه ایرانی، نرگس امینی، محسن یگانه، مهتاب خوش‌منش، شقایق آقازاده، اهورا بهرامی، پارسا و ارشا سبحانی، برسام بهرامی، مینا سرقره در این فیلم بازی کرده‌اند.